فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

تصاوير منتخب
ذکر ایام هفته
تقویم روز
امروز؛خواهم اندیشید،تا "خدا" هست، هیچ لحظه‌ای آنقدرسخت نمی شود که نشود تحملش کرد...

چرا مسجد شیخ لطف‌الله تا این اندازه منحصر به فرد است؟

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان مسجدی تاریخی و معروف در این شهر است که قدمت آن به قرن یازدهم برمی‌گردد. این مسجد در میدان نقش‌جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است، قرار دارد.

▪️همان‌طور که گفته شد، تاریخ ساخت این مسجد به قرن یازدهم و به دوران صفویان می‌رسد. در آن دوران، این مسجد به دستور شاه‌عباس اول ساخته شد و بعد از حدود ۱۸ سال ساخت آن به‌پایان رسید. معماری این مسجد در نوع خود بی‌نظیرترین در تمام دنیاست و هنر دست محمدرضا اصفهانی است.

images

▪️اما بدون شک زیباترین بخش مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان را می‌توان گنبد آن دانست. گنبدی مدور که از معماری ایرانی بهره برده است و با نقش‌های اسلیمی باشکوه تزیین‌شده و شهرتی جهانی پیدا کرده است. از شگفتی‌های دیگر معماری این گنبد، تغییر رنگ آن در زمان‌های مختلف روز است، طوری که صبح‌ها خاکی‌رنگ، در ظهر صورتی و در غروب خاکستری‌رنگ می‌شود.

inبلاتdex

▪️مسجد شیخ لطف‌الله هیچ مناره‌ای به چشم نمی‌خورد و از آن جاییکه در آن دوران، مناره‌ها یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های وجود مسجد در یک مکان بوده‌اند، این موضوع جای سؤال دارد.

inبلاتنdex

▪️یکی دیگر از شگفتی‌های این مسجد، نبود شبستان است. همان‌طور که می‌دانید، در تمام مساجد، شبستانی برای ورود وجود دارد. این در حالی است که در مسجد شیخ لطف‌الله برای ورود، باید پله‌ها را طی کنید.

iغاعتهنخمmages

امار بازديد
اوقات شرعي