فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

تصاوير منتخب
ذکر ایام هفته
تقویم روز
از قضاوت دست بکش تا آرامش را تجربه کنی

گل وگیاه

علایم و نشانه های کمبودعناصر مهم و‌ضروری در درختان بصورت اجمالی و خلاصه:

نشانه های کمبود (فسفر)
توقف رشد برگ ها، کوچک شدن برگ ها و ارغوانی شدن برگ های پایینی

نشانه های کمبود (پتاسیم)
رنگ پریدگی سوختگی حاشیه برگ ها و زرد شدن حاشیه برگ های پایینی در درخت انگور سبب خشک شدن نوک خوشه های انگور می گردد.

نشانه های کمبود (گوگرد)
توقف رشد و زرد شدن برگ های پایینی

نشانه های کمبود (آهن)
زرد شدن پهنک برگ های جوان و سبز باقی ماندن رگ برگ های آن، برگ های تازه روئیده زردی بیشتری نشان می دهند و در نهایت لکه های نارنجی بر روی برگ های انتهای توسعه می یابند.

نشانه های کمبود (روی)
بارز ترین مشخصه کمبودروی ریز شدن برگ ها و جارویی شدن برگ های جوان در سرشاخه ­های درخت می­باشد وجود نقاط زرد کرمی در زمینه سبز تیره برگ های میانی کمبود روی سبب غیر همزمان رسیدن میوهای انگور می شود.

نشانه های کمبود( منگنز)
کمبودمنگنز شبیه سایر ریز مغذی ها در خاک های آهکی اتفاق می افتد. برگ ها زرد کمرنگ می شوند و این زردی از حواشی برگ شروع شده و به سمت رگ برگ میانی توسعه می باد.

نشانه های کمبود (بور)
کمبود بور در درختان میوه سبب کاهش رشد و نمو پرچم ها، کاهش مدت گرده افشانی، سیاه شدن وسط میوه سیب و بد شکلی میوه می شود.

نشانه های کمبود (مس)
کمبودمس در درختان میوه سبب ایجاد شاخه های پر رشد با برگ های درشت به رنگ سبز تیره و با لکه های زرد رنگ می­شود. در صورت تشدید کمبودتمام شاخه­ های جوان خشکیده می شوند.

نشانه های کمبود( کلر)
خشکی برگ ها مخصوصا حواشی آنها از علائم عمومی کمبودکلر در درختان میوه است.

**************************

دلیل اصلی ابیاری محدود کاکتوس در زمستان
هنگام برش کاکتوسها برای قلمه یا پیوند حتما به این موضوع دقت کرده اید که بر خلاف بسیاری از گیاهان دیگر آب بصورت ماده ای لزج و لعاب دار در کاکتوسها ذخیره شده است.
این ماده لعاب دار دو عمل بسیار مهم و حیاتی را برای گیاه انجام می دهد.
در تابستان باعث کاهش تبخیر و از دست دادن آب میشود که برای گیاه نقش حیاتی دارد.
و در زمستان با غلظت زیاد از یخ زدن ساقه جلوگیری می کند.
در اصل کاکتوسها دارای ضد یخ و ضد تبخیر طبیعی هستند بهمین دلیل گفته میشود در زمستان نباید به کاکتوسها آب زیاد داد چون باعث کاهش غلظت این ماده لعاب دار و در نتیجه کاهش مقاومت ساقه به یخ زدگی می شود.

**************************

 استفاده تفاله چایی برای خاک گلدان

درسته که برگ چای بخش عمده‌ای از خواص‌ش رو به همون آب داغی می‌ده که باهاش دم کشیده، اما تو بافت‌های خودش هنوز خواص زیادی داره که می‌تونه به طبیعت برگرده. تفاله چای بهترین کود برای گیاهان آپارتمانیه. این کود گیاهی بی‌ضرر به مرور تبدیل به خاک سالمی می‌شه که به رشد گل و گیاها کمک می‌کنه.

این کود برگ‌ها رو شفاف‌تر می‌کنه و کنتراست رنگ اونا رو هم بالا می‌بره. یعنی اگه گل ابلقی مثل حُسن یوسف دارید با ریختن تفاله چای پای گلدونش به مرور متوجه می‌شید که قرمزی برگ‌ها قرمزتر و سبزی‌شون هم سبزتر می‌شه.

اگه جای کوچیکی مثل تراس دارید که آفتاب هم توش می‌تابه تفاله چایی را خشک کنید و به صورت خاک در ترکیب خاک گلدون استفاده کنید

هیچ وقت تفاله چایی را مستقیم روی سطح خاک گلدون نریزید این کار دچار عوارضی چون پوسیدگی ساقه گل .مشکل در زه کش خاک گلدون محل تجمع باکتری های مضر و ایجاد پشه های گلدون میشه

نکته آخر :تفاله چایی خاصیت اسیدی داره پس در ترکیب با خاک گلدونها این نکته را مد نظر داشته باشید ”

**************************

نگهداری گازانیا
خاک:بهترین محیط کشت برای این گیاه، خاکی خوب و قابل نفوذ، سرشار از مواد آلی و با زهکش مناسب است.

آبیاری:این گیاه به خشکی مقاوم است و آبیاری? کافی و منظم را نیاز دارد. باید توجه داشت که اگر خاک غرقاب شود به خصوص اگر بافت خاک سنگین باشد، باعث خفگی گیاه و پوسیدگی ریشه می شود. بنابریان بهتر است زمانی آبیاری ?خاک انجام شود که سطح خاک خشک شده باشد.

دما :از نظر تحمل به سرما❄️ نیمه مقاوم تا حساس است. البته یخبندان❄️ کوتاه مدت را می تواند تحمل کند. این گیاه می تواند گرمای? هوا را تحمل کند بنابراین در مناطق خیلی گرم اگر آبیاری ?مناسب باشد، مشکلی برایش پیش نمی آید.

نور:این گیاه نور کامل و مناطق آفتابی ?را دوست دارد. اگر نور از حد نیاز گیاه کمتر شود، گلدهی? کاهش می یابد. در روزهای ابری که نور کم است، گل ها شکوفا نمی شوند و حالت نیمه باز را به خود می گیرند و در غروب نیز گلهابسته میشوند

index

محققان استرالیایی درختی به نام سالاد پرورش داده‌اند که ثمره این درخت هلو، زردآلو، شلیل، لیموترش، پرتقال و نارنج می باشد.

iشسیبndex

برای مقابله با آلودگی هوا در خانه از این گیاهان استفاده نمایید.
برای هر ۹متر مکعب هوا، یک گلدان کافی است.???

photo_2018-04-25_12-59-03

گلدان های الیاف نارگیل:

 ♻️ گلدان‌های با الیاف نارگیل معمولا داخل سبد فلزی به‌صورت آویزان قرار می‌گیرند. می‌توانید در داخل این سبدها از خزه یا الیاف نارگیل (کوکوپیت) استفاده کنید تا ظاهری کاملا طبیعی به آنها دهید.

 مزایا: خزه و الیاف نارگیل ارزان بوده، در دسترس‌اند و ضمن سبک بودن استفاده از آنها آسان است.

 نکته: رطوبت خیلی سریع از این الیاف عبور می‌کند. این الیاف مقاوم نیستند و هر سال یا ۲ سال یک بار نیاز به تعویض دارند.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان های سیمانی:

♻️ در جایی که می‌توانید گلدان سیمانی بسازید، از خرید گلدان صرف‌نظر کنید. این اتفاق بیشتر در باغچه‌های بزرگ خانگی یا باغ‌ها رخ می‌دهد. شما می‌توانید هنرمندانه و با سبکی خاص گلدان‌های سیمانی مختلف درست کنید و از آنها در کل فضای باز باغ یا حیاط خانه و محل کار استفاده کنید.

مزایا: می‌توان این گلدان‌ها را به هر شکل، اندازه و طرح دلخواهی ساخت.

 نکته: شاید فکر کنید با این گلدان‌ها، تنوع رنگ ندارید اما می‌توانید چند عدد قوطی رنگ با چند قلمو به تعدادی از بچه‌ها بدهید تا این تنوع را روی گلدان شما خلق کنند. همچنین خیلی بیشتر از باقی گلدان‌ها باید از زهکشی زیر گلدان اطمینان حاصل کنید. ضمن اینکه قبل از استفاده تا زمان خشک شدن به یک‌ماه وقت نیاز دارید.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان های سرامیکی براق:

♻️ گلدان‌های سرامیکی براق، گران‌تر از سفال هستند و تنوع رنگ و طرح بی‌شماری برای انتخاب دارند.

مزایا: این گلدان‌ها بسیار زیبا و برای قرار گرفتن روی تراس، پاسیو یا جاهایی که دید زیادی دارد، بسیار جالب خواهند بود. به‌دلیل نداشتن منفذ، برخلاف گلدان‌های سفالی به سرعت رطوبت را از دست نمی‌دهند.

 نکته: گلدان‌های سرامیکی مانند سفال راحت می‌شکنند و به همان سنگینی هستند. درصورتی که داخل آنها براق نباشد، در جاهای سردسیر باید در سایه و در داخل خانه از آنها استفاده کرد.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان های فلزی:

♻️ گلدان‌های فلزی به تازگی رواج پیدا کرده است. جنس این گلدان‌ها از مس، روی، گالوانیزه یا چُدن است.

مزایا: استفاده مجدد و در واقع بازیافت، بهترین راه صرفه‌جویی در هزینه‌هاست. گلدان‌های فلزی خراب نمی‌شوند و این امکان را برای ما فراهم می‌سازند که مطمئن باشیم در طولانی مدت و سال‌های سال می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

 نکته: گلدان‌های فلزی به‌شدت گرما را به‌خود جذب می‌کنند و باعث می‌شوند ریشه گیاه در برابر نور مستقیم خورشید بسیار گرم شود و صدمه ببیند. مگر اینکه با تنظیم دمای اطراف و دوره‌های آبیاری منظم با دمای آب کنترل شده از حرارت و گرمای بیش از حد داخلی خاک آن مراقبت کنیم. همچنین بعضی از کودها ممکن است فلز را از بین ببرند یا حتی ترکیب بعضی از کودها با ترکیبات داخلی فلزی تأثیر کمتری بگذارند.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان سفالی

گلدان‌های سفالی با رنگ‌های گرم مخصوص به‌خود، تقریبا برای کاشت هر گیاهی مناسب هستند و به آسانی نیز تهیه می‌شوند.

✅مزایا: این گلدان‌ها تقریبا ارزان بوده، دارای طرح‌ها و شکل‌های بسیار مختلف و به‌دلیل سنگینی و مقاومت در برابر باد، مناسب فضای بیرون هستند.

??توصیه: با توجه به شکننده ‌بودن آنها، از گذاشتن این گلدان‌ها در جاهایی که احتمال ضربه‌وجود دارد، خودداری کنید.

?نکته: این گلدان‌ها به‌دلیل داشتن منافذ بسیار، زودتر از سایر گلدان‌ها آب را از دست می‌دهند بنابراین گیاه داخل آنها به آبیاری بیشتری نیاز دارد. گاهی بر اثر املاح زیاد آب و تعریق زیاد در محل‌های خیلی گرم، باعث رسوب نمک در دیواره داخلی گلدان می‌شود و شوری خاک را در پی دارد. نکته دیگر اینکه نوع ظریف آنها تحمل سرمای شدید زمستان را ندارد.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان های پلاستیکی:

♻️ امروزه با پیشرفت تکنولوژی، گلدان‌های پلاستیکی در رنگ‌‌ها، اندازه‌ها و شکل‌های مختلف با قیمتی ارزان‌تر از سایر گلدان‌ها در دسترس هستند.

 مزایا: این گلدان‌ها حداقل قیمت را داشته، بادوام و سبک وزن هستند. همچنین تنوع شکل در آنها زیاد است.

نکته: نوع ظریف آن شکننده است و در سرما زود می‌شکند. با توجه به اینکه فلاورباکس‌ها بیشتر از این جنس هستند و در بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید نهایت دقت را در خرید، کاشت و نصب آن در بالکن آپارتمان‌های بلند لحاظ کرد.

ویژگی گلدان پلاستیکی

اگر فکر می کنید باید هر از گاهی گلدان های خود را بر اساس نیاز نوری یا تغییر دکوراسیون خانه عوض کنید پیشنهاد من به شما گلدان های پلاستیکی هست.

گلدان های پلاستیکی مراقبت خاصی نیاز ندارد و مخصوص کسانی است که کمتر به گیاه خود سر می زنند.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گلدان های چوبی:

♻️ ظاهری کاملا طبیعی دارند. چوب رنگ شده ظاهر گرمی دارد. به‌راحتی می‌توانید آنها را به رنگ دلخواه درآورید. بیشتر این گلدان‌ها، از چوب سدر، چوب جنگلی مقاوم یا چوب فشرده‌اند تا آسیب‌پذیری آنها در برابر رطوبت به حداقل برسد.

 مزایا: این نوع گلدان‌ها مانند گلدان‌های سفالی نسبتا ارزان هستند. می‌توان آنها را سال‌ها در مناطق سردسیر در فضای سرد بیرون قرار داد. نکته: چوب مقاومی که از انواع آن استفاده می‌شود مانند سدر، الوارهای مقاوم یا چوب درخت سکویا هستند. در نتیجه در نهایت فشردگی هم مقداری منافذ باز دارند. درزها و منافذ آنها را بسته و برای جلوگیری از پوسیدگی آن را رنگ کنید.

 نکته: گلدان‌های چوبی نسبتا سنگین هستند بنابراین حمل‌ونقل آنها در اندازه بزرگ سخت خواهد بود.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

✅ راه های مقابله با پشه‌های سیاه گلدان‌های آپارتمانی

۱️ توقف آبیاری: اولین راه مقابله با این پشه‌ها توقف آبیاری است، اجازه بدهید چند سانتیمتر از خاک خشک شود تا هم لارو و تخم‌ها از بین بروند و هم اینکه تمایل به تخم گذاری کم شود.

 ۲️ چسب زرد:این روش تا حدودی می تواند در کاهش جمعیت پشه‌ها تاثیر داشته باشد. (چسب زرد را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کشاورزی تهیه کنید)

 ۳ شن:این حشرات معمولا تا عمق ۱ سانتیمتری از خاک تخم‌گذاری می‌کنند و شما می‌توانید یک سانتیمتری خاک را با شن یا سنگریزه‌های رنگی (برای زیبایی) بپوشانید تا محیط خشک شود و تخم گذاری را متوقف کنند.

۴ سیر:پشه‌ها نسبت به بوی سیر حساس هستند، تعدادی سیر را خرد کنید و روی خاک قرار بدهید این روش هم تا حدودی از جمعیتشان کم می‌کند.

۵ سیب زمینی: تکه‌های سیب زمینی را با ضخامت نازک روی سطح خاک قرار بدهید و حداقل تا ۴ ساعت به آن دست نزنید. بعد از ۲ روز سیب زمینی ها را با سیب زمینی های جدید جایگزین کنید.

۶ دارچین:دارچین یک نوع سم طبیعی است و برای از بین بردن لاروها موثر است، دارچین آسیاب شده را روی خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید.

 ۷ چای بابونه:یک قسمت از چای بابونه سرد شده را با سه قسمت آب مخلوط کنید و هنگام آبیاری استفاده کنید.

۸ پوست مرکبات:بعد از خوردن انواع مرکبات (پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و…) پوست آنها را روی سطح خاک قرار دهید. اسانس مرکبات باعث دور شدن پشه‌ها و از بین رفتن لارو آنها می‌شود. بعد از خشک شدن پوست مرکبات، آنها را با پوست‌ها تازه جایگزین کنید.

 ❇️❇️ استفادۀ همزمان و تلفیقی از تمام موارد بالا، باعث بهبود عملکرد و تسریع حذف پشه‌های خاکی خواهد شد.

* از بین بردن این پشه ها نیاز به صبر و حوصله دارد و بهتر است که از روش های طبیعی استفاده کنید، چون استفاده از سموم شیمیایی در منزل توصیه نمی‌شود و علاوه بر زیان‌ها و عوارض شیمیایی ممکن است به گیاهتان آسیب وارد کند.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

 علت ریزش برگ های خرفه

index

*کراسولا اواتا یا خرفه ای نیز همانند سایر گیاهان گوشتی و آبدار (ساکولنت) آب را در برگهای خود ذخیره میکند.

*هنگامی که آب کافی به گیاه نرسد ذخیره آبی آن در برگها به سمت ریشه ها میرود و در نتیجه برگها چروکیده و نازک میشوند.

*اگر خشکی و بی آبی ادامه پیدا کند، برگها افتاده و گیاه به خواب میرود.

*چون آخرین قطره آب موجود در گیاه از دست میرود و به ریشه حرکت میکند تا زنده بماند، با آب دهی مناسب به گیاه و دریافت رطوبت کافی دوباره ریشه ها و برگها رشد میکنند.

*با این حال باید مراقب باشید گیاه دچار تنش آبی نشود. تنش آبی باعث ریزش برگهای گیاه میشود. بنابراین توجه داشته باشید آبدار نبودن برگها و لاغر شدن آنها یک واکنش طبیعی به بی آبی است.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

کراسولای بندکفشی..

مشخصات: این گیاه دارای شاخه هایی با برگ هاری ریز و مانند زنجیر منظم و متراکم به رنگ سبز یا سبز آبی که معمولا تا ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ و پراکندگی ۳۰ تا ۴۰ رشد می کند.

شکل گل: شکوفه های ریز در سر شاخه هارنگ گل : زرد روشن مایل به سفید شیری

تحمل دما: این گیاه بسته به آب و هوای منطقه می تواند ۵- تا ۱۵- را بخوبی تحمل کند اما کمی رنگ پریده خواهد شد .

نور مناسب: نور مناسب این گیاه در تابستان و فصل گرما سایه روشن یا مکان هایی که هنگام صبح یا غروب آفتاب گیر باشد .

زمان آبیاری: نیاز آبی این گیاه متوسط بوده و به خشکسالی مقاوم می باشد اما مراقب باشید در زیر گلدان آب جمع نشود .

کود: کود مایع ماهی یکبار در بهار و تابستان و اگر در درون منزل باشد در پائیز و زمستان هم در هر هشت هفته یکبار .

index

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

استریلیتزیا

گلی است که با هر شرایط آب و هوایی وفق میدهد. مقاوم در برابر باد و رشد خوبی در باغ های ساحلی دارد. تعویض منظم گلدان باعث تسریع رشد گیاهان جوان میشود. ما توصیه میکنیم که ابن تعویض برای پرورش بهتر گل بصورت منظم انجام گیرددرجه حرارت ۵۰-۷۵ درجه فارنهایت یا ۱۰-۲۴ درجه سانتی گراد مطلوب گیاه است

تکثیر پرنده بهشتی نیاز به هنرمندی و صبر زیادی دارد. بذرهای این گیاه به رنگ قهوهای بوده و توده ای از کرکهای نارنجی دارد. تکثیر بذرها در دستگاه تکثیر کننده، در دمای ثابت ۲۴ درجه سانتیگراد، ۶ ماه طول خواهد کشید.وقتی جوانه ها رشد کرده و بزرگ شدند، می توانید آنها را جابجا کنید و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. این گیاه را در اواسط تا اواخر بهار با روش تقسیم بوته هم می توان تکثیر کرد. ابتدا خاک را مرطوب کنید و گیاه را از گلدان خارج نمایید با دقت هر گیاه جدیدی را که حداقل ۳ یا ۴ برگ داشته باشد، از گیاه مادری جدا کنید. و در ریشه دهی صورت بگیرد. گلدانهای جدید را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید و خاک را نسبتا مرطوب نگهدارید.

inwertyuidex

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

زیباتر شدن باغچه با کاشت گل کلم زینتی

گل کلم زینتی با برگ‌های پهن و بزرگ که دارای تنوع رنگی بسیار جالبی است، می‌تواند در طول فصل سرما زیبایی خاصی به حیاط منزل و یا گلدان‌های شما بدهد.

رنگ‌های برگ این گل سفید، بنفش، ارغوانی، کرم زرد و زیتونی است.

این گیاه تحمل زیادی در فصل زمستان دارد و با رنگ‌های شاد و جذابی که دارد، می‌تواند زیبایی خاصی را در فصل زمستان به خانه شما بدهد.

inطزرdex

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

تیتانوپسیس

گیاهی بسیار کمیاب از خانواده ایزوآسه

بومی آفریقای جنوبی و خاکهای قلیائی

در زادگاه خود هم به صورت وحشی و کمیاب است.

نگهداری از تیتانوپسیس

جای روشن و آفتابی مورد پسند این گیاه هست.

هوای ازاد و خنک را ترجیح میدهد.

خاک مناسب براش خاک کاکتوس

خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری باید خشک باشد.

index

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

کرم خاکی درون گلدان برای گیاهان مفید است یا مضر؟ ???

کرم خاکی اگر درون باغچه بزرگ و یا باغ و جنگل باشد، موجودی بسیار سودمند است، اما همین موجود اگر درون گلدان گیاهی زندگی کند، باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.کرم خاکی موجودی گیاه خوار می باشد و گیاه خواری یعنی آفت!

 اما کرم های خاکی بیشتر از برگ های پوسیده تغذیه می کنند و با این کار به تجزیه برگ ها کمک می کنند و آنها را مورد استفاده برای گیاهان می کنند.

اما درون گلدان ها چه مقدار برگ پوسیده وجود دارد؟ زمانی که کرم های خاکی به برگ دسترسی نداشته باشند، از چه چیزی تغذیه می کنند؟ در این وضعیت کرم های خاکی، شروع به خوردن ریشه های مرده گیاهان کرده و حتی برخی از بافت های تازه ریشه را نیز می توانند بخورند.

با این کار صدمه کمی به ریشه ها وارد می کنند، ولی این موضوع باعث از بین رفتن گیاه نمی شود. چیزی که می تواند گیاه شما را از بین ببرد، فضولات کرم های خاکی می باشد.

 این فضولات با اینکه کود خوبی به حساب می آیند، اما درون گلدان ها نه تنها سود مند نیستند ، بلکه باعث از بین رفتن گیاه می شوند.

 فضولات کرم خاکی، حالتی گل مانند و چسبنده دارد و به مرور خاک گلدان را چسبنده کرده و باعث خشک شدن ریشه ها خواهند شد.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

آلوئه ورا

بومی شمال آفریقا است

دارای برگ‌های ضخیم ، گوشتی و دراز

گیاهی آشنا که قرنهاست برای درمان زخم و سوختگی استفاده میشود.

نیازها

اجازه دهید بین ۲ بار آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود. از غرقابی شدن خاک به شدت پرهیز کنید.

محیط پر نور مانند نور مستقیم آفتاب دوست دارد.

برای رشد بهتر از کود کامل ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید.

images

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

گل نرگس ببویید سرما نخورید
بوییدن گل نرگس سردرد را تسکین می دهد و اگر می خواهید در زمستان از زکام در امان باشید مرتب این گل راببویید.

 نرگس
گل نرگس از آن گل‌هاست که بویش از فاصله‌ها، سرمست می‌کند. این گل زیبا عطر و بوی فریبنده‌ای دارد.
از گونه های مختلف نرگس ،نرگس شیراز که عطر و بوی منحصر به فردی دارد، معمولا اواخر پاییز تا اواسط بهار گل می‌دهد.
نرگس‌ شهلا که شیپور بزرگی در وسط دارد و گلبرگ‌هایش طیفی از رنگ زرد است از اواخر زمستان تا اوایل بهار مهمان باغچه‌ها ست.
نرگس، آبیاری زیاد را دوست ندارد اگر در این کار افراط کنید، برگ‌هایش بیش از حد بزرگ شده و گل نمی‌دهد.
نرگس برای گلدهی به نور خورشید در بعضی از ساعات روز نیاز دارد.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

براق کردن برگ ها

✅یک چهارم پیمانه آب گرم را با کمی شیر بدون چربی مخلوط کنید.

☘️هر کدام از برگ‌ها را جداگانه، با اسفنج و مخلوط حاصل تمیز کنید.

✅پاییز فصل گل های زیبای داوودی است گل های داوودی گلدانی، قیمت ناچیزی دارند ونگهداری از آنها آسان است ومناسب برای تراس وبالکن وباغچه های آفتابرو هستند وسالیان می تواند مهمان شما باشند.

تفاله چای بهترین کود برای گیاهان آپارتمانیه.

☘️ این کود گیاهی بی‌ضرر به مرور تبدیل به خاک سالمی می‌شه که به رشد گل و گیاها کمک می‌کنه.

✅این کود برگ‌ها رو شفاف‌تر می‌کنه و کنتراست رنگ اونا رو هم بالا می‌بره.

یعنی اگه گل ابلقی مثل حُسن یوسف دارید با ریختن تفاله چای پای گلدونش به مرور متوجه می‌شید که قرمزی برگ‌ها قرمزتر و سبزی‌شون هم سبزتر می‌شه.

جز این خوبی‌ دیگه تفاله چای اینه که با خاصیت ضد باکتری‌ش مثل یه آفت‌کش برای خاک گدون عمل می‌کنه و شما رو از سم‌های شیمیایی بی‌نیاز می‌کنه.??

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

⭕️ پنج گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

یکی از مشکلات عمده نگهداری از گیاهان بخصوص گیاهان و گلهای داخل گلدان پوسیدگی ریشه یا کپک زدن خاک در اثر بیماری‌ های قارچی می‌ باشد که البته با رعایت نکاتی ساده می‌شود از بیماری‌های قارچی در خاک جلوگیری کرد.

✅ یک:
سعی کنید خاک گلدان را بسته به نوع گل و گیاه خودتان تهیه کنید و یا از خاک بسته بندی معتبر برای گیاهان خود استفاده نموده و یا خاک را قبل از استفاده ضد عفونی نمایید تا عاری از بذر علف هرز و هر گونه آلودگی و بیماری‌های قارچی باشد.

ضد عفونی را می‌توان با سموم قارچ کش یا حرارت و حتی نور شدید آفتاب انجام داد.

✅ دو:
مرطوب ماندن همیشگی خاک ، محیط را مستعد تکثیر و زندگی انواع قارچ و باکتری می‌نماید.

خشکی خاک بین دو آبیاری بهترین راه برای مبارزه با این عامل می‌باشد .

برای اینکه خاک مرطوب نماند بهتر است از خاک با فرمول متناسب با گیاه استفاده شود و گلدانی با زهکشی مناسب انتخاب کنید .

✅ سه:
نور و خصوصاً نور آفتاب از بروز بیماری‌ های باکتریایی و قارچی در خاک جلوگیری می‌ نماید.

نور آفتاب همیشه مورد نیاز گیاه می‌باشد که البته میزان نور به نوع گیاه بستگی دارد.

✅ چهار:
وجود تهویه و گردش هوا با باز کردن پنجره و حتی استفاده از فن ، نقش پیشگیرانه در بروز بیماری‌ های قارچی خاک دارد.

✅ پنج:
جمع آوری برگ‌ها و شاخه‌های خشک و بیمار از روی خاک و هم زدنِ هر از گاه بر روی سطح خاک و هرس شاخه و برگ خشک از بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پیشگیری می‌نماید.

همچنین گیاهان مبتلا به بیماری باید از محیط گلخانه خارج شوند . و موقع خریداری گیاه جدید ، اگر قرنطینه انجام شود ، بهتر است و اگر فصل و شرایط مناسبی باشد خوب است خاک آن تعویض شود .

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

تکثیر رز
اگر قصد قلمه زدن گل رز را دارید بهتر است این ترفند را اجرا کنید تا گل رز شما ۱۰۰ % رشد کند و قلمه گل شما بگیرد.
شما برای هر قلمه به نصف سیب زمینی احتیاج دارید.
اول قلمه ها را بی برگ و جدا کنید و قسمت پایین قلمه را بصورت کج ببرید و در سیب زمینی فرو کنید.
سیب زمینی ها را در خاک کود داده شده فرو ببرید و چند ساعت بعد به خاک مورد نظر آب دهید.
مزایای استفاده از سیب زمینی در کاشت گل رز: قلمه گل رز از مواد مغذی داخل سیب زمینی استفاده کرده و باعث ریشه زنی قلمه ،رشد و برگ زدن قلمه می شود.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

 به لیمو یک گیاه دارویی معطره که بوی خوشایند لیمو رو داره. برگ ها بخش دارویی این گیاه هستن و بویی شبیه لیمو دارن، که معمولا آخرهای تابستون میشه اونها رو جمع آوری کرد. پودر برگ گیاه به لیمو به رنگ سبز ماته و بوی معطر، و طعم تند و کمی تلخی داره.

 اما باید بدونید “شربت به لیمو” ای که همه می شناسیم و خیلی هم خوشمزه است، هیچ ربطی به گیاه به لیمو نداره، چون ترکیبی از آب لیمو، آب میوه به، و شکره. اما میشه از خود گیاه به لیمو هم نوشیدنی درست کرد. شربتی با محتوی عصاره یا دم کرده برگ گیاه به‌لیمو، به همراه افزودنی های مختلف، که خب در زبان عام بهش “شربت به لیمو” نمیگن.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

مشکی بودن یک گل امری باورنکردنی است اما این گل عجیب و نادر تنها در تابستان و منطقه خلفتی ترکیه رشد می‌کند. گل رز سیاه در منطقه خلفتی ترکیه در تعداد کمی رشد می‌کنند.

photo_2017-05-01_09-15-22

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

⚫️  مطلب کاربردی⚫️طبقه بندی آبیاری معروف ترین گیاهان آپارتمانی

۱دیفن باخیا-پتوس سبز -شفلرا-برگ بیدی
خاک این گیاهان در فاصله بین دو آبیاری بایستی خشکی معتدلی داشته باشد.

۲-پتوس ابلق-کرتن -فیکوس -دراسینا-برگ انجیری -سینگونیوم -فیلودندرون -سرخس- پیله آ-حسن یوسف-گندمی (کلروفیتوم)-
خاک این گیاهان همواره بایستی  به وضوح مرطوب باشد.

۳-پاندانوس
در فا صله دو آبیاری خاک ان بایستی نسبتا خشک باشد.

۴-آگلونما
خاک این گیاه همواره بایستی مرطوب باشد.

۵-یوکا
در فصل تابستان خاک ان را مرطوب نگاه دارید ودر سایر فصول از میزان ابیاری آن بکاهید.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

‍ سازگاری گیاهان آپارتمانی به محیط جدید

وقتی گلدانی را از گلخانه یا فروشگاه خریداری و به آپارتمان خود منتقل می کنیم مدت زمانی احتیاج دارد تا گیاه با محیط جدید سازگار شود گیاه باید در این مدت خود را با محیطی که دارای  هوای گرم تر، خشک تر(رطوبت کمتر) و نور کمتر است سازش دهد.

در چنین شرایطی برگ های گیاه آب بیشتری را در مقایسه با گلخانه از دست می دهد که منجر به ریزش گل ها و برگ ها در هفته اول ورود گیاه به آپارتمان می شود. همچنین کمبود نور باعث زرد شدن و ریزش برگ ها در هفته های اول در محل جدید می شود.

کمبودآهن
رنگ پریدگی برگهای گیاه و سبزرنگ شدن رگهاو ضعیف شدن برگها علامت کمبود آهن می باشد. راه حل: افزودن کود آهن به خاک گیاه

خواص پوست تخم مرغ برای گیاهان
یکی از موارد استفاده از پوست تخم مرغ، استفاده به عنوان کود برای گیاهان است. پوست تخم مرغ سرشار از کلسیم و دیگر عناصر مفید برای رشد گیاهان است، ابتدا پوست تخم مرغ را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید، سپس آن را بر روی خاک پهن کنید و سپس آن را کمی جابجا کنید، این کار را هر دو هفته یک بار انجام دهید.
یک مورد استفاده دیگر از پوست تخم مرغ، برای مبارزه با حشرات است، پوست تخم مرغ را جدا کنید و سپس آن را در اطراف سبزیجات و گل‌ها قرار دهید در این صورت کرم‌ها و حشرات از گیاهان دور می‌شوند.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

سانسوریا: از گیاهان مورد استفاده زیاد در خانه ها می باشد. از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه و بومی افریقاست، برگ ها بلند و کشیده و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه، ارتفاع برگ ها به یک متر می رسد و تکثیر آن از طریق برگ و یا ساقه های زیرزمینی است ، بسیار کم توقع و مقاوم در برابر خشکی و سایه ولی در این واریته به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد.

نیازها:

نور: نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است ، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند

دما:در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است ، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه . نسبت به سرما حساس است و سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می شود .

آبیاری: در زمستان هر ۳ هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد . در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.

خاک: بهترین خاک ، خاک لوم است ( مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی ( برگ پوسیده یا کود دامی به مقدار کم ) ) است . استفاده بیش از حد از مواد آلی باعث پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می شود.

تکثیر: تکثیر این گیاه ساده است یا از گیاه مادری از ریشه به چند قسمت تقسیم می شود که هر قسمت دارای ریشه و برگ جداگانه است و در گلدان جدید کاشت می شود.

یا از طریق قلمه: ساقه گیاه به قطعات کوچک حدود ۸ سانتیمتر تقسیم کرده و در ماسه کشت می نمایند دقت شود قطعات وارونه کاشت نشود برای ریشه دهی سریعتر می تواند خزانه را با پلاستیک پوشاند تا رطوبت حفظ شود . پس از ظهور ۲ تا ۳ برگ قلمه ها را به گلدان اصلی انتقال دهید .

نکته مهم گیاه کم توقعی است فقط از آبیاری بیش از اندازه پرهیز نمایید که باعث پوسیدگی ساقه می شود که اکثر موارد از بین رفتن این گیاه در آپارتمان به همین دلیل است .

index

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

درختی با ریشه های عجیب و غریب! این درخت در کشور کامبوج قرار دارد و ریشه های آن خانه و یا هر چیز دیگر پیرامون خود را می پوشاند.

in55555555555555555555dex

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

 شمعدانی

 این گیاهان زیبا شاخ و برگ های انبوه کروی شکل و کرکداری دارند و گل های آنها درشت و به رنگ های سفید و قرمز یا بنفش است که معمولا در قسمت زیرین گلبرگ ها لکه های تیره رنگی دیده می شود.
این گیاهان بر حسب تاریخ تهیه قلمه آنها از آغاز فروردین تا پایان مردادماه به گل می نشیند و ازجمله گیاهان گلخانه های سرد است. سازگاری آنها بسیار خوب است و در زمستان باید در کنار پنجره و در حرارتی حداکثر ۱۲ درجه سانتیگراد قرار گیرد. خاک مناسب برا ی آنها مخلوطی از خاک باغچه ای شن دار همراه با مختصری خاکبرگ و تورب پوسیده است. در فصل بهار و اوایل تابستان به آب زیاد نیاز دارد و در همین هنگام است که دادن چندبار کود محلول بدان نیز بسیار مناسب خواهد بود.

بیماری و آفات شمعدانی ها: از عوارض مهم آن بوته میری است که عامل ان مشخص نیست. گلدان ها باید از هم فاصله داشته باشند.تهویه باید مناسب باشد.شمعدانی پیچ و عطری مبتلا به شته میشوند.در شمعدانی پیچ کنه ها نیز ازآفات است.بهترین سموم برای مقابله با آنها مالاتیون است.باید با کارشناس گیاهپزشکی مشورت شود تا نسبت به دز مصرفی سمها در گیاهان گلدانی اطلاعات لازم را بگیرید.در شمعدانی های معمولی تریپس را نیز داریم که میتوان با فشار زیاد آب انها را شست وشو داد.ضعف بوته ها وزرد شدن برگها نیز در شمعدانی ها اتفاق می افتد که در ارن صورت باید از کود های به صورت محلول پاشی  مناسب  وآبیاری منظم استفاده کنید.

نکته ها و هشدارها

می توانید برای اینکه خاک مواد مغذی خود را از دست ندهد، کود گیاهی شمعدانی هایی که در باغچه کاشته اید را هر سال تعویض کنید. همچنین برای شمعدانی هایی که در گلدان کاشته اید، هر ماه مقداری کود شیمیایی به خاک اضافه کنید.

شمعدانی ها به مقدار زیادی آب نیاز دارند، ولی دوست ندارند که ریشه آن ها در آب قرار داشته باشد. آن ها را به طور منظم آبیاری کنید، ولی اجازه ندهید که خاک همیشه خیس و پر آب باشد. گلدانی انتخاب کنید که آب اضافی بتواند از انتهای آن تخلیه شود.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

ساخت باغ شیشه ای
تراریوم ها تزیینی بسیار زیبا برای روی میزهای اتاق غذاخوری یا دیگر نقاط پر نور هستند. با استفاده از یک تراریوم کوچک و زیبا سبزی را وارد فضای خانه خود کنید.  این تراریوم ها علاوه بر این که موجب افزایش اکسیژن فضای منزل می شوند، به سادگی آماده شده و در اندازه های مختلف قابل ساخت هستند. ظرف محتوی آن را به راحتی تغییر دهید تا با هر دکوراسیون سازگار شود. روش ساده و توصیه های گام به گام ما را برای نحوه کشت یک تراریوم دنبال کنید.

photo_2016-09-14_08-25-47

مواد لازم:
یک ظرف مناسب شیشه ای، قطعات ذغال فعال شده، شن، سنگ های رودخانه، خاک گلدان، دستکش، آب پاش، بیلچه باغبانی

لایه زیرین را درست کنید(در حدود ۲ و نیم  یا ۵ سانتی متر  از ذغال را زیر ظرف بریزیزد.)

برای گیاهان با برگهای گوشتی و آبدار مانند کاکتوسها  ابتدا با شن شروع کنید . در ظرف تراریوم به عنوان پایه اصلی ۲و نیم سانتی متر شن بریزید. برای زیبایی بیشتر رنگ ها، از شن ها با رنگ های متضاد استفاده کنید تا تون این رنگ ها در برگ ها انعکاس پیدا کند. برای گیاهانی که نیاز به آب بیشتری دارند ( مانند سرخس ) شن را حذف کنید و دو نیم سانتی متر سنگ های رودخانه ای در کف ظرفتان بریزید. بعد یک لایه نازک ذغال به آن اضافه کنید تا زمینه را تازه نگاه دارد. باقی مانده زغال را با دست یا بیلچه با خاک مخلوط کنید. لایه دوم را اضافه کنید محتوی ظرف را تا یک چهارم یا یک سوم با مخلوط خاک و ذغال پر کنید . به آرامی  هر ۵ سانتی متر  یک بار خاک را بریزید تا فضای خالی کمتری بین آن ها باقی بماند. گیاهان را اضافه کنید به دقت گیاهان را از گلدانشان بیرون آورده و بر روی خاک قرار دهید تا از جاگیری درست آنها مطمئن شوید. فضای کافی بین گیاهان در نظر بگیرید.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

سیکاس

سیکاس گیاهی گرما دوست است.
نور: به نور زیاد و چند ساعتی نور مستقیم نیازدارد. نور زیاد طول برگ ها را کوتاه  نور کم طول برگ ها را بلند می کند.
خاک: خاک مناسب خاک کاکتوس به همراه کمپوست
آبیاری: آبیاری را وقتی کنید که سطح خاک خشک شود .
رشد گیاه: در زمستان کمتراست.مخصوصا اگر در هوای خنک نگهداری شود.
کوددهی: از بهار تا اواخر تابستان کودهی  کنید . ماهی یکبار با نصف مقدار توصیه شده از کود کامل گیاهان آپارتمانی.
دقت کنید مرکز گیاه را آب پاشی و اسپری نکنید زیرا گیاه می پوسد.
تکثیر: به وسیله بذر یا پا جوش ها در اوایل بهارو پاییز
تعویض گلدان:  وقتی گلدان را تعویش کنید که ریشه های گیاه از ته گلدان بیرون آمده باشد و همه فضای گلدان را ریشه گرفته باشد. زمان تعویض بهار و تابستان است.

index

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

نگهداری از بامبو

  دما: بین ۱۸ تا ۳۲ درجه را می تواند تحمل کند. زمستان در کمتر از ۱۲ درجه قرار نگیرد.
نور: بهترین نور سایه روشن می باشد.
آبیاری: هر هفت روز یکبار آب گلدان را عوض کنید بهتر است از آب باران با آب مقطر استفاده کرد.
اگر بامبو در خاک می باشد آبیاری را باید در زمانی انجام بدهیم که سطح خاک خشک شده باشد.
رطوبت: رطوبت اتاق برایش کافی هست اما اگر هوا بیش از حد خشک است روز با اسپری آب بر روی آن غبارپاشی کنید.
خاک: اگر در آب نگهداری می شود بهتر است که ته ظرف کمی سنگ ریزه وشن برای ثبات گلدان بریزید.اما اگر در خاک می باشد بهتر است از خاک حاوی کمپوستی استفاده شود که زهکشی بسیار بالایی داشته باشد.

قهوه ای شدن نوک و لبه های برگ  وجود فلور در آب از آب باران یا مقطر استفاده کنید. لاکی بامبو به نمک و فلور وکلر موجود در اب حساساست کلر آب با قرار دادن اب به مدت یک شب در ظرفی از آن خارج می شود اما فلور نه. همچنین کمبود رطوبت باعث این عارضه هم می شود ، هر چند روز یکبار با اسپری آب جوشیده سرد شده برگ هارا غبار پاشی کنید. قرار گرفتن بامبو در نور مستقیم نیز باعث این عارضه می شود.
برگ ها زرد شده اند  نور بیش از حد یا مصرف زیاد کود.اگر کود زایدی دادید آب را عوض کنید و چند ماه کوددهی نکنید.
قهوه ای و نرم شدن ساقهساقه پوسیده است که دلیل آن می تواند مصرفزیاد کود یا اگر بامبو در خاک است ابیاری زیاد باشد.از چند سانتی متر بالای قسمت پوسیده ساقه را برش بزنید .

مشاهده مواد چسبنده روی برگ ها و ساقه : نشانه ی وجود حلزون یا افت درگیاه می باشد . می توان با محلول چند قطره مایع ظرفشویی در ظرف آبی سنگریزه ها و ظرف بامبو را بشویید و به محلول صابون تک تک برگ های و ساقه ی بامبو را شستشو داد و مجددا گیاه در ظرف اب قرار داد.
وجود جلبک در آب: علت ان مصرف زیاد کود و نور است.

♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️ ♻️

آگلونما

نور: سایه روشن
نور مستقیم برگ ها را می سوزاند.
مناسب ساختمان های اداری با نور کم
گیاه با نور فلروسنت هم فتوسنتز می کند.

index

رطوبت : هفته ای دو بار با آب پاش

آبیاری : اگر آگلونما در شرایط نور زیاد (نه مستقیم) قرار دارد وقتی که نصف خاک گلدان خشک شد آبیاری کنید و اگردر نور کم خورشید قرار دارد تقربیا وقتی که کل خاک خشک شد آبیاری نمایید.

تغذیه : در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار با کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی.

تکثیر : جدا کردن پاجوش ها

خاک:خاکبرگ

تعویض گلدان:  وقتی ریشه ها متراکم بشود یا کیفیت خاک پایین بیاید . در بهار گلدان را تعویض کنید.

یک دیدگاه

امار بازديد
اوقات شرعي