فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

تصاوير منتخب
ذکر ایام هفته
تقویم روز
ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﻪ ﻫﺮ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺍﯼ ﺩﺍﻧﻪ ﺍﯼ می دهد، ﺍﻣﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﻻﻧﻪ ﺍﺵ ﻧﻤﯽ ﺍﻧﺪﺍﺯﺩ.

خطبه های نماز جمعه

آیت الله نورمفیدی در خطبه نماز جمعه گرگان:کارنامه آمریکا سیاه است

اخیراً رئیس جمهور آمریکا ملت ما را تروریست نامیده است. کشور آمریکا تروریست است. آمریکا ۲۳۹ سال است که پیدا شده است. در این دوران ۲۳۹ ساله، ۹۳ درصد از این عمر را در جنگ بوده یعنی ۲۲۳ سال، جنگ کرده، کودتا کرده و حکومت‌های ملی را از بین برده و حکومت‌های دست‌نشانده را گذاشته است در کشور ما هم دولت ملی را با کودتای ۲۸ مرداد از بین برده است. در جنگ جهانی دوم، با اینکه جنگ داشت تمام می‌شد و پذیرفته بود که جنگ را تمام کند، در عین‌حال آمریکایی‌ها، بر روی دو شهر این کشور بمب اتم ریختند و ۲۲۰ هزار نفر را از بین بردند.

۲۰ سال با ویتنامی‌ها جنگیدند و در نهایت با شکست و شرمساری از ویتنام بیرون رفتند. مردم را مثل غوره آب گرفتند. امروز به ما می‌گوید تروریست. مایی که قربانی تروریست هستیم. در افغانستان و عراق دخالت نظامی کردند. به بهانه سلاح شیمیایی به عراق حمله کرد که بهانه بود. به اقغانستان به بهانه حادثه ۱۱ سپتامبر حمله نظامی کرد. اینها در کارنامه سیاه آمریکا ثبت شده است. خودشان ادعا کردند که القاعده را ما درست کردیم. خانم کلینتون اعتراف کرد القاعده را برای ایستادن جلوی شوروی درست کردیم. خانم کلینتون در کتابش اعتراف کرد که داعش را ما درست کردیم تا امنیت اسرائیل حفظ شود و نظرها به‌سوی داعش و سرگرم مبارزه با آن باشد.

متن کامل خطبه در سایت معظم له:http://yon.ir/ZnXpq

photo_۲۰۱۸-۱۱-۳۰_۱۳-۴۲-۱۳

photo_۲۰۱۸-۱۱-۳۰_۱۳-۴۲-۱۷

photo_۲۰۱۸-۱۱-۳۰_۱۳-۴۲-۲۱

******************************

۱۳۹۷/۰۲/۰۸

??? دولت به آسان شدن تولید کمک کند

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته گرگان افزود:

صاحبان تولید هم تلاش کنند کالای خوب و با کیفیت روانه بازار کنند تا تمایل مردم به خرید خارجی کمتر شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: نباید فقط به شعار بسنده کنیم بلکه لازم است در حمایت از تولید داخل دولت، تولیدکنندگان و آحاد مردم بیش از گذشته در عرصه عمل و ایجاد فرصت های شغلی تلاش کنند.

آیت الله نورمفیدی همچنین با تبریک روز کارگر گفت: اگر به توصیه و منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه کار و کارگر عمل شود، فعالیت کارخانه ها رونق گرفته و شکایت از بیکاری کمرنگ خواهد شد.
خطیب جمعه گرگان به ۹ اردیبهشت روز شوراها نیز اشاره کرد و افزود: این نهاد از برکات و مولود انقلاب اسلامی است و از اعضای شوراها می خواهیم برای ارایه خدمت بهتر به مردم وابستگی جناحی و گروهی را کنار بگذارند.

آیت الله نورمفیدی با گرامیداشت ۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری اظهار داشت: این عالم بزرگوار همه عمر خود را صرف معلمی و خدمت به اهداف اسلام کرد و چقدر خوب است از چنین معلمی سرمشق گرفته شود.

امام جمعه گرگان با تبریک فرارسیدن نیمه شعبان و میلاد حضرت قائم (عج) افزود: عدالت، اندیشه ورزی و خرد ورزی، صفا و صمیمیت از روش های حکومت این امام بزرگوار است

۱۳۹۷/۰۱/۲۴

??هشدار آیت الله نورمفیدی نسبت به گسترش تهمت و افترا در فضای مجازی

??تهمت زنندگان به نوامیس مردم در فضای مجازی دین و وجدان ندارند/دادگستری با جدیت با خاطیان برخورد کند

✅آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امروز در نماز جمعه گرگان در رابطه با بداخلاقی های وقیحانه در فضای مجازی ، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با فضاهای مجازی و حمایت از پیام رسان های داخلی و سامان دهی پیام رسان های خارجی حدود یک سال است که تاکید بسیار دارند.

✳️وی افزود: متاسفانه عده ای هستند که از فضای مجازی و پیام رسان هایی مانند تلگرام سو استفاده می کنند و با زیر پا گذاشتن اخلاق، دین و فضیلت به نوامیس مردم توهین می کنند و مردم را متهم میکنند؛ متاسفانه این افترا و تهمت ها به نوامیس مردم موجب از هم پاشیده شدن خانواده ها می شود.

??امام جمعه گرگان خطاب به افرادی که با دروغ، تهمت، افترا و جوسازی دل مردم را خالی می کنند، گفت: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید، اگراز روز قیامت و آخرت نمی ترسید مرد باشید و خودتان را بعد از افترا زدن به دیگران پنهان نکنید، اگر واقعا راست می گویید مرد و مردانه بیایید حرف خود را بزنید.

✳️وی تصریح کرد: جزای کسی که به نوامیس مردم افترا بزند ۸۰ ضربه تازیانه خواهد بود و من از قضات و دادگستری استان تقاضا می کنم با این قضیه جدی برخورد کنند، چرا که اگر یکبار با این گونه افراد با جدیت برخورد شود بساط این گونه افترا و تهمت زنی ها برچیده می شود.

✅امام جمعه گرگان گفت: اگر دادگستری با این افراد خطاکار با جدیت برخورد نکند این افراد روز به روز تعدادشان بیشتر می شود و با کارهای خود مردم را نسبت به انقلاب، نظام و دین دلسرد می کنند.

✳️وی با بیان اینکه تهمت و افترا به نوامیس مردم مسئله ای نیست که بتوان در مقابل آن سکوت کرد، افزود: طبق گفته مقام معظم رهبری نفوذ به حریم شخصی افراد حرام شرعی است و نوامیس مردم را متهم کردن بدتر از ورود به حریم شخصی بوده و از جمله از گناهانی است که توبه هم ندارد.

?امام جمعه گرگان گفت: زمانی که به فردی در فضای مجازی تهمتی زده می شود ممکن است مردم با دیدن آن تهمت تصور کند چنین چیزی واقعیت داشته باشد و این کار موجب می شود آبروی فرد ازبین برود.

✅آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: افرادی که در فضای مجازی به این قبیل کارها دست می زنند نه تنها دین ندارند بلکه وجدان و مردانگی هم ندارند و امیدوارم با جدیت تمام با آن ها برخورد شود.

۱۳۹۷/۰۱/۱۷

گزارش تصویری نمازجمعه گرگان به امامت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ٩٧/١/١٧

photo_2018-04-07_09-32-30

برگزاری نماز جمعه عبادی سیاسی درمصلی وحدت گرگان

photo_2018-04-07_09-32-36

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه عبادی سیاسی شهر گرگان با اشاره به خطبه ۱۸۱ نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین در این خطبه همه ما را به تقوا دعوت می کند و در رابطه با علت این دعوت می گوید، این دنیا تمام شدنی است، بقا ندارد و ما در حال عبور هستیم، هیچ ذات و توشه ای به درد انسان نمی خورد و تنها چیزی که به درد انسان می خورد و در بازار آخرت خریدار دارد تقواست.

وی افزود: ذات و توشه را باید در این دنیا به دست بیاوریم اگر قرار بود کسی در این دنیا ماندنی باشد آن فرد سلیمان بن داوود بود که هم قدرت ظاهری داشت و همه چیز در اختیارش بود و هم قدرت مادی و معنوی داشت.

امام جمعه گرگان با اشاره به فوت سلیمان نبی گفت: سلیمان کسی بود که لحظه مرگش را هم کسی نفهمید و خدا موجودی را فرستاد که عصایش را بخورد تا بفهمند که فوت شده اند؛ همه مسافریم همه باید وسایل سفر را فراهم کنیم که این وسایل همان تقواست.

وی ادامه داد: برای اینکه بیشتر متوجه ای موضوع شویم حضرت علی (ع)می گوید کجاست آن متمولین که چه کارها نکردند چه گناه هایی مرتکب شدند، فراعنه مصر همان هایی که ادعای خدایی داشتند، کجا رفتند؟ همه نابود شدند، کجا هستند آنهایی که مقابل انبیا ایستادند وبا هرآنچه  انبیا برای سعادت بشر آورده بودند مخالفت کردندو سنت جباران بشر را احیا کردند.

امام جمعه گرگان با اشاره به «اصحاب رس» اظهار کرد: در رابطه با اصحاب رس بین مفسرین و مورخین بحث است، برخی معتقدند این ها کشاورزانی بودند که از چاه های پرآب بهره مند بودند و کشاورزی پیشرفته ای داشتند اما در عین حال با پیامبری که به سوی آن ها آمد مخالفت کردند و چاهی کندند و پیامبر را داخل آن انداختند؛ امام علی (ع) می فرماید این ها کجا هستند؟ آن هایی که سپاهیانی داشتند؟ آن هایی که شهرهایی که به وجود آوردند، جمعیت را به وجودآوردند؟ کجا رفتند؟امیرالمومنین می گوید آنهایی که همه چیز داشتند دادند و رفتند.

وی افزود: ما هم مثل همه رفتنی هستیم عقل می گوید ای فرزند آدم مواظب باش زندگی تمام می شود، سن بالاتر میرود، یواش یواش مرگ خودش را نشان می دهد؛ به تعبیر قرآن انسان را وارونه می کنند تا جوان بودند نشاط داشتند اما وقتی که پیر می شوند شمع وجودشان کم سو می شود و نورانیت سنین جوانی کم می شود تا خاموش می شود؛ پیری یکی از نشانه های مرگ است خوشا به آنانی که در این مسیر قرار میگیرند تکانی به آن ها داده می شود.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: هفته آینده هفته ای است که در تاریخ کشور حوادث مهمی رخ داده است،۲۰ فروردین تاریخی است که آمریکایی ها اعلام کردند روابط سیاسی خود را با ایران قطع خواهند کرد و رئیس جمهور آمریکا در صفحه تلویزیون اعلام کرد من دستور دادم به وزیر امورخوارجه تا روابط با ایران قطع شود و این کار را کردند؛ بعد از اینکه دانشجویان پیرو خط امام رفتند و سفارت آمریکا را تسخیر کردند و مشخص شد مقرجاسوسی است و به دنبال براندازی است.

وی تصریح گرد: در واقع  قائده اش این بود آمریکایی ها سر عقل بیایند و بپذیرند دوران بازی هایی که در ایران اجرا می کردند به اتمام رسیده است و باید می پذیرفت کشوری که چنین انقلابی را به وجود آورده و تمام ملتش در آن انقلاب حضور داشتند و به دنبال تغییر وضع بودند، نباید کارهایشان را ادامه دهند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اشغال سفارت کار طبیعی بود و عکس العمل کارهای بود که آمریکایی ها در کشور انجام دادند و اگر از همان ابتدا می پذیرفتند این اتفاقات رخ نمی داد؛ به هر حال این کار را کردند و به دنبال کارهایی که با ما کردند پول ها را بلوکه کردند.

وی با بیان اینکه رفتار مردم در این زمان جالب بود، افزود: در رابطه با این اِشغال و پیام های حضرت امام بود که می فرمود ما خوشحال بودیم که رابطه یک جنایت کاربا یک ملت مظلوم قطع شده این به نفع ماست.

امام جمعه گرگان گفت: آمریکایی ها فکر می کردند با قطع رابطه ایران بیچاره می شود و از کار می افتد و اگر امروز را با آن دوران مقایسه کنیم درست است که فراز و نشیب های زیادی داشتیم اما انچه را امروز به دست آورده ایم در غیر این شرایط شاید به دست نمی آوردیم.

وی با بیان اینکه در زمینه این قطع ارتباط ما مدعی هستیم، افزود: اشکال به آمریکایی هاست و اگر آن کارها را نمی کرد شایدایران مماشات می کرد و روابط ادامه داشت اما امیدواریم این قطع رابطه برایر همیشه به نفع مردم ایران باشد.

امام جمعه گرگان گفت: روز یکشنبه ۱۹ فروردین شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی است  که در مدیریت میدان های جنگ سرآمد بود و در آن روزها نقش موثری داشت، همچنین در هماهنگی بین نیروهای مسلح، سپاه و ارتش نقش بزرگی داشت ویکی از ویژگی های این شهید روحیات اخلاقی و ایمانی این شهید بود که همواره می گفت «من بی قرار شهادتم».

۱۳۹۷/۰۱/۰۲

 

 

۱۳۹۶/۰۸/۲۶

 آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز عبادی- سیاسی جمعه گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۷ نهج البلاغه، اظهار کرد: امیر المومنین علی (ع) در جملات خود قسم یاد می کنند. ایشان برای تائید سخنان خود قسم یاد می کند. اگر خداوند به ملتی نعمت بدهد از آنان نمی گیرد و اگر گرفت منشاء آن این است که آن مردم مستحق این مجزات هستند. هیچ قومی نیست که دارای نعمت خوبی داشته باشد که از آن ها گرفته شود.

وی افزود: در آیات مکرر قرآن، خداوند تاکید کرده است که وضعی را که به یک جمعیت داده عوض نمی کند مگر این که مردم خود این تغییرات را ایجاد کرده باشند. در سوره اعراف از آیه ۹۲ به بعد خداوند می فرماید، اگر اهل آبادی و یک جامعه، تقوا و ایمان داشته باشند و بر این مبنا زندگی کرده باشند درِ برکات خود را از آسمان و زمین برآن ها باز می کنیم و اگر غیر از این باشد ما این ها را مواخزه می کنیم.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: حضرت علی (ع) می فرماید «اگر خداوند متعال نعمت هایی را در اختیار قومی قرار دهد، از آنان نمی گیرد مگر اینکه خودشان باعث شوند که این نعمت از آنان گرفته شود.» اگر به تاریخ نگاه کنیم، تمام کتاب های که در هر کجای عالم وجود داشته دچار تحریف شده است ولی تنها کتاب آسمانی که از دست تحریف در امان مانده است قرآن است.

وی اظهار کرد: جوامع و ملت های که به خودشان، قوم، سنت و پیشرفتشان علاقه مند هستند باید مواظب باشند که اگر دچار ظلم شوند نتیجه این ظلم گریبان آنان را خواهد گرفت. سلطنت و حکومت با کفر باقی نمی ماند. اگر زمام‌داری حتی اگر کافر باشد، اما ظالم نباشد این باقی خواهد ماند ولی اگر حاکمی مسلمان باشد اما ظلم کند، حتما مورد باز خواست خداوند قرار می گیرد. تا می توانیم در زندگی ظلم، بی انصافی و حق کسی را پایمال نکنیم چرا که در دوام حکومت موثر خواهد بود.

آیت االله نورمفیدی در خطبه دوم هم گفت: مسئولان از مردم می خواهند که در مصرف آب صرفه جویی کنند تا گرفتار قطع آب نشویم. یکی از موضوعات مهم دیگر هم برق است. در ساعت ۱۳ تا ۱۷ بعد از ظهر مواردی مصرفی که ضرورت ندارد، مردم از برق استفاده نکنند تا برق قطع نشود.

وی بیان کرد: یکی از گلایه های مردم و کشاورزان این است که مطالبات گندم آنان پرداخت نشده است. مسئولین استانی فعال‌تر شوند چرا که کشاورزان گندم های خود را تحویل دادند و نیاز دارند که پرداختی های آنان انجام شود.

وی اضافه کرد: امروز ۱۶ تیر روز مالیات و آغاز هفته مالیات است. این مساله به معنای دخالت همه مردم در مدیریت اقتصاد است. همه مردم از کارهایی که دولت انجام می دهد همچون جاده، برق و کارهای دیگر استفاده می کنند و می طلبد همه در پیشرفت کشور مشارکت کنند. البته قانون ها باید به شکلی باشد تا آن هایی که درآمد کمتری دارند هم توجه شود قانون مالیات باید به شکل منصفانه انجام شود تا پرداخت مالیات برای خیلی ها دشوار نباشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: دوشنبه روزی است که کودتای نوژه قرار بود در اوایل انقلاب انجام شود ولی کشف و خنثی شد. دشمن تصمیم گرفته بود که در یک پادگان نظامی کار را شروع کند. یکی از سران کودتا به خلبانی که مامور بود بیت امام را بمباران کند می گوید اگر ۵ میلیون ایرانی کشته شود مسئله ای نیست. خلبان این مساله را با خانواده خود مطرح کند و مادر او می گوید که شیر خودم را حلال نمی کنم و باید به انقلابیون خبر دهید. این خلبان خبر می دهد که توطئه ای در راه است و جلوی این کودتا گرفته می شود. آمریکایی ها از همان روزی که انقلاب به ثمر نشست به دنبال این بودند که ضربه ای بزرگ به آن وارد کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: روز چهارشنبه ۱۷ شوال به دلیل رشادت حضرت علی (ع) در جنگ احزاب، روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نام گذاری شده است. معمولا کسان که به سمت این ورزش می روند شعارهایی با محتوای خدا و پیامبر(ص) استفاده می کنند. ورزش پهلوانی یک ورزش ایرانی اسلامی است و نیاز دارد تا به آن توجه شود و جوانان ما در کنار گود ورزش را فرا گیرند.

وی درباره مناسبت روز ۲۱ تیر هم گفت: رضاخان با سفر خود به ترکیه تصمیم به کشف حجاب گرفت که مراجع ما در مقابل این تصمیم ایستادگی کردند و برای این موضوع حمام خون در مسجد گوهر شاد راه افتاد. مسئله حجاب و حفظ حجاب یک امر الهی است و آن کسانی که مخالف آن هستند سر از جایی دیگر در می آورند. همه کسانی که به حکم الهی پایبند هستند حجاب را پذیرفته اند، حجاب محدودیت نیست بلکه باعث می شود تا شخصیت زن حفظ شود. شخصیت زن به علم و کمال است.

وی بیان کرد: در آزمون سراسری بیشتر کسانی که وارد شدند خانم ها بودند. کسی با این مخالف نیست، خانم ها با تحصیل علم، عالم و فاضل می شوند. اما کشف حجاب مسئله ای دیگر است. اگر مخالفت با کشف حجاب می شود به خاطر این است که جز فساد و بی بندباری چیز دیگری ندارد. مگر خانمی که حجاب داشته باشد نمی تواند به بالاترین مراحل علمی برسد؟ افراد بسیاری هستند که با حفظ حجاب توانستند به مدارج بالا برسد، حجاب حافظ شخصیت زن است. بی بندباری زن شخصیت زن را از بین می برد. اخلاق، فضیلت، علم به انسان شخصیت می دهد، ملت ایران به حجاب به عنوان یک تکلیف الهی به آن پایبند است، خانم های ما به عنوان یک تکلیف به آن نگاه کنند و مواظب آن باشند.

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

zzzzzzzzzz87

zzzzzzzzzz88

zzzzzzzzzz89

zzzzzzzzzz60

zzzzzzzzzz63

zzzzzzzzzz62

۱۳۹۶/۰۳/۰۵آیت الله نورمفیدی :انتخابات گذشته نشان دهنده رشد ملت ایران بود

امام جمعه گرگان با اشاره به برگزاری انتخابات در ۲۹ اردیبهشت، اظهار کرد: علی رغم وجود مشکلات، مردم حضور گسترده داشتند و این نشانه رشد ملت ایران است.

 آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه گرگان اظهار کرد: امروز آخرین جمعه ماه مبارک شعبان است. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و ائمه ما قبل از آن که ماه رمضان وارد شود مردم را برای ورود در ماه مبارک رمضان آماده می کردند و هشدار می دادند ماه مبارک رمضان یکی از نسیم های الهی است که به وزش در می آید تا مومن، مردم و مسلمانان در این ماه دل و جان خود را صفا دهند.

zzzzzzzzzz13

وی افزود: دل و روح ما نیاز به شست و شو دارد. خداوند زمان هایی را قرار داده که زمینه این کار بسیار فراهم است. ایام ماه مبارک رمضان بخصوص زمان سحر و افطار در ماه رمضان از زمان های بسیار موثر است. برای انسان روزه دار دو خوشحالی وجود دارد. یکی خوشحالی زمان افطار است که تکلیف خدا را انجام داده و یک خوشحالی هم زمانی است که در فردای قیامت خدا را ملاقات می کند. خدا دل ها را آماده کرده و به بنده کمک می کند خودش را بتواند از بسیاری از مسائل نجات دهد. در صحیفه سجادیه دو دعا برای ماه رمضان ذکر شده است. یک دعا برای ورود و یک دعا برای وداع ماه رمضان است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: خدا اصولا راه هایی را در مقابل بشر باز کرده تا بندگانش از این راه ها به رضوان الله و رضایت الهی برسند. یکی از مهمترین راه هایی را که خدای متعال برای بندگانش قرار داده ماه مبارک رمضان است. این ماه، ماه روزه و ماه اسلام است. ماه رمضان که می رسد جلوه اسلام در میان مسلمانان بیشتر تجلی پیدا می کند. محافل و مجالس مذهبی پررنگتر می شود. ماه رمضان، فرصتی برای پاک شدن است. همانطور که ظاهر خود را نظافت می کنیم باید باطن و دل خود را پاک کنیم. انسان وقتی می میرد جان او پیش خدا می رود پس باید جان را تمیز کرد. باید در این ماه ایمان و توحید خود را خالص کنیم. مهمتر این است که دل و جان خود را از تفکر گناه پاک کنیم.

zzzzzzzzzz12

نماینده ولی فقیه در استان گلستان در خطبه دوم هم اظهار کرد: هفته گذشته حادثه ای مهم رخ داد و مردم ما حضور گسترده ای در انتخابات داشتند. تلاش های زیادی شد تا حضور مردم کمرنگ به نظر برسد اما علی رغم وجود مشکلات مردم حضور گسترده داشتند و این نشانه رشد ملت ایران است. مسائل و مشکلات جزئی که پیش پای مردم قرار دارد، باعث عدم حضور آن در انتخابات نشد و آن ها از افق بالاتری به انتخابات نگاه می کنند. باید این نعمت را شکر کرد. این حضور گسترده تاثیرات بزرگی برای کشور داشت و امیدواریم خداوند بزرگوار ملت ایران را درمقابل همه سرافراز بگرداند. امیدواریم مشکلات کشور هم حل شود و یقینا دولت دوازدهم توجه ویژه ای به بیکاری و اشتغال خواهد داشت.

وی افزود: مساله مهم دیگر جلسه ای بود که در ریاض برگزار شد و برخی سران کشورها حضور داشتند. امروز کسی نیست که متوجه نشود این ها نمایش است. عربستان کشوری است که دستش به خون بیگناهان آلوده است و امروز جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر در یمن به وبا مبتلا کرده است. سعودی ها برای این که آبرو ریزی خود را به شکلی جبران کند جلساتی را برگزار می کنند و رئیس جمهور آمریکا که به قول حضرت امام کشوری است که هر که به آن دست بزند نجس می شود را به این نشست دعوت می کنند. آن ها جمع شدند و بیشتر حرف هایشان هم علیه ایران بوده است. روشن است که این جلسات یک نمایش است و تاثیری ندارد.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: مساله دیگر هم انفجار شهر منچستر انگلیس است. داعش اعتراف کرده این انفجار را انجام داده است. چه کسی داعش را ساخت و به آن پول می دهد؟ ایران بارها تاکید کرد آن هایی که گروه های تکفیری را تقویت می کنند روزی این بلا بر سرخودشان هم خواهد آمد و جزای آن را هم می بینند. دنیا چاره ای ندارد جز این که همه دست به دست هم بدند و این گروه های تکفیری را ریشه کن کنند وگرنه این بلا به خود آن ها بر خواهد گشت.

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

zzzzzzzzzz11

۱۳۹۵/۱۲/۱۳

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، با انتقاد از انتخاب نماینده عربستان برای بخش حقوق بشر سازمان ملل، گفت: سازمان ملل یاور تامین منافع آمریکا شده است.آیت الله سید کاظم نورمفیدی در نماز جمعه گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه که شامل توصیه های حضرت علی (ع) درباره اخلاق است، اظهار کرد: اخلاق مانند چهارچوبی است که پیکره زندگی و جامعه را نگه می دارد، لذا باید مراقب بود این چهارچوب زندگی به هم نریزد.

وی افزود: از سوی دیگر زبان نقش مهمی در مسائل اخلاقی دارد و مانند کلید اخلاق است. حضرت علی (ع) می فرمایند «زبان مومن پشت سر قلب او است و قلب منافق هم پشت سر زبان او است». مومن هرچه می خواهد بگوید بررسی می کند که آیا خیری در آن نهفته یا خیر و اگر شری در آن باشد آن حرف را مخفی می کند. اما منافق هیچ فکر نمی کند این سخنی که می گوید چه خسارت و صدمه ای دارد. زبان مومن یک لجام دارد و آن قلب مومن است که زبان او را می بندد.

وی بیان کرد: ما امروز از ناحیه زبان به بسیاری از مشکلات اخلاقی و اجتماعی مبتلا شده ایم. حضرت علی (ع) جمله ای را از رسول خدا (ص) استناد می کند و می گوید «ایمان یک انسان رو به راه نمی شود مگر این که قلب او رو به راه شود».  ایمان به خدا قلب را سالم می کند. اگر قلب ما ناپاک باشد ایمان ما مشکل دارد.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: ایمان دل را مستقیم و رو به راه کرده و از انحراف نگه می دارد و دل وقتی مستقیم شود زبان هم مستقیم می شد. لذا از کلام رسول خدا (ص) می توان اینطور برداشت کرد، ایمان به خدا وقتی ایجاد می شود که زبان انسان درست باشد. اگر دیدید زبانی مستقیم و سالم نیست و هرچه می خواهد می گوید، نشان می دهد ایمان درست نیست. اما اگر دیدید زبانی معیار دارد نشان می دهد در حد خود ایمان دارد و سر به راه است.

مراقب باشید زبان شما آبروی کسی را نریزد

وی با تاکید بر این که باید مراقب زبان های خود باشید و به وسیله زبان خود با آبرو و حیثیت مردم بازی نکنید، اظهار کرد: اگر می توانید طوری زندگی کنید که دست شما از تعرض به جان و مال مردم پاک باشد. گناه زبان این است که آبروی مردم را زیر پا می گذارد. معیار مسلمانی این است که مردم از دست و زبان انسان احساس امنیت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که آبروی مردم مانند جان و خون مردم است، بیان کرد:  همانطور که خون مردم را ریختن گناه است، ریختن آبرو هم گناه است و حتی مهمتر از جان است زیر برخی حاضرند جان و مال خود را فدای آبروی خود کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: متاسفانه این زبان های آزاد در جامعه زیاد شده است. بخصوص در فضای مجازی  شاهدیم تهمت هایی به افرادی می زنند که حتی شیطان هم این کار را نمی کند. باید جلوی زبان ها را نگه داشت. کسی که زبانش درست نیست از ریشه خراب است.

 ایجاد ۱۰۰ هزار شغل توسط کمیته امداد

نماینده ولی فقیه در گلستان در خطبه دوم هم با اشاره به فرا رسیدن سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، اظهار کرد: این ارگان به فرمان امام (ره) ایجاد شد و طی این سال ها در حال خدمات رسانی است.

وی بیان کرد: کمیته امداد فقط دنبال نان بردن سرسفره مردم نبوده بلکه برای مردم کار هم ایجاد کرده است. سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل با کمک کمیته امداد و بانک ها برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد ایجاد شده است.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که اگر خود مردم سرپا باشند و زندگی خود را اداره کنند کار بزرگی است، اضافه کرد: این ایام هم به نام نیکوکاری نام گذاری شده و از خانواده ها انتظار است برای خوشحال کردن خانواده های مستضعف اقدام کنند.

وی تصریح کرد: خداوند متعال این کار را بسیار دوست می دارد. همه مردم خانواده خدا هستند و کسی که به خانواده خدا دسترسی داشته باشد و کمک کند، خدا را از خودش خوشحال کرده است. سال گذشته ملت ایران حدود ۷۰ میلیارد تومان کمک کردند. خدا از همه آن ها که کمک کردند خوشنود است و امیدواریم باعث کمک در زندگی خود آن ها شود.

وی ادامه داد: ۱۵ اسفند هم روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی است. این هم نکته مهمی است و مومنان باید به آن توجه کنند. در گذشته اهمیت منابع طبیعی خیلی برای مردم روشن نبود اما امروز اهمیت منابع طبیعی، درخت ها، جنگل ها و مراتع برای دنیا روشن شده است.

امام جمعه گرگان بیان کرد: هرچه ما به این منابع طبیعی لطمه وارد کنیم، به زندگی و آسایش خود لطمه زده ایم و وضع زندگی خود را خراب کرده ایم. همه مردم باید احساس مسئولیت کنند و اگر خسارتی به منابع طبیعی وارد شد کمک کنند. خوشبختانه هر جا آتش سوزی بوده مردم وارد شده اند و این امر مبارکی است.

وی ادامه داد: یکی از کارهای خوب این است که در خانه ها درخت بکاریم و خانه ها را با درختکاری مبارک کنیم. حتی همیشه توصیه داشتم اطراف زمین های کشاورزی را حتما درختکاری کنید زیرا درخت از نظر مادی هم ارزشمند است و می تواند سود برساند.

سازمان ملل بازوی آمریکا شده است

وی در ادامه خطبه دوم به انتخاب نماینده عربستان در سازمان ملل اشاره و اظهار کرد: چندی پیش سازمان ملل یک نماینده از عربستان را رئیس یکی از بخش های سازمان ملل کرد و مسئولیتی که به این فرد واگذار شده این است که استانداردهایی برای حقوق بشر وضع کند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مسئولیت دیگر او این است کشورهایی که حقوق بشر را نقض کرده اند گزاش دهد. این مسئولیت بزرگ را به کسی داده اند که کشورش دارد در یمن نسل کشی می کند و هزار و ۴۰۰ کودک یمنی کشته و بیش از دو زهار کودک هم زخمی شده اند.

وی تصریح کرد: سعودی ها یمن را با بمب های خود نابوده کرده اند حال نماینده این کشور که نسل کشی می کند خود مسئول حقوق بشر شده و کاری کرده اند که سر و صدای دیده بان حقوق بشر هم بلند شده است.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: این آقایان که خود را نماینده حقوق بشر می دانند از این طریق وارد مبارزه با ایران شده اند و می گویند ایران ناقض حقوق بشر است. سازمان ملل که قرار بود از حقوق ملت ها دفاع کند شده بازوی دست آمریکا و یار و یاور تامین منافع آن ها. آیا هدف تشکیل سازمان ملل این ها بوده؟

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

۱۳۹۵/۱۲/۰۶

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، گفت: نشانه های افول اسرائیل نمایان شده و می خواهد با این جنگ ها مردم دنیا مظلومیت فلسطین را فراموش کند.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این خطبه به رعایت مسائل اخلاقی تاکید دارند و می فرمایند از این که مسائل اخلاقی درمیان شما پاره پاره شود بترسید زیرا اخلاق از مسائل بسیار مهم زندگی است. ممکن است قانون در زندگی تاثیرگذار باشد اما اگر اخلاق وارد زندگی نشود قانون به تنهایی نمی تواند جامعه را مدیریت کند.

وی افزود: حضرت اخلاق را به درختی مثال می زند. درخت تا سرپا است هم زیبایی دارد و هم میوه. اما وقتی درخت را بشکانید قطعات چوبی می شود که فایده های قبل را ندارد. حضرت می فرمایند درخت اخلاق را نشکانید زیرا مسائل اخلاقی امور منسجمی هستند که با هم ارتباط دارند.

اخلاق مهمترین مبنای زندگی است

وی ادامه داد: بعضی هستند که زندگی آن ها هیچ مبنای اخلاقی ندارد اما بعضی هم هستند که زندگی آن ها مبنای اخلاقی دارد؛ آن ها دروغ نمی گویند، همیشه امین هستند، وفای به عهد دارند و خلف وعده نمی کنند. حضرت توصیه اکیدی به مسائل اخلاقی دارند و اخلاق را پایه و اساس زندگی می دانند.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: حضرت علی (ع) در مورد زبان هم دو توصیه دارند و می فرمایند که در زندگی خود یک زبان داشته باشید و کلام شما فراز و نشیب نداشته باشد و همچنین یکجور با مردم حرف بزنید. نکته دوم حضرت هم این است که تا می توانید زبان خود را حفظ کنید. آدم هایی که دو زبان داشته باشند مقابل شما یک چیز می گویند و پشت سر شما چیز دیگر بیان می کنند.

وی اظهار کرد: حضرت توضیح می دهد که این افراد وقتی پیش شما می آیند تعریف می کنند اما وقتی پشت سر می آیند حسد می کنند و اگر فرد دچار مشکل شود به او لگد هم می زنند.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: زبان و درستی زبان کلید اخلاق است و اگر زبان درست باشد اخلاق هم درست می شود. البته این معنی نیست که اصلا حرف نزد ولی باید مراقب بود زیرا زبان صاحب خود را به پرتگاه می برد. امروز جامعه ما بیشترین ضربه را از زبان می خورد زیرا زبان ها در اختیار آدم ها نیست. به تعبیر امیرالمومنین (ع) در چنین شرایطی اخلاق هم درست نخواهد بود.

فلسطین مظلوم ترین کشور جهان است

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز هم گفت: هفته قبل در تهران اجلاسیه بسیار مهم و با شکوهی برگزار شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم شخصا در این اجلاسیه حضور پیدا کردند و مطالب بسیار مهمی را مربوط به جهان اسلام بیان فرمودند.

وی ادامه داد: مردم فلسطین شاید مظلوم ترین مردم جهان در عصری که ما زندگی می کنیم باشند. ملتی را از وطن و مسکن خود بیرون کرده اند و اختیار را از او گرفته اند. عده ای هم از اطراف دنیا جمع شده اند و اختیار این کشور را دست گرفته اند.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: در تاریخ سابقه ندارد ملتی را از حاکمیت کشور خودش حذف کنند و مردمی را از اطراف دنیا بیاورند و آن جا نصب کنند. تمام تلاش اسرائیل و اربابان آن ها این است که مردم دنیا مظلومیت شدید فلسطین را فراموش کنند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این بساطی که آن ها در منطقه ایجاد کرده اند برای این است که توجه دنیا از فلسطین به سمت بحرین و یمن و سوریه جلب شود.

وی افزود: مساله دیگری که رهبری فرمودند این است که برخی تلاش دارند تا ثابت کنند مقاومت و ایستادگی دربرابر ظلم اسرائیل فایده ندارد و می خواهند بگویند مقاومت به درد نمی خورد و باید با هم کنار آمد.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که این حرف انحرافی است، گفت: همین اسرائیلی که در چند جنگ حتی علیه دولت های عربی منطقه پیروز شد، اما مقابل حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه با سرشکستی ناچار شد جنوب لبنان را رها کند و از آن زمان تا کنون هم جرات نکرده به لبنان حمله کند.

وی ادامه داد: اسرائیل حتی در مقابل مردم مظلوم غزه هم نتوانست پیروز شود و این ها نشانگر این است که طرحِ «ناموفق جلوه دادن مقاومت» بی پایه و اساس است. این شکست های اسرائیل نشان داد اگر ملتی اراده کند و مقابل ظلم بایستد پیروز می شود. نشانه های افول رژیم اسرائیل هم نمایان شده گرچه ملت ها هنوز به بیداری کامل نرسیده اند.

نمایند ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سخنرانی خود هم از حاضران خواست برای یک سیاه پوست مسلمان آمریکایی که در مبارزات خود علیه آمریکا شهید شد فاتحه بخوانند. پیام این کلام هم این است که مسلمان هرجا باشد چه سفید و سیاه برای ما مهم است.

وی بیان کرد: اجلاسیه ای هم در مونیخ برگزار شده و علیه ایران حرف هایی زده اند و ایران را کشوری که طرفدار تروریسم است معرفی کرده اند. به کلام حضرت علی (ع) دیکتاتور عقلش را از دست می دهد. آن ها خودشان در منطقه جنگ راه انداخته اند و به جان کشورها افتاده اند. حال اگر ایران از مظلومیت کشورها دفاع کند که وظیفه دینی ما است تروریست خوانده می شود.  پیامبر (ص) فرمود اگر انسان صدای مظلومی را بشنود و بتواند کاری کند ولی انجام ندهد مسلمان نیست.

بانوان هم در مقابل عوامل الهی مسئولیت دارند

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: پنجشنبه هفته آینده روز شهادت حضرت فاطمه (س) است. پیامبر از او تعبیر به پاره تن کرده است و این نشان می دهد که شخصیت بزرگواری دارند. این بانوی بزرگوار بعد از ارتحال رسول مکرم اسلام در صحنه های حساس تا جایی که توانست از راه رسول خدا حفاظت کرد و در این راه ایستاد.

وی خاطرنشان کرد: او تمام سختی ها را به جان خرید و این نشان می دهد بانوان هم در مقابل عوامل الهی مسئولیت دارند و بهترین نشانه هم کاری بود که حضرت فاطمه (س) بعد از رحلت رسول خدا انجام داد و در نهایت، در کمال تنهایی و غربت، شبانه تشییع شد. قبر مطهر حضرت زهرا (س) هنوز مشخص نشده است و این مساله نشانه ای است که حضرت فاطمه زهرا در شرایطی خاص و با دلی آزرده از دنیا رفت.

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

۱۳۹۵/۱۱/۲۹

امام جمعه گرگان گفت: جشنواره های قرآنی با هدف نزدیک شدن مردم به قرآن طراحی و اجرا شود.

آیت‌الله سید کاظم نور مفیدی در نماز عبادی سیاسی روز جمعه شهر گرگان که با حضور پرشکوه مردم برگزار شد، با اشاره به بیانات حضرت امیرالمؤمنین (ع) در خطبه ۱۷۵ نهج‌البلاغه گفت: افرادی که برای نخستین بار صاحب پست و مقامی می‌شوند به نزدیکان و اطرافیان خود وعده‌های کاری و مالی می‌دهند اما حضرت علی (ع) زمانی که با فشار و اصرار مردم و بعد از سال‌ها خانه‌نشینی روی کار آمد به هیچ‌یک از اطرافیان خود چنین وعده‌هایی ندادند و فرمودند من تنها بر اساس وعده الهی عمل می‌کنم.

وی افزود: حضرت علی (ع) با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خطبه نهج‌البلاغه خود می‌فرماید آن‌هایی که گفتند رب ما خداست و در این راه روی حرف خود ایستادگی کردند خداوند پاداشی برای این افراد در نظر گرفته و ملائکه بر این افراد نازل می‌شوند و از سوی خدا به این افراد وعده بهشت می‌دهند.

امام‌جمعه گرگان بابیان اینکه باید در مسیر زندگی، کتاب خدا را مبنای حرکت خود قرار دهیم و خدا را درست بندگی کنیم، گفت: انسان باید در عباداتش قصد قربت و اخلاص داشته باشد و نمازخواندن و روزه گرفتنش تنها باانگیزه الهی باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان گفت: پیامبراکرم (ص) برای ما دو میراث به یادگار گذاشته که یکی قرآن و دیگری عطرت بوده وما باید تلاش کنیم از این دو به‌خوبی مراقبت کنیم و هوای نفس را از خود دور کنیم.

امام‌جمعه گرگان در خطبه دوم ضمن تشکر از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن گفت: زمانی کشورهای دنیا راهپیمایی ۲۲ بهمن در ایران را تنها راهپیمایی چند صدهزارنفره معرفی می‌کردند اما حالا شاهدیم همان کشورها و رسانه‌ها اعتراف می‌کنند که راهپیمایی ۲۲ بهمن میلیونی بوده است.

وی بابیان اینکه مردم و شرکت‌کنندگان در راهپیمایی نشان دادند باوجود مشکلات جامعه به اصول انقلاب پایبند هستند، اظهار کرد: مردم با حضورشان نشان دادند هر جا لازم باشد برای دفاع از انقلاب خود به میدان می‌آیند.

امام‌جمعه گرگان گفت: اختلاف‌سلیقه در همه‌جا و بین تمامی احزاب وجود دارد اما احزاب باید تلاش کنند در کنار اختلاف‌سلیقه سعه‌صدر داشته باشند.

وی با اشاره به جشنواره‌ها و برنامه‌های قرآنی که در هفته‌های آینده در گرگان برگزار می‌شود، اظهار کرد: باید تلاش کنیم این جشنواره‌ها و برنامه‌های قرآنی تحت عناوین مختلف مانند شعر، موسیقی، فیلم و … نتیجه‌ای جز نزدیکی مردم به قرآن نداشته باشد.

آیت‌الله نور مفیدی گفت: با رصد اتفاقات کشور آمریکا طی روزهای گذشته شاهد استعفای مشاور امنیتی رئیس‌جمهور آمریکا بودیم که به وی از سمت جناح مخالف رئیس‌جمهور اتهام جاسوسی زده‌شده بود.

وی افزود: این مسائل نشان می‌دهد شکوه کشور آمریکا شکوهی ظاهری همراه با فساد بوده و این فساد همان فسادی است که موجب از هم پاشیدن شوروی سابق شد.

 ۱۳۹۵/۱۱/۲۲

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، اظهار کرد: امروز سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است و باید گذشته کشور را به مردم یادآوری کرد زیرا این دستور خدا است و خداوند در قرآن تاکید دارد ایام الله را به یاد مردم بیاورید.

وی با بیان این که هدف انبیا این بود که راه شرک را نشان انسان دهند، افزود: امام (ره) که موسی انقلاب اسلامی است هدف خود از انقلاب را نشان دادن ظلم شاهنشاهی و نجات مردم از دست این رژیم قرار داد به همین دلیل انقلاب ما در مسیر انبیاء بود.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که امام خمینی (ره) در این مبارزه نفسگیر دنبال ایجاد نظامی اسلامی و مردمی بود، گفت: ما هرگز نباید نظام گذشته را از خاطر ببریم و باید شرایط گذشته کشور برای نسل جوان ما روشن شود.

وی با تاکید بر این که باید مشخص شود کشور در چه شرایطی قرار داشته و کجا بوده، افزود: آثار و برکاتی که انقلاب اسلامی برای ما به بار آورده باید به نسل جوان منتقل شود.

وی ادامه داد: در گذشته ما یک کشور مستقل نبودیم و شاه هزینه هایی می کرد که ژاندارم آمریکا در منطقه باشد. ایران آن دوران یک بازیچه، ابزار و وسیله بود که آمریکایی ها در جهت منافع و مصالح خودشان استفاده می کردند.

ایران از بازیچه به بازیگر منطقه تبدیل شد

امام جمعه گرگان با بیان این که امروز ایران اسلامی به عنوان یک بازیگر نه بازیچه در منطقه است، گفت: ایران به عنوان یک قدرت موثر نه منفعل در مسائل منطقه و جهانی نقش ایفا می کند.

وی ادامه داد: حتما یادتان است در مسائل سوریه آمریکایی ها اول می گفتند ایران حق ندارد شرکت کند اما بعدها دنبال ایران بودند زیرا دیدند بدون ایران مشکلات آن ها حل نمی شود.

وی اضافه کرد: خداوند در قرآن می فرماید نعمت های بزرگ را شاکر باشید تا بیشتر شود ولی اگر کفر بورزید عذاب سختی خواهید داشت.

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: امروز، ۲۲ بهمن را به عنوان روزی که کشور ما از شرایط بردگی و ذلت نجات یافت باید شاکر باشیم و حضور در این روز خود شکر خدا است.

وی تصریح کرد: امیدواریم لطف خداوند متعال همیشه شامل حال نظام و انقلاب باشد.

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز جمعه گرگان هم گفت: دولت در شرایطی که درآمدش به یک پنجم گذشته رسیده است مشغول خدمت رسانی است.

وی ادامه داد: دولت گذشته سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد داشت ولی در این دولت به ۲۳ میلیارد دلار رسیده است و نسبت به گذشته بسیار کم شده است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: در این شرایط تحریم هم اضافه شد و مشکلاتی ایجاد کرد. دشمن تصور می کرد با تحریم  می توانند انقلاب را از پا در بیاورد ولی نتوانست.

وی اضافه کرد: صندوق جهانی پول که اوضاع اقتصادی کشورها را بررسی می کند از رشد اقتصادی ایران خبر می دهد.

وی با بیان این که دولت در استان گلستان هشت هزار و ۳۰۳ پروژه در بخش های با اعتبار سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی کرده است، گفت: این طرح ها در چرخش اقتصاد گلستان موثر است و امر خوشحال کننده ای است.

دولت طرح های اساسی در گلستان برنامه ریزی کند

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه نکاتی را تذکر دادم و خواستار پیگیری طرح هایی شدم که تحویل اساسی در منطقه ایجاد کند.

وی بیان کرد: طرح هایی مثل راه آهن، منطقه آزاد، آشوراده و زه کشی اراضی شمالی استان هم بررسی شد و امیدواریم دولت اجرای آن ها را تسریع کند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که همه ما وظیفه داریم انقلاب را حفظ کنیم، گفت: حفظ انقلاب به این است که اصول اولیه انقلاب را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: در منطقه ما انقلاب های زیادی رخ داد ولی همان در نطفه خفه شدند زیرا از اهداف خود دور شدند.

امام جمعه گرگان با بیان این که هدف اساسی انقلاب ما تعالی انسان بوده است و این همان هدف انبیا است، گفت: همه جنبه های معنوی، اخلاقی و توسعه ای در اهداف انقلاب دیده شده و باید شکر گذار انقلاب باشیم.

آیت الله نورمفیدی سعه صدر را از ضرورت های انقلاب اسلامی دانست و گفت: همه آن هایی که با انقلاب هستند و خود را فرزند انقلاب می دانند باید همدیگر را تحمل کنیم.

وی اضافه کرد: اختلاف نظر از الطاف الهی است و باعث پیشرفت می شود، اما مهم این است که با اختلاف نظر چگونه برخورد کنیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: آیا هتاکی، بدگویی و تخریب منطق انسان را ثابت می کند؟ این که راه انقلاب نیست. اصول انقلاب ما آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی است و همه آن هایی که همراه انقلاب هستند و معتقد به انقلاب اند، باید صعه سدر داشته باشند.

zzzzz29

۱۳۹۵/۱۱/۱۵

آیت الله سید کاظم نورمفیدی با قرائت خطبه های نهج البلاغه در نماز جمعه گرگان اظهار کرد: حضرت علی (ع) به مساله قضا و قدر اشاره دارد. قضا و قدر بحثی فلسفی و قرآنی است که تجلی اراده خداوند را در همه موجودات عالم نشان می دهد.

وی افزود: قرآن کریم می فرمایند هرچیزی در دنیا و عالم وجود دارد، خدا خالق آن است. در آیات قرآن، مکرر خداوند به این نکته اشاره و تاکید کرده حتی افکار انسان مخلوق خدا است و نمی تواند از دایره مخلوق و اراده خدا بیرون بیاید.

امام جمعه گرگان با بیان این که دو جور قضا و قدر داریم، بیان کرد: نوع اول چیزهایی است که در عالم اتفاق می افتد و همه آن ها بر اساس اراده خداست و مسیری را طی می کند که نمونه آن بارش باران است. نوع دیگر هم کارها و افکار ما را شامل می شود که باز هم اراده خدا شامل آن است، اما اراده انسان هم در این مساله نقش دارد.

وی اضافه کرد: به طور مثال قلب ما به صورت خودکار وظیفه خود را انجام می دهد و در حرکات آن در اختیار ما نیست و کاری به اراده ما ندارد. اما این که امروز من اینجا خطبه می خوانم، کسی من را مجبور نکرده و به اراده خودم آمده ام و شما را هم کسی مجبور نکرده است بلکه با اراده خود آمده اید. اما با این که با اراده خود آماده اید، بیرون از اراده خدا نیست.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند شما مردم از من خواستید و من را به این مقام رساندید اما من مبنای خاصی برای خودم دارم. علی (ع) از انسان هایی است که مبنای کارش همان چیزی است که انجام می دهد. ما هم باید به عنوان شیعه علی هر آنچه می گویم انجام دهیم و بین سخن و عمل ما تضاد نباشد.

وی اضافه کرد: امیرالمومنین می فرمایند برخی غرش می کنند اما پشت سر آن ها عملی نیست، اما من مانند باران اول می بارم بعد حرف می زنم. مبنا و زندگی حضرت علی (ع) بر اساس وعده های الهی است.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم هم ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) اظهار کرد: این بانو شخصیت یک زن کامل را نشان داد و ثابت کرد که یک زن می تواند عالمه و عارفه باشد. این شخصیت بزرگوار شب یازدهم عاشورا در حالی ارتباط همیشگی خود را دمدمه های سحر با خدا داشت که سختی های بسیاری را تحمل کرده بود ولی نماز شب خود را ترک نکرد.

وی تصریح کرد: این که این بزرگواران چگونه نماز می خواندند و چگونه با خدا ارتباط می گرفتند هم بسیار مهم است. ای کاش انسان این زنان و مردان خدا را از نزدیک می دید و متوجه می شد وقتی عبادت می کنند چه حالی دارند.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که حضرت زینب (س) در فعالیت های اجتماعی هم بسیار موفق بود و شخصیت بزرگی داشت، گفت: خدمت به مردم، دلسوزی، علم و دانش، دستگیری از مردم و جامعه، نجات اجتماع و دین خدا همه از چیزهایی بود که حضرت زینب (س) در حد عالی خود داشت.

وی با تاکید بر این که زنان مسلمان و عالم اگر الگو بخواهند بهتر از زینب (س) پیدا نمی کنند، افزود: او دانشمندی استاد ندیده بود که باید الگوی زنان باشد نه فلان خواننده و بازیگر آمریکایی و غربی. این روز را به همه پرستاران و حتی آتش نشان هایی که در آتش پلاسکو زحمت  کشیدند و برخی از آن ها شهید شدند تبریک می گویم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، در ادامه با تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: ۱۹ بهمن روز اعلام همبستگی همافران با مردم و انقلاب و روز نیروی هوایی است. آمریکا نیروهای خود را فرستاده بود تا شاه را حفظ کند و دائما در اتاق های فکر خود برنامه ریزی می کرد که ارتش را نگه دارد زیرا می دانست که اگر ارتش برود همه چیز تمام است. اما نَفَس قدسی حضرت امام (ره)، ارتش را که در اختیار رژیم و آمریکایی ها بود ولی ریشه مردمی داشت را جذب کرد.

وی بیان کرد: روز ۱۹ بهمن وقتی همافران در محضر مبارک حضرت امام رژه رفتند و شعارهایی که دادند امام فرمودند که شما سربازان امام عصر هستید. لذا یکی از عواملی که پیروزی انقلاب را تسریع کرد حرکت همافران بود.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: روز ۲۱ بهمن از ساعت چهار بعد از ظهر حکومت نظامی اعلام کردند اما امام (ره) متوجه این توطئه خطرناک شد. آن ها بنا داشتند که تمام نزدیکان امام (ره) را در تمام کشور جمع و آن ها را تبعید کنند تا امام و اطرافیون او نباشند و مردم بی سرپرست شوند.

وی با طرح این سوال که امام از کجا متوجه این توطئه شد؟ گفت: نقل شده که شهید مطهری به امام گفت که این دستور شما برای شکست حکومت نظامی خطرناک است با این حال امام (ره) هم فرمود که این تکلیف الهی است.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: کار به نقطه آخر رسیده بود که حضرت امام اطلاعیه ای صادر کرد و در آن بیانیه که ابتدای آن اشاره به گنبد و گرگان هم داشت، هشدار داد که اگر گارد شاه دست از مردم کشی برندارد تصمیم خود را می گیرد، سپس از مردم تهران خواست که اگر گارد عقب نشینی کرد آرامش خود را حفظ کنند اما برای دفاع از اسلام مجهز باشند.

وی با بیان این که امام حکومت نظامی را خلاف شرع دانست و از مردم خواست به آن توجهی نکنند، افزود: این اطلاعیه کشور را که در حال نابودی بود نجات داد زیرا با پیام حضرت امام (ره) ملت به خیابان ها ریختند و ارتش با اعلام بی طرفی وارد این عرصه نشد تا این که عزت کشور توسط امام حفظ شد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام به گردن همه ما و همه مظلومان عالم حق دارد. قبل از نهضت امام (ره) آمریکا اَبَرقدرتی بود که کسی جرات نداشت به او چپ نگاه کند اما امام (ره) به دنیا فهماند که اگر ملت با استقامت باشد آمریکا را می شکاند کما این که تاریخ نشان می دهد فرعون و نمرود شکست خوردند و این اراده و خواست خدا است که ظلم بشکند.

وی اضافه کرد: نهایت تاریخ هم این است که همه این ظالمان می شکنند و فرزند علی (ع) و فاطمه (س) به عنوان مردی بی نظیر جهان را از زیر بار ظلم و ستم نجات می دهد.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که دشمن خیال می کند ملت ایران از مشکلات خسته شده است، خاطرنشان کرد: ملت ایران همواره ثابت کرده مشکلات باعث نمی شود خسته و دلسرد شود و پای انقلاب ایستاده است. امیدوارم حضورمان در ۲۲ بهمن باشکوهتر از سال های قبل شود و انقلاب را حفظ کنیم.

 ۱۳۹۵/۱۱/۰۸

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه های نهج البلاغه اظهار کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند من فردای قیامت به نفع شما بندگان خوب خدا شهادت می دهم و از شما دفاع می کنم.

وی افزود: اگر بنا است حضرت فردای قیامت شهادت بدهند، باید در دنیا شاهد بر اعمال ما بوده باشند، زیرا شهادت دادن حتما باید مبتنی بر علمی باشد.

امام جمعه گرگان با قرائت سوره توبه، ادامه داد: خداوند در قرآن می فرمایند «هر کاری می خواهید در دنیا انجام دهید آزاد هستید، اما اعمال شما در معرض دید است و اینطور نیست عملی انجام دهید و محو شود».

وی با بیان این که خدا، پیامبرخدا و مومنان عمل بندگان را می بینند، تصریح کرد: در روایات داریم منظور از مومنان ائمه اطهار (ع) هستند. امام صادق (ع) می فرمایند «اعمال همه شما، هر روز و شب در محضر مقدس پیامبر خدا (ص) ارائه می شود، لذا مراقب باشید».

نماینده ولی فقیه در استان گلستان روایتی از حضرت امام رضا (ع) هم نقل کرد و گفت: روزی فردی نزد حضرت رسید و خواست که او و خانواده اش را دعا کند، حضرت هم پاسخ داد «مگر من شما را دعا نمی کنم، اعمال شما همیشه به من ارائه می شود و شب و روز، ظاهر و باطن عمل شما را می بینم».

وی ادامه داد: آن فرد وقتی شنید تعجب کرد، ولی حضرت توضیح داد که خدا، پیامبر (ص) و مومنان، عمل شما را می بینند و این مومنان منظور امیرالمومنین (ع)، فرزندان او و امامان بعد از او تا حضرت ولی عصر (عج) هستند.

آیت الله نورمفیدی با یادآوری جمله حضرت علی (ع) درباره شهادت دادن ایشان در روز قیامت، افزود: امیدوارم این بیانات حضرت به ما هشدار بدهد که همه اعمال ما زیر نظر است و شاهدانی تمام کارهای ما را چه پنهان و چه پیدا، می بینند.

وی تاکید کرد: همه باید مراقب اعمال، ایمان و رفتار خود باشیم، همانطور که مراقب سرمایه ها و اموال خود هستیم. ما باید از خود، هویت و وجود خودمان هم مراقبت کنیم و همواره از خدا بخواهیم تا بتوانیم در این مراقبت دائمی و همیشگی، غیر خدا را به دل خود که حرم خدا است وارد نکنیم.

رونق تولید تنها راهکار حل مشکل اشتغال است

 نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری در خطبه های دوم نماز هم گفت: چند شب قبل در اخبار با مردم مصاحبه می کردند که شما از چه محصولات و لباس هایی استفاده می کنید و معمولا مردم هم در جواب می گفتند که جنس های خارجی می خریم. از سوی دیگر تولیدکنندگان هم در مصاحبه می گفتند که کارخانه های ما در حال تعطیلی است زیرا مردم جنس خارجی می خرند.

وی ادامه داد: وقتی این را شنیدم یادم آمد که مردم ما از بیکاری هم گلایه دارند؛ اما باید بگویم مشکل بیکاری حل نمی شود مگر این که تولید رونق پیدا کند و چرخ تولید کشور در بخش های مختلف بچرخد.

وی افزود: اگر این اتفاق رخ دهد می توان امیدوار بود مشکل اشتغال هم حل شود، اما اگر کارخانه های ما به دلیل استفاده از جنس خارجی توسط مردم تعطیل شود، بیکاری روز به روز افزایش می یابد.

امام جمعه گرگان با بیان این که عوامل مختلفی در حل مشکل بیکاری تاثیرگذار است، بیان کرد: یک راهکار این است که ایرانی جنس ایرانی مصرف کند، زیرا اگر جنس خارجی بخریم، کارگران ما بیکار می شوند و زمینه کار را از بین می بریم، در عین حال کارگران چینی مشغول‌تر می شوند.

وی با بیان این که همه مسئولان تاکید دارند جنس ایرانی مصرف کنید، اظهار کرد: در مقابل ما که باید جنس داخلی بخریم، تولیدکنندگان هم باید جنسی روانه بازار کنند که مردم کیفیت آن را بپسندند و جنس خارجی نخرند. لذا اگر جنس خوب وارد بازار شود مردم سراغ جنس خارجی نمی روند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که مردم، دولت و تولیدکنندگان باید دست در دست هم دهند تا تولید رونق یابد، گفت: اگر این اتفاق رخ دهد، تولید کنندگان مایوس نمی شوند و مصرف کنندگان هم جنس داخلی می خرند. آن وقت است که می توان امیدوار بود در آینده مشکل بیکاری نخواهیم داشت.

وی افزود: همه باید توجه داشته باشند، مصرف کنندگان جنس داخلی بخرند، تولیدکنندگان هم جنس خوب تولید کنند.

امام جمعه گرگان تاکید کرد: مردم نباید توقع داشته باشند که دولت همه را جذب کند زیرا دولت داد می زند که نیرو زیاد دارد و بسیاری از افراد مشغول در دولت مازاد هستند.

وی در ادامه با اشاره حمله عربستان به کشور یمن، گفت: سعودی ها برای هیچ، به یمن حمله کردند، آن ها می خواستند رئیس جمهوری فراری که مردم اورا نمی خواهند، به کشور برگرداند. حدود دو سال که همینطور در فراز و نشیب داستان حمله عربستان سعودی به کشور یمن هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: سعودی ها اول به اسم «توفان قاطع»  وارد شدند و یمن را کوبیدند، خانه های مردم را ویران کردند و انسان های زیادی را کشدند. در آمارها آمده ۶۰ درصد کودکان یمنی در حمله های سعودی ها کشته شدند.

وی با بیان این که عربستان با این همه جنایتی که کرد، هیچ نتیجه ای جز ویرانی نگرفت، تصریح کرد: آن ها طرح جدیدی با نام «بازگشت به امید» را آغاز کردند اما رویه قبل را ادامه دادند و باز هم نتیجه نگرفتند و آبروی رژیم سعودی رفت. حال بعد از این همه جنایت حال بحث مذاکره را مطرح می کنند.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که سعودی بعد از جنایت های بسیار بحث مذاکره را را مطرح کرده اند، اضافه کرد: حدود دو سال یک کشور را کوبیدند و همه چیز آن را نابود کردند، حال به یاد مذاکره افتاده اند. اما دیگر هیچ چیز برای آن ها نمی تواند آبرو جمع کند، حتی عنوان خادم الحرمین.

وی با بیان این که همپیمانان عربستان هم کنار رفته اند، گفت: چند کشور که علیه یمن ائتلاف کرده بودند چند هدف داشتند که یکی از اهداف بازگرداندن رئیس جمهور فراری و هدف دیگر خلع سلاح انصارالله بود. اما هیچ کدام از اهداف آن ها محقق نشد و همه فشارها باعث شد نیروهای یمنی متحدتر شوند و در مقابل این تجاوز آل سعود بایستند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: قبلا شعار سخنگوی ائتلاف علیه یمن «جنگ تا رسیدن به هدف» بود، حال شعار آن ها عوض شده و همان سخنگو می گوید «خط قرمز ما مرز سعودی است».

وی اضافه کرد: سعودی ها اخیرا دنبال این هم هستند که برجام را با رئیس جمهور جدید آمریکا منحل کنند. آن ها خیلی تلاش کردند که مذاکرات به نتیجه نرسد ولی به اهداف خود نرسیدند.

امام جمعه گرگان گفت: وقتی عربستان و رژیم صهیونیستی با برجام و مذاکرات مخالف است و تلاش می کردند تا به جایی نرسد، چطور برخی با آن مخالفت می کنند؟ سعودی ها می خواهند با همکاری ترامپ کاری کنند تا ایران را عصبی شود و برجام را نقص کند.

وی افزود: عربستان به سناتورهای آمریکایی پول می دهد تا تحریم های علیه ایران را تشدید کنند و ایران عصبی شود و برجام را نقص کند. درست است که آمریکا بد عهدی می کند، اما باید در برخوردها باید مراقب باشیم تا با درایت و عقلانیت رفتار کنیم.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: این مذاکرات برای ایران در دنیا آبروی بسیاری به دست آورد. همه فهمیدند ایران دنبال چیزهایی که مطرح می کردند نیست و سازمان انرژی اتمی هم عنوان کرد که ایران رسما به همه تعهدات خود عمل کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با این شرایط جدید آمریکا باید مراقب باشیم تا ما بر توطئه ها غالب باشیم.

۱۳۹۵/۱۰/۲۴

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نمازجمعه شهرستان گرگان با قرائت خطبه های ۱۷۵ نهج البلاغه اظهار کرد: همه حیواناتی که در این عالم زندگی می کنند، خود هدفی ندارند بلکه خداوند بر اساس نظام عالم برای هر کدام مسیری مشخص کرده و همه خواه ناخواه در آن مسیر حرکت می کنند و خود اراده ای در این مسیر ندارند.

وی افزود: به طور مثال زنبور عسل انتخاب نمی کند، بلکه خداوند مسیری را برای آن مشخص کرده است. اما در میان همه موجودات زنده، انسان تنها موجود هدفدار است و این هدف رسیدن به خدای متعال و قرب الی الله است.

وی بیان کرد: رسیدن به خدا هدف نهایی انسان است که به اختیار خودش انتخاب می کند و مسیر بسیار دشواری هم دارد. لذا طی کردن این مسیر سخت، بدون نشانه و راهنما نمی شود و خداوند این نشانه ها را مشخص کرده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: انسان برای رسیدن به آن هدف باید از نشانه هایی که خداوند قرارداده بهره،مند شود و در این مسیر حرکت کند تا به هدف نهایی خود برسد.

وی اظهار کرد: امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند، انسان ها نهایتی دارند که هیچ یک از موجودات زنده دیگر آن را ندارند. لذا شما باید سعی کنید در دوران زندگی به نهایت و هدف و مقصد خود برسید. هدف انسان «انا لله و انا الیه راجعون» است و در نهایت خدا را ملاقات می کند.

وی با بیان این که انسان هیچ وقت نباید از نهایت و مقصد خود غافل شود، افزود: رسیدن به این نهایت و مقصد کار آسانی نیست و برنامه می خواهد. حضرت علی (ع) تاکید کرده اند که انسان در مسیر خود به علم و نشانه نیاز دارد و این علم کتاب خدا، سنت رسول خدا، پیامبر بزرگوار اسلام (ص)، ائمه اطهار (ع) و اولیاء راستین خدا هستند.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که همه ادیان بر اساس اسلام وضع شده اند، تصریح کرد: اسلام یک راه و طریق است و باید به وسیله آن به نهایتی که برای انسان در نظر گرفته شده است رسید.

وی ادامه داد: هر کسی در حد خود به نهایت و مقصد می رسد و هیچ کس نباید از این مقصد غافل شود. مقصد هم این است که خداگونه شویم تا به خدا برسیم.

نماینده ولی فقهی در گلستان اظهار کرد: باید وقتی از این دنیا می رویم و خدا را ملاقات می کنیم طوری باشد که آنچه خدا از ما خواسته در حد توان خود انجام داده باشیم.

وی در خطبه دوم نماز هم با بیان این که هفته گذشته برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بسیار غم انگیز بود، اظهار کرد: نظام و ملت ایران یکی از شخصیت های اصیل انقلابی خود را از دست داد. این غم را به محضر حضرت ولی عصر (عج)، حوزه های علمیه و رهبر معظم انقلاب و امت اسلامی تسلیت می گویم.

وی بیان کرد: خداوند فرموده اگر ما آیتی را به فراموشی بسپاریم دوباره آن را به مردم باز می گردانیم. لذا امیدواریم خداوند از دست دادن این شخصیت بزرگ را برای کشور ما جبران کند.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: لازم است همه ملت ایران، مخصوصا نسل جدید و نو که انقلاب و حوادث قبل انقلاب را نمی شناسند، با آشنا شوند.

وی افزود: این نسل باید بداند چرا امام این مبارزات را آغاز کرد و چرا انقلابیون حاضر شدند این سختی ها را به جان بخرند.

وی اظهار کرد: کشور ما در آن زمان از نظر تمام شئون در سلطه بیگانگان و اجانب بود و اواخر هم به طور کلی در اختیار آمریکا و انگلیس قرار داشت.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: همه بخش های زندگی و کشور ما در اختیار سایر کشورها بود و آن ها بودند که در سطح کلی برای ما برنامه ریزی می کردند.

وی با بیان این که تاریخ گواه این مساله است که بیگانگان بر ایران مسلط بودند، بیان کرد: امام عزیز برای این که ایران و ملت را از زیر سلطه بیگانگان نجات دهد، مبارزات بسیار سختی را شروع کرد.

امام جمعه گرگان با تاکید بر این که شایسته این ملت نبود که زیر سلطه بیگانگان باشد، ادامه داد: امام (ره) وارد عرصه مبارزه شد و به تبیعت از امام هم شخصیت های بزرگی پای کار آمدند. افرادی مانند شهید بهشتی، شهید مفتح، آیت الله طالقانی و مجاهدان بسیاری به دنبال حضرت امام با پذیرش همه سختی ها وارد عرصه شدند تا کشور و ملت را نجات دهند.

وی با بیان این که این هدف باید برای نسل جوان روشن شود و حتی باید در کتاب های دبستان و دبیرستان مطرح شود، گفت: جوان های ما بدانند چه بلایی سر کشور آمده و چه شخصیت ها و سرمایه هایی را در این مسیر ازدست دادیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: آیت الله هاشمی سختی های بسیاری در مسیر انقلاب کشید و شکنجه های بسیاری را در زندان های سلطه لمس کرد. وقتی از یکی از زندان ها آزاد شد، دوستان برای دیدن او رفتند و از ایشان پرسیدند بر شما چه گذشت؛ یک مورد ایشان نقل کردند که «شبی تا صبح من را در شب های سرد زمستان شکنجه می کردند تا اسامی مورد نیاز آن ها را اعتراف کنم»، او را زیر شکنجه له کردند ولی ایستاد و حاضر نشد کسی را معرفی کند.

وی تصریح کرد: ایشان در راه انقلاب و کشور زحمت کشید و رنج بسیار دید. هاشمی رفسنجانی از کسانی بود که انقلاب را با تمام وجود خود چشید و لمس کرد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: او نه تنها به فکر ایران، بلکه به فکر جهان اسلام بود و در روزهای انقلاب کتاب فلسطین را درباره انقلاب فلسطین نوشت.

وی ادامه داد: آن هایی که علیه آقای هاشمی رفسنجانی توهین کردند، قلم زدند و تهمت وارد کردند، نمی دانم فردای قیامت چه جوابی خواهند داد.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: همانطور که حضرت امام (ره) درباره مرحوم شهید بهشتی فرمودند که مظلوم زیست و مظلوم از دنیا رفت، مرحوم آیت الله هاشمی هم مظلومانه پای انقلاب با همه سختی ها ایستاد ولی متاسفانه اواخر بعضی ها حریم این شخصیت بزرگ را شکستند.

وی افزود: آیت الله هاشمی با همه ناملایمتی هایی که اواخر دید حاضر نشد یک لحظه از انقلاب دور شود زیرا او مرد انقلاب بود و انقلاب را با تمام وجود دوست داشت.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب، در پیامی که درباره ارتحال ایشان دادند پرده از حقایقی برداشت و نشان داد آن دهان هایی که به یاوه گویی باز شده است، باید بسته شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خناسان و وسوسه گرانی، دنبال این بودند که هاشمی را از رهبری جدا کنند ولی به بیان شخص رهبر معظم انقلاب، هیچ یک از وسوسه خناسان باعث نشد از علاقه بین هاشمی و رهبر معظم انقلاب کاسته شود.

وی یادآور شد: امیدواریم نسل جوان با شناخت مبارزات انقلاب بداند که این انقلاب به سادگی به دست نیامده و سرمایه های زیادی را از دست دادیم تا به اینجا رسیدیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: من نمی گویم مشکلات نداریم ولی این همه سرمایه از دست دادیم تا استقلال به دست بیاوریم و ملت روی پای خودش بایستد، آمریکا به ما امر و فرمان ندهد و مانند قبل انقلاب با یک اولتیماتوم همه خودشان را نبازند.

وی با بیان این که  انقلاب برای این بود که کشور مستقل و آزاد شود و این کم سرمایه ای نیست، تاکید کرد: هر زمان ما عزت و انقلابی به دست آوردیم دوباره به جای اول برگشتیم که انقلاب مشروطه یکی از آن نمونه ها است.

وی با تاکید بر این که باید سعی کنیم با وحدت و همدلی مشکلات را از مسیر راه برداریم، اظهار کرد: انقلابیون اصلی امکان ندارد با انقلاب زاویه پیدا کنند و نسل جوان باید بیدار باشد و نگذارد تبلیغات ها اثر بگذارد.

وی با بیان این که انقلابیون بزرگ دنیا درباره آیت الله هاشمی پیام های مختلف داشتند، گفت: نلسون ماندلا، مبارز آفریقایی که حدود ۳۰ سال زندان بود تا کشور خود را از نظام آپارتاید نجات دهد، خطاب به هاشمی رفسنجانی می گوید ما مثل شما نداریم و شما هم مثل ما برای پیروزی کشور در زندان بودید و شکنجه شدید. شما می دانید که یک روز در زندان برابر با ۳۰ سال است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: فیدل کاسترو هم خطاب به آقای هاشمی می گوید که «همیشه حمایت مردم را پشت سر خود دارید. امام خمینی انقلاب را در سال ۱۹۷۹ پیروز کرد و تا الان حکومت می کنید چون با اخلاق رهبری می کنید. شما انقلابیِ جوان، برای ما و بسیاری از کشورهای دنیا شخصیت ایده آلی هستید و ملت کوبا علاقه اند است شما را زیارت کند و شما از قدیمی ترین انقلابیون نسل اول هستید. با تجربه خواهید توانست خواسته های برآمده از جامعه را عملی کنید.»

وی در پایان خود و دیگران را به تقوای الهی دعوت کرد.

۱۳۹۵/۱۰/۱۸

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان اظهار کرد: هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع) پدر امام زمان است. ایشان در سال ۲۳۱ متولد شدند و در سال ۲۶۰ با سَم به شهادت رسیدند، لذا طول زندگی آن حضرت ۲۸ سال بود و شاید جوانترین ائمه باشند.

وی افزود: حضرت دوران بسیار دشواری از هر جهت داشتند؛ یکی از دشواری های دوران امام حسن عسکری، حفظ امام زمان (عج) بود و این که ولادت ایشان را مخفی نگه بدارد. این کار دشواری بود که حضرت به بهترین وجه انجام دادند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: نکته ای هم برخی مورخین درباره امام عسکری (ع) و گرگان نوشته اند. رجال مامقانی این داستان را نقل کرده ا است که حضرت در سوم ربیع الثانی وارد گرگان شدند.

وی بیان کرد: «جعفربن شریف جرجانی» اهل منطقه گرگان بود و برای حج مشرف می شود. وقتی از گرگان می رود عده ای از مردم گرگان وجوهات شرعیه را به وسیله این شخص به امام حسن عسکری (ع) می فرستند. وقتی او به زیارت امام می رود قبل از این که از امام بپرسد وجوهات را باید کجا بدهم امام به شریف جرجانی می گویند که آنچه همراه داری تحویل مبارک بده.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: شریف جرجانی سلام مردم گرگان را به حضرت می رساند و حضرت هم به او می گویند ۱۷۰ روز دیگر که سوم ربیع الثانی است وارد گرگان می شوی و عصر همان روز هم من به گرگان می آیم.

وی اضافه کرد: آن مرد صبح روز جمعه سوم ربیع الثانی به گرگان می رسد و مردم برای دیدن او آمدند. او به مردم خبر داد که آقا امام عسکری (ع) عصر به گرگان می آید و مردم جمع می شوند. امام آمد و مردم هم مسائل خود را خدمت ایشان مطرح کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اظهار کرد: اولین کسی که خدمت حضرت آمد گفت من پسری دارم که چشم او نابینا شده است و از حضرت می خواهد که دعا کند تا چشم او خوب شود؛ حضرت هم دست خود را روی چشم پسر می گذارد و چشم او خوب می شود.

وی تاکید کرد: امام به سوالات مردم پاسخ دادند و بعد هم برگشتند. مکانی که امام بودند را به نام مسجد امام حسن عسکری نام گذاری کردند و از خصوصیات مصلی گرگان این است که در جوار این مسجد قرار دارد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: زمانی می خواستند جای مصلی را عوض کنند که من به دلایل مختلف از جمله همجواری با مسجد امام حسن عسکری مخالفت کردم.

وی ادامه داد: امام حسن عسکری (ع) همه را به تقوای خدا دعوت می کردند و از مردم می خواستند در راه خدا کوشش کنند و در راه خدا جدیت داشته باشند.

امام جمعه گرگان افزود: امام تاکید داشتند که شیعه نباید دروغ بگوید بلکه باید راستگو و امانت دار باشد. امانت هم نسبت به خوب و بد صادق است و حتی نسبت به کافر هم نباید خیانت کرد.

وی بیان کرد: امام عسکری سفارش کرده اند که سجده طولانی داشته باشید زیرا نزدیک ترین حالت انسان به خدا در سجده است. اگر سجده طولانی در همه نمازها نمی شود، نماز صبح را سعی کنید دارای سجده طولانی باشد.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: سعی کنید در ارتباطات اجتماعی رابطه خوبی داشته باشید. داشتن ارتباط شایسته با دیگران توسط پیامبر اسلام (ص) هم تاکید شده است.

وی اضافه کرد: امام عسکری (ع) به وحدت اسلامی توصیه دارند و می گویند بین خود و سایر مسلمان ها رابطه خوبی باید داشت. آن هایی که می خواهند رابطه را خراب کنند نه شیعه اند و نه پیرو اهل بیت.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اظهار کرد: باید کاری کرد وقتی این خصوصیات را داشتیم، دیگران بگویند این فرد شیعه و پیرو اهل بیت (ع) است.

وی با یادآوری سالروز تولد امام حسن عسکری، تاکید کرد: ولادت پدر بزرگوار امام زمان (عج) را به ایشان تبریک می گوییم و از ایشان می خواهیم ما را مورد توفیق خود قرار دهند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری در خطبه دوم نماز جمعه گرگان هم گفت: هفته قبل نایب الزیاره مردم گرگان در کربلا و کاظمین و در جوار قبور ائمه بودم.

وی ادامه داد: ایران فعالیت های شایسته ای در عراق دارد و امیدوارم کشور عراق که برادر ما است، از گرفتاری هایی که امروز به آن ها تحمیل شده، رها شود.

امام جمعه گرگان افزود: امیدواریم گروه های تکفیری نابود شوندو آینده عراق ختم به خیر شود. آن ها دارند دنیا را به نابودی می کشانند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: امروز، ۱۷ دی ۱۳۱۴ روزی بود که رضاخان قانونی وضع کرد که حجاب اسلامی، قانونا ممنوع شد. یعنی زنان ایرانی حق نداشتند با چادر بیایند. اما پس از رفتن او قانون برداشته شد ولی بی حجابی ترویج یافت.

وی اضافه کرد: ما شک نداریم بی حجابی برنامه اسکتباری است. جنبه های قرآنی و تکلیف شرعی جای خودش، اما بی حجابی توطئه استکباری است. بنابراین هر کسی دلش برای کشور می تپد باید به این مساله توجه کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اظهار کرد: امتیاز انسان به شخصیت انسانی او است. علم، کمال، خدمت به جامعه و دستگیری از دیگران امتیاز انسان است. اما بی حجابی واقعا چه امتیازی است؟ خانم هایی که دنبال بی حجابی هستند یعنی می گویند من دنبال کمال و دانش نیستم و می خواهم از طریق جسم، خودم را مطرح کنم.

وی تاکید کرد: انسانی که کمال دارد دنبال بی حجابی نمی رود. ترویج بی حجابی یعنی من کمالی ندارم و از طریق جسمم می خوام خودم را نشان دهم. ضمن این که بد حجابی آثار سوء بسیاری دارد و حواس ها باید جمع باشد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رضاخان به عنوان آزادی زن این کار را انجام داد اما اگر دنبال پیشرفت زن بود دانشگاه را روی آن ها باز می کرد نه این که بی حجابی ترویج دهد.

وی ادامه داد: مصلحان غرب از بی حجابی پشیمان هستند زیرا خانواده آن ها از هم پاشیده است و خانواده دیگر در غرب معنا ندارد. در حالی که در کشور ما خانواده اصل است و روابط خانواده بسیار مهم است.

امام جمعه گرگان افزود: کشورهای شرقی خانواده محور است و آن چیزهایی که روابط خانواده را تضعیف می کند نباید پیدا شود.

وی بیان کرد: بی حجابی جز ضرر اخلاقی و دینی هیچ مزیتی ندارد. آزادی زن هم به معنای بی حجابی نیست بلکه دارند به اشتباه مطرح می کنند.۶۰ شبکه و موسسه فرهنگی برای نابودی بنیان خانواده در کشورهای اسلامی فعالیت می کنند و حتی بودجه هایی که آن ها صرف می کنند دوبرابر بودجه کشور ایران است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: آن ها پول های هنگفت خرج می کنند تا ما را نابود کنند و دختران و خانواده ها را به راه دیگر بکشانند. اگر دختران ما نسبت به تکلیف شرعی خود حساس نیستند باید نسبت به کشور خود حساس باشند.

وی تصریح کرد: روز ۱۹دی هم مردم قم قیام کردند و برخی در این راه شهید شدند. این قیام مقدمه ای شد تا انقلاب به صورت تند ادامه پیدا کند و در سال ۵۷ هم به پیروزی منتهی شد.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: دوشنبه ۱۰ ربیع الثانی هم سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) است. بانوی بزرگواری که جایگاه بالایی در نگاه ائمه دارد. در زیارت نامه حضرت رضا (ع) خطاب به حضرت معصومه آمده است که ای فاطمه ما را شفاعت کن زیرا تو در بهشت جایگاه بزرگی داری.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: به برکت وجود این بانوی بزرگوار حوزه بزرگ علمیه قم تاسیس شد و برکات این حوزه به جهان اسلام رسید.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه اظهار کرد: حضرت امیرالمومنین (ع) فرمودند که برای سعادت انسان قرآن و نوشته روی کاغذ تنها کافی نیست و قرآن به تنهایی موثر نخواهد بود زیرا ممکن است همین قرآن وسیله ای برای کوبیدن حقایق شود مانند آنچه در جنگ صفین اتفاق افتاد.

وی افزود: حضرت علی (ع) با تاکید فرموده اند که آنچه همراه قرآن اهمیت دارد، عمل است و قرآن باید همه عرصه های زندگی انسان وارد شود تا موثر باشد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اگر قرآن به هر اندازه ای وارد زندگی و متن عمل کسی شود، یک نهایت و عاقبتی دارد و ان شالله همه به آن نهایت که بهشت است خواهند رسید؛ اما بهشت هم اینطور نیست که برای همه یکسان باشند زیرا هر کسی به اندازه بهره ای که در میدان عمل از قرآن گرفته جایگاه خواهد داشت.

وی بیان کرد: همه در بهشت یکسان نیستند و حتی برخی هم ممکن است در طول زمان تطهیر شده و سپس وارد بهشت شوند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: حضرت امیرالمومنین تاکید دارند همه تلاش کنند تا به جایگاه والا برسند. هر کسی قرآن بیشتر در زندگی اش اجرایی شود، جایگاه بالاتری در بهشت دارد؛ لذا همه باید تلاش کنند به والاترین جایگاه برسند.

وی اظهار کرد: وقتی کسی در سفر مقصدی را در پیش دارد مراقب است منحرف نشود چون به مقصد نمی رسد. حضرت علی (ع) هم همین را می گویند و تاکید دارند که این راه، راهنما می خواهد و انسان همیشه باید مراقب باشد که آن راهنما و نشانه ای که برای ما معین شده متوجه باشد.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: صراط مستقیم و آن صراطی که باید در نهایت به خدای متعال منتهی شود راه دشواری است و بنابر این نشانه می خواهد. رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند که من از میان شما می روم اما دو چیز بزرگ را میان شما به ارث می گذارم که یکی کتاب خدا و دیگری عترت است و این دو نشانه های مسیر ما برای رسیدن به بهشت است.

وی اضافه کرد: اگر عترت در کنار کتاب خدا باشد گمراهی معنا ندارد اما اگر بین این دو جدایی بیفتند مشکل ایجاد می شود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: باید در این مسیر بررسی که ما چقدر به امام حسین (ع)، امام رضا (ع) و سایر ائمه نزدیک هستیم. باید همیشه بررسی کنیم آن ها در کجا بودند و ما نسبت به آن ها در کجا قرار داریم.

وی تصریح کرد: تمام وجود امام حسین (ع) بندگی خدا و عبوبیت ذات اقدس الهی بود. اگر زیارت ائمه می رویم باید باعث شود که خود را در میزان بندگی خدا قرار دهیم و خود را با ائمه مقایسه کنیم زیرا آن ها یک لحظه از مسیر خود منحرف نشدند.

آیت الله نورمفیدی گفت: دین در نزد خدا اسلام است و تمام انبیاء هم برای اسلام آمده بودند. اسلام یعنی تسلیم در برابر خدا بودن و راه اصلی که انبیاء برای بشریت آوردند هم، همان بندگی خدا است.

وی افزود: اسلام هم هدفی دارد و باید مراقب بود هدف نهایی اسلام که مورد نظر همه ادیان الهی است انجام شود. اگر نشانه ها را در نظر بگیریم هیچگاه راه را اشتباه نخواهیم رفت.

امام تجسم ذات اقدس الهی است

 امام جمعه گرگان در خطبه های دوم نماز جمعه گرگان هم با اشاره به سالروز آغاز امام حضرت ولی عصر (عج) ادامه داد: امروز روز بزرگی است و حضرت مهدی (عج) به امامت می رسند.

وی بیان کرد: آیا امامت فقط زمامداری یک کشور و ملت است؟ آیا امامت فقط حاکمیت است؟ البته حاکمیت از شئون امام است اما عمده مساله این است که امام، خلیفه الله در روی زمین است. یعنی آن صفات که در ذات اقدس الهی وجود دارد به مراتب در وجود امام تحقق پیدا می کند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: امام تجسم زمینی ذات اقدس الهی است و این چیزی است که در تاریخ بشریت، از حضرت آدم تا قیامت، افراد استثنایی پیدا شدند تا این بار را بردوش بکشند و امام زمان (عج) هم آخرین مرحله این مراتب است.

وی اظهار کرد: برخی ممکن است به مراتبی از امامت برسند ولی امام کامل نمی شوند. امام این نیست که کسی قدرت را به دست بگیرد. منصب امامت چیزی نیست که به کسی بدهند یا از او بگیرند.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: آیا امامتِ امام حسین (ع) در جریان صلح با معاویه از او گرفته شد؟ خیر امامت را فقط ذات اقدس الهی اهدا می کند و کسی نمی تواند آن را بگیرد. البته یکی از شئون فرعی امامت این است که قدرت را در دست داشته باشد و در زمان امام مهدی (عج) این امر تحقق پیدا می کند.

وی در ادامه به میلاد حضرت رسول اکرم (ص) هم اشاره و اضافه کرد: روز ۱۲ ربیع الاول آغاز هفته وحدت و به روایتی روز ولادت رسول اکرم (ص) است. به روایت شیعه هم ۱۷ ام روز ولادت حضرت (ص) است و بین این روزها هفته وحدت نام گذاری شده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: وحدت از مسائلی است که در آیات و روایات همیشه مورد تاکید بوده است. امروز باید مراقب باشیم دشمن اسلام بین مسلمانان جدایی نیندازد زیرا تفرقه یکی از برنامه های دشمن است و باید مراقب باشیم در دام دشمن نیفتیم.

وی تصریح کرد: هفته آینده و روزهای گذشته، ایامی است که در استان ما یاد چهارهزار شهید گلستان گرامی داشته می شود و در همین راستا برنامه های مختلفی برگزار شده و برگزار خواهد شد.

آیت الله نورمفیدی گفت: روز یکشنبه بزرگداشت شهدای روحانی است. همانطور که هفته قبل بزرگداشت شهدای دانشجو و اهل سنت را داشتیم. در میان چهار هزار شهید، ۶۰۰ شهید اهل سنت داریم.

وی اضافه کرد: روز پنجشنبه هم روز اصلی کنگره است و از خانواده چهارهزار شهید استان تجلیل می شود. هرچه تجلیل از شهدا با شکوهتر برگزار شود بسیار ارزشمندتر است.

گلستان می تواند الگوی وحدت برای جهان اسلام باشد

 امام جمعه گرگان یادآور شد: هرچه یاد و خاطره شهدا در ذهن ها بیشتر بماند از عوامل بیمه شدن انقلاب ما است. این که جهان ببیند ملت یاد شهدا را زنده نگه می دارند می فهمد که این ملت را نمی توان از انقلاب جدا کرد.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که ستاد کنگره شهدای استان گلستان هفته گذشته به محضر رهبر معظم انقلاب رسید، گفت: جلسه خوب و با معنویتی بود. آن جا صحبت هایی با ایشان داشتیم و اوضاع احوال استان بخصوص مساله وحت را توضیح دادیم. عرض کردم که استان می تواند برای کشور و جهان اسلام ملاک وحدت باشد.

وی با بیان این که وحدت چیزی است که خداوند، پیغمبر و امام زمان می خواهد، تصریح کرد: از رهبر معظم انقلاب هم تقاضا کردم که مردم استان عمیقا می خواهند یک دیدار عمومی به خصوص به مناسبت ۵آذر با شما داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: رهبر معظم انقلاب تاکید و بنده را موظف کردند که سلام گرم و خالصانه ایشان را به شما برسانم.

وی یادآور شد: ایشان توجه خاصی به وحدت داشتند. عرض کردم دست هایی اول انقلاب آمدند تا جنگ درست کنند و بین شیعه و سنی اختلاف بیندازند. ایشان هم بسیار خوشحال بودند که استان این شرایط را دارد و تاکید کردند این وضعیت مورد رضایت خدا است. باید تاکید کرد این شیطان است که می خواهد بین مسلمانان اختلاف افکنی می کند.

آیت الله نورمفیدی گفت: معظم له قبل از انقلاب سفرهایی به استان داشتند. به همین دلیل ایشان فرمودند مردم منطقه را می شناسم و می دانم در تمام صحنه ها بخصوص انقلاب و جنگ حضور فعال دارند و به همین دلیل از همه شیعه و سنی تشکر کردند.

وی اظهار کرد: ما هم دعا می کنیم خداوند عمر رهبر انقلاب را طولانی کند و کشور را هم حفظ کند تا پرچم کشور توسط معظم له به حضرت ولی عصر تقدیم شود و در این رابطه هم از مرحوم علامه مجلسی روایتی داریم.

امام جمعه گرگان در ادامه با تاکید بر این که از دولت می خواهم به کشاورزان استان ما توجه کند، گفت: در اخبار شنیدید دولت به کشاورزان استان مازندران که مرکبات آن ها صدمه دید، توجه ویژه کرد. بسیاری از کشاورزان ما هم باغ داشتند و در سرما ضرر کردند. از دولت می خواهیم همانطور که به کشاورزان استان مازندران توجه کرد به کشاورزان ما هم توجه شود و بین استان ها تبعیض قائل نشود.

وی یادآور شد: شنبه هم یادواره شهدا کارمند گلستان است. دولت هم در ایام دفاع مقدس نقش پررنگی داشت و فردا هم تجلیل از شهدا کارمند است. امیدواریم خداوند به همه ما و مسئولان توفیق دهد مشکلات بر سر انقلاب را حد و رفع کند و آن چرا در چشم اندازه ۲۰ ساله در نظر گرفته ایم برسیم.

۱۳۹۵/۰۹/۱۲

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه، درباره جایگاه قرآن در امت اسلامی  که توسط امیرالمومنین (ع) ذکر شده است، اظهار کرد: تنها وجود قرآن در میان امت اسلامی کافی نیست، آنچه که جامعه اسلامی را به یک جامعه اسلامی واقعی مبدل می کند، عمل است و به همین دلیل است که حضرت علی (ع) روی عمل تاکید دارند و می فرمایند اگر می خواهید جامعه برتر اسلامی برپا شود باید آموزه های قرآن وارد عرصه عمل و زندگی شما شود.

وی افزود: حضرت علی (ع) می فرمایند که عمل هم اگر نهایت و مقصد مورد نظر اسلام را نداشته باشد، بی فایده است. این نکته مهمی است زیرا همانطور که قرآن می فرماید، نماز برای این است که یاد خدا در دل ها نورانی شود؛ لذا اگر این عاقبت و نتیجه در نماز مورد نظر انسان نباشد، فایده ای ندارد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: نتیجه روزه هم تقوا است. ممکن است انسان چندین سال روزه بگیرد ولی تقوا نصیب انسان نشود. بنا براین همه آنچه که در اسلام دستور داده شده، یک نهایت و نتیجه برای آن مورد نظر است. همه فروعات دینی یک نتیجه دارد و باید آن نتیجه در انجام و اعمال، مورد نظر انسان باشد.

وی تصریح کرد: در معارف اسلامی روایات گوناگونی داریم. مثلا روایت داریم اگر انسان دو رکعت نماز با حضور قلب بخواند ارزش بیشتری از آن دارد که ۷۰ سال عبادت کند ولی دل او هنگام نماز غافل باشد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: حضرت علی (ع) در ادامه خطبه خود امر به استقامت می کند. یعنی این که انسان در میدان عمل پابرجا باشد و اگر کاری شروع می کند همانطور با قدرت ادامه دهد. این که انسان عملی را حتی کم، انجام و ادامه دهد، ارزش بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: امام باقر (ع) می فرمایند که بهترین و محبوبترین کار در نزد خدا آن است که انسان مداومت داشته باشد. در بعضی روایات داریم حداقل یک سال ادامه دهیم و برخی هم ذکر کرده اند که تا آخر عمر ادامه دهیم. از امام باقر (ع) در همین رابطه ذکر شده است که ایشان وقتی کاری را شروع کرد دوست داشت که ادامه دهد؛ آن حضرت اگر عملی را به صورت مداوم در شب انجام می داد ولی زمانی موفق به انجام آن نمی شد، روز حتما قضای آن را انجام می داد.

نتیجه هر عمل، باید مورد نظر انسان باشد

 نماینده ولی فقیه در گلستان با تاکید بر این که قرآن باید وارد زندگی شود، بیان کرد: نتیجه هر عمل، باید مورد نظر انسان باشد. خداوند فرموده اند که نماز برای این است که دل به یاد خدا نورانی شود.

وی با یادآوری این که انسان باید در عمل استقامت داشته باشد و وقتی کار خوبی را شروع کرد ادامه دهد، اضافه کرد: انسان وقتی وارد عملی می شود، برخی اتفاقات در دل انسان تردید ایجاد می کند، امام علی (ع) می فرمایند در این زمان صبر لازم است و باید در مقابل موانع صبر داشت.

آیت الله نورمفیدی افزود: امیرالمومنین علی (ع) در زمان بروز موانع، توصیه به ورع و تقوا می کند. به همین دلیل همیشه در خطبه های جمعه توصیه به تقوا می شود.

وی تاکید کرد: باید از هرچیزی که در دنیا داریم مراقبت کنیم. همانطور که از مال و ثروت مراقبت می کنیم، باید از اعمال خود هم مراقبت کنیم. باید از آنچه را که نعمت بزرگ الهی است، از ایمان خود، از دل پاکی، صفای قلب و از پاک شدن کینه ها مراقبت کنیم تا از دست ما در نرود.

وی اضافه کرد: از آن چیزی که در هر دو عالم به درد می خورد باید شدیدا مراقبت کرد. در آن دنیا مال و ثروت به درد نمی خورد بلکه اعمال ما مورد قبول است.

نیروی دریایی جهوری اسلامی امنیت آب های دیگر را هم تاکید کرده است

 نماینده ولی فقیه در گلستان در خطبه دوم نماز هم با بیان این که سالروز نیروی دریایی را در پیش داریم، بیان کرد: امروز همه می دانیم نیروی دریایی ما نه تنها در آب های داخلی بلکه در سایر دریاها هم فعال است و احساس می شود امنیت را فراتر از آنچه انتظار می رود در مرزهای دریایی ما برقرار کرده است.

وی بیان کرد: نیروی دریایی جهوری اسلامی ایران، گاهی امنیت کشتی هایی که در سایر کشورها مورد خطر می گیرد را تامین می کند. امیدواریم خداوند این نیرو را برای برقراری امنیت در کل منطقه تقویت کند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه، ضمن یادآوری سرمای بی سابقه هفته گذشته در استان گلستان و سایر استان های شمالی، افزود: در این ایامی که سرما در استان های شمالی تشدید شده بود، مردم به توصیه هایی که در مصرف گاز شد توجه کردند و با همکاری مردم مشکلی پیش نیامد.

مردم در کارهای عمومی دولت را همراهی کنند

 وی با تقدیر از همراهی مردم، تصریح کرد: مردم باید همواره در کارهای عمومی همراهی کنند. همکاری مردم در همه زمینه ها بخصوص زمینه مصرف می  تواند کمک باشد.

امام جمعه گرگان در ادامه، با اشاره به فرا رسیدن، ۱۶آذر که روز دانشجو است، گفت: چنین روزی بود که در دانشگاه تهران، سه دانشجوی دانشکده فنی با گلوله های داغ نظام شاهنشاهی به شهادت رسیدند زیرا بعد از کودتای ۲۸ مرداد، دربار پادشاه، اوضاع را به دست گرفته بود و دولت ملی را ساقط کرد.

وی ادامه داد: آن زمان سلطنت، سران نهضت را هم محصور کرد و در آن اوضاع که کودتایی به نفع آمریکا و انگلیس تحقق پیدا کرد، معاون رئس جمهور آمریکا می خواست وارد تهران شود تا از این کودتا تشکر کند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: آن ها از قبل برنامه ریزی کردند که دانشگاه شلوغ نشود و صداها خفه شود. حتی دستور دادند یک دانشجو را شقه کنند و مقابل درب دانشگاه آویزان کنند تا درس عبرتی برای سایرین شود. آن زمان در دانشگاه تیراندازی شد و حادثه آنقدر تلخ بود که مرحوم شهید چمران از حادثه ۱۶آذر با دردناکی یاد می کند.

وی با بیان این که جنبش دانشجویی در ایران مراتبی را طی کرد، گفت: امروز دانشگاه و دانشجویان چه نقشی را می توانند برای پیشرفت کشور ایفا کنند؟ از دانشجویان انتظار می رود که موقعیت کشور را درک کنند و به تاریخ کشور برگردند؛ آن ها باید ببینند که در گذشته چه بر سر کشور آمده است و این اصل مهمی است و نباید فراموش شود.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: در گذشته نهضت های بزرگی اتفاق افتاد ولی خیلی طول نکشید و همه آن ها از بین رفت. نهضت مشروطه و نضهت نفت نمونه این ها است. قیام نفت برای این بود که، نفت از دست شرکت انگلیسی خارج شود و به دست مردم بیفتند، ولی در ادامه بدتر از قبل شد. این گذشته را مردم و بخصوص دانشگاه ها نباید فراموش کنند.

دانشجویان گذشته کشور را فراموش نکنند

 وی با تاکید بر این که این کشور به جایی رسیده که هیچ وقت در گذشته نرسیده بود، اظهار کرد: جنگ های داخلی زیادی را شکل دادند و شرایط بدی برای کشور ما ایجاد کردند. ولی امروز همه آن ها را پشت سر گذاشتیم و این هیچ وقت نباید از یاد برود.

امام جمعه گرگان با بیان این که آن چرا که امروز به دست آوردیم، به هیچ قیمتی نباید از دست برود، تصریح کرد: مشکلات امروز کشور نباید باعث شود اساس کشور نادیده گرفته شود. امروز ما استقلال داریم و این استقلال با چنگ و دندان به دست آمده و نباید از دست برود. مشکلات وجود دارد، اما اصل و اساس باید مورد نظر دانشجویان باشد.

وی اضافه کرد: عدالت خواهی از آرمان های نهضت دانشجویی است اما دانشجویان بدانند امروز چون دشمن از هر راهی وارد شده به نتیجه نرسیده، دنبال این است که دانشگاه های ما را با برنامه هایی از این مسیرمنحرف کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: یکی از چیزهایی که در دانشگاه ها مطرح است، جدایی دین از سیاست است و این توطئه استعمار است. آن ها از سال ها پیش دنبال طرح کردن جدایی دین از سیاست هستند و این یک دام است و دانشجو باید مراقب باشد.

دانشجو به فکر رشد علمی کشور باشد

 وی ادامه داد: امروز دانشجویان باید به فکر توسعه کشور باشند و از نظر علمی کشور را رشد دهند. پیشرفت های علمی ما ۱۳ برابر میانگین جهانی بود ولی امروز کم شده است؛ حال باید دید چه عواملی باعث شده پیشرفت های علمی ما کم شود زیرا اگر پیشرفت علمی نداشته باشیم به جایی نمی رسیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اگر نیروی دریایی ما ناوشکن جماران را طراحی نکند نمی تواند پیشرفت کند. دانش هم مانند ایمان باید وارد زندگی بشر شود. اشکالاتی که در صنعت و مسائل نظامی ما وجود دارد باید توسط دانش حل شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه و دانشجو باید موقعیت کشور را به خوبی لمس کند و نگذارد آنچه بر کشور گذشت دوباره رخ دهد و همه چیز خراب شود.

وی یکی از نگرانی های خود درباره دانشگاه ها را هم اردوهای مختلط در دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: دشمن این ها تفکر را راه می اندازند تا ذهن دانشجو را منحرف کنند. دانشگاه و دانشجویان ما در حرکت های انقلابی بخصوص بعد از نهضت حضرت امام (ره) وارد عرصه شدند. شهدای دانشجو ما بخوص در سال های جنگ بسیار زیاد است، اما باید مراقب بود اصل و ریشه فراموش نشود.

وی گفت: هفته آینده شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) است و این شهادت را به همه مسلمانان تسلیت می گویم.

وقف پشتوانه مادی مکتب اسلام است

 امام جمعه گرگان با اشاره به فرا رسیدن هفته وقف، گفت: وقف پشتوانه مادی هر مکتب است. راه پیغمبر (ص) مقدس ترین راه است ولی به  پشتوانه مالی هم نیاز داشت. فلسفه وقف هم برای کمک به راه خدا و هم  نیازهای مردم است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ کاری بهتر از صدقات جاریه نیست. در روایات داریم وقتی انسان می میرد پرونده اعمال او بسته می شود مگر صدقه جاریه و کارهایی که نیازهای مردم را برطرف کند یا تبلیغ دین باشد. این ها از چیزهایی است که در قیامت بعد از مرگ هم باز است و برای او ثبت می شود.

وی در پایان خود و دیگران را به تقوا توصیه کرد.

۱۳۹۵/۰۹/۰۵

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت، کارکرد و نقش بسیج مستضعفین که در دیدار با بسیجیان کشور مطرح شد، باید مورد توجه عمیق فرماندهان آن قرار گرفته و عملیاتی شود.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه این هفته گرگان، اظهار داشت: معظم له در بیانات خود به این که تشکیل بسیج همراه با بصیرت و آگاهی و درک شرایط زمان بود و بسیج جناحی نیست و تشکیلات آن نیازمند هسته اندیشه ورزی است، تاکید داشتند و باید برای تداوم اثرگذاری این نهاد در جامعه و تضمین آینده انقلاب بیش از گذشته به آن بها داده شود.
امام جمعه گرگان با گرامی داشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب همچنین گفت که بسیج یادگار امام راحل است و از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون این نهاد توانسته فراز و نشیب هایی که متوجه انقلاب بوده را رفع کند.
آیت الله نورمفیدی افزود که جناح ها و طرفداران انقلاب باید از بسیج دفاع کنند و این تشکیلات مردمی، سد بزرگی در برابر دشمنان است.
نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: دشمنان بدانند که برای حفظ انقلاب، ۲۰ میلیون بسیجی استوار و هوشیار ایستاده و آماده مقابله با توطئه ها هستند.
امام جمعه گرگان همچنین در مورد تکرار بحث تحریم علیه ایران گفت: این اقدام نمایندگان مجلس آمریکا، بد عهدی را نشان می دهد و به هیج وجه با مذاکرات هسته ای همخوانی ندارد.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: درمذاکرات هسته ای مطرح شد که هیچ تحریمی علیه ایران برقرار نشود ولی با این اقدام نمایندگان مجلس آمریکا آبروی کشورشان را زیرسوال بردند.
آیت الله نورمفیدی افزود که ملت ایران از حق خود دفاع خواهد کرد همانطور که همه مسئولان ارشد کشور از جمله امورخارجه ، امنیت ملی و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به این اقدام آمریکا حساسیت نشان دادند.
امام جمعه گرگان همچنین با تسلیت ارتحال آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، یاد و خاطره قیام پنج آذر سال ۵۷ گرگان و شهادت ۱۴ تن در این روز را گرامی داشت.

۱۳۹۵/۰۸/۲۸

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه امروز گرگان اظهار داشت:رییس جمهور منتخب آمریکا خودش را مخالف شرایط موجود کشورش نشان داد و ملت نیز با استقبال از سخنان او؛ رای اعتماد دادند که این نشان می‌دهد مردم ایالات متحده از وضع موجود ناراضی هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: ترامپ خودش را متمایز از نخبگان سیاسی و حاکمان آمریکا می‌دانست و مدعی تغییر در روند امور کشورش بود همچنانکه اظهار داشت این انتخابات آخرین فرصت برای نجات آمریکاست.

آیت الله نورمفیدی با یادآوری سخنان ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا با هزینه جنگ عراق، سوریه، بحرین، یمن و افغانستان می توانست دو بار کشورش را بسازد؛ ابراز داشت: اکنون ایالت کالیفرنیا به عنوان دومین اقتصاد دنیا بحث جدایی از آمریکا را مطرح کرده است و همه این مسائل نشان دهنده عمق فاجعه در این کشور و روحیه استکباری و جنگ طلبی آنها است.

امام جمعه گرگان با اشاره به برخی افراد در داخل کشور که چشم امید به آمریکا دارند، گفت: باید به اینها گفته شود کشوری که این همه مشکلات دارد، چگونه می‌تواند به دیگران کمک کند؛ امید بستن به آمریکا یک اشتباه تاریخی است.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: بهتر است در مسیری که امام راحل و مقام معظم رهبری پیش پای ملت قرار داده اند حرکت کرده و با تکیه بر داخل از استعدادهای خودمان استفاده کنیم.

امام جمعه گرگان در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری یادواره ۴ هزار شهید گلستان در تهران خاطرنشان کرد: تجلیل از شهیدان برای همه یک فریضه است.

آیت الله نورمفیدی با تسلیت فرا رسیدن اربعین حسینی و اشاره به عظمت جمعیت میلیونی و وحدت زائران عتبات عالیات که همه آنها یک مقصد و هدف متعالی دارند؛ گفت: در صورتی می توان با شهدای کربلا همجوار شد که نه فقط در شکل بلکه در اهداف و برنامه نیز خواسته های امام حسین (ع) را از عمق جان دوست بداریم و دلبسته آن باشیم.

۱۳۹۵/۰۸/۱۴

۱۳۹۵/۰۷/۳۰

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، اظهار کرد: حضرت علی (ع) در خطبه های نهج البلاغه همه را به قرآن و اُنس با آن توجه می دهند.

وی افزود: در خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه جایگاه قرآن در روز قیامت بیان می شود و یکی از جلوه های روز قیامت این است که حقایق دنیایی که با آن سر و کار داشتیم تجسم پیدا می کند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در قرآن مبحثی دارد به عنوان تجسم اعمال به این معنا که تمام کارهای خوب و بد ما در این دنیا، فردای قیامت مجسم می شود و خود عمل حضور پیدا می کند.

وی با تاکید بر این که همه آنچه که در این دنیا به شکلی با آن مواجه هستیم در روز قیامت تجسم پیدا می کند، تصریح کرد: در قرآن آمده روزی در  پیش داریم که هرچه از کار خیر یا بد انجام دادیم خود عمل پیش ما حاضر می شود.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: چشم های ما در این دنیا ظاهر را می بیند و از پشت پرده مطلع نیست. اما برخی چشم ها هم هست که همه اعمال را با بصیرت خود در این دنیا می بیند، در روز قیامت هم همینگونه است و همه اعمال آنطور که هست دیده می شود.

وی بیان کرد: یکی از چیزهایی که در روز قیامت تجسم عینی پیدا می کند همین قرآن است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که قرآنِ دست ما یک نوشته روی کاغذ است، توجه به تعبیر قرآن را مساله ای بسیار مهم دانست و گفت: قرآن در نزد خداوند مرحله بسیار بالا و بلندی دارد و حقیقتی در آن نهفته است؛ در قرآن آورده شده که قرآن را یکجا در شب قدر بر قلب پیامبر (ص) نازل کردیم.

وی با تاکید بر این که ما باید وارد عمق قرآن شویم، اظهار کرد: حقیقت قرآن فردای قیامت تجسم پیدا می کند.

آیت الله نورمفیدی افزود: حضرت علی (ع) هم می فرمایند که قرآن شفاعت می کند و شفاعت آن هم موثر واقع می شود.

وی با بیان این که قرآن باید در وجود ما جلوه پیدا کند، تصریح کرد: ابن ملجم هم آیه قرآن خواند ولی حتی یک کلمه از قرآن در وجودش جلوه پیدا نکرد. همه چیز ما مسلمانان قرآن است و همه چیز را استناد به قرآن می کنیم. هرچه قرآن گفته در وجود نازنین پیامبر (ص) پیاده شده است.

امام جمعه گرگان در پایان خطبه اول، با بیان این که باید در فراز و نشیب های دنیا پرورش پیدا کنیم، گفت: امیدوارم خداوند به همه توفیق دهد تا بذر وجود خود را در زندگی دنیا بارور کنیم.

آیت الله نورمفیدی در خطبه های دوم نماز جمعه با یادآوری این که هفته آینده سالروز شهادت امام زین العابدین (ع) است، گفت: ایشان امام بزرگی بود که بعد از حادثه عاشورا در انزوای شدیدی قرار گرفتند.

وی افزود: بعد از حادثه کربلا، جریان حاکم اسارتی را برای خاندان پیامبر (ص) پیش آوردند و این کار فقط برای قدرت نمایی بنی امیه بود و این که بگویند قدرت دست ما است و هیچ کسی توان مقابله با ما را ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: شام در اختیار بنی امیه بود و ۴۰ سال آنجا حکومت کردند. از مهمترین کارهای بنی امیه این بود که خود را به عنوان وابستگان رسول خدا (ص) و کسی که فقط منصوب به پیامبر (ص) هستند معرفی می کردند.

وی ادامه داد: آن زمان در میان شلوغی ها، پیری عصا زنان خود را به حضرت زین العابدین (ع) رساند و گفت که خدا را شکر امیر بر شما مسلط شد. امام (ع) از او پرسید قرآن خوانده ای و او گفت بله. بعد چند آیه از قرآن را خواند و گفت منظور از ذی القربی در این آیات ما هستیم. آن فرد به خودش آمد و از امام عذرخواهی کرد.

امام جمعه گرگان با بیان این که با فعالیت های آن زمان تبلیغاتی علیه بنی امیه شروع و جو شام عوض شد، تصریح کرد: اوضاع شهر به شکلی شده بود که یزید شروع کرد به خوش رفتاری.

وی بیان کرد: او تلاش می کرد سر مبارک سید الشهدا را تا ۴۰ روز بالای مسجد نگه دارد، پس از این اوضاع پشیمان شد و حتی در آخر هم گفت خدا لعنت کند ابن زیاد را و اگر من بودم با حسین (ع) این رفتار را نمی کردم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: یزید دروغ می گفت و انکار می کرد که کار من نبوده است. در حالی که کار جنایتکاران همین است. همین الان هم یزید و شمر وجود دارد. همه جا یزید است و فقط نام و اسم و رسم آن متفاوت است.

وی اظهار کرد: خداوند ان شالله بنیان آل سعود را بکند و بتوانیم آزادانه بقیع را زیارت کنیم و از آن قبور نورانی نور بگیریم.

امام جمعه گرگان در ادامه با یادآوری این که شنبه هم سالروز شهادت آقا مصطفی خمینی، فرزند بزرگ امام (ره) است، گفت: این حادثه را پیش آوردند تا امام را بشکنند و نتیجه عمرش را بگیرند. آقا مصطفی عالم معمولی نبود و در سن ۴۶ سالگی قله های علم و معرفت را طی کرده بود.

وی بیان کرد: هفته گذشته هم هفته استاندارد بود. استاندارد یعنی هر چیزی که تولید می کنیم بر مبنای سلامت باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، با انتقاد از تولیدات غیر کیفی و برخی کلاهبرداری ها در تولیدات کشور، اظهار کرد: نانی که از راه کلاهبرداری و فروش محصول غیر استاندارد باشد برکت ندارد. مسئولان در این زمینه باید محکم باشند و جای ملاحظه نیست زیرا سلامت مردم و آبروی کشور است.

وی با بیان این که برای سود افراد نباید آبروی کشور برود، گفت: متاسفانه می شنویم برخی برای سودجویی جنس بی کیفیت را از کشور به دیگر کشورها می برند و با این کار آبروی کشور را می ریزند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که باید زندگی و درآمد ما برکت داشته باشد، گفت: برخی زندگی ها هرچقدر با زرق و برق باشد ولی وقتی وارد آن می شویم می بینیم برکت ندارد. برخی زندگی هم با حداقل درآمد برکت دارد. اگر زندگی از راه حلال باشد قطعا برکت خواهد داشت.

وی در  ادامه اشاره ای هم به دیدار رهبر معظم انقلاب با نخبگان داشت و گفت: ایشان در این دیدار تاکید کردند اگر کشور می خواهد پیشرفت کند باید نخبه محور باشد و این افراد باید مدیریت کشور را مدیریت کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت: متاسفانه ما خیلی از دنیا عقب هستیم. البته ما دنبال پیشرفت آمریکایی نیستیم، کشوری که کاندیداهای رئیس جمهوری اش مقابل هم می ایستند و به هم فحش می دهند.

وی اظهار کرد: ما می خواهیم از نظر علمی، اقتصادی و اخلاقی پیشرفت کنیم. مسئولان باید نخبگان جامعه را تقویت کنند. امیدوارم کشوری شویم که الگوی جهان است و برای این کار باید راه برای پیشرفت نخبگان کشور باز شود.

۱۳۹۵/۰۷/۲۳

آیت الله نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با یادآوری خطبه های هفته گذشته درباره زمینه های قیام امام حسین (ع) اظهار کرد: نظام حاکم در زمان امام حسین (ع) دنبال بیعت گرفتن از او بود. بیعت به معنی پذیرفتن است و امام حسین (ع) ملزم شده بود حکومت یزید را با آن شرایطی که بیان شد بپذیرد و زیر بار آن برود.

وی افزود: امام حسین (ع) در مقابل مطلبی که او را ملزم به پذیرش نظام حاکم کرده بود سه برنامه درنظر داشت. یک برنامه این بود که ایشان همان ابتدا اعلام کرد به هیچ وجه و در هیچ شرایطی تسلیم این نظام حاکم نمی شود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امام فرمود «اگر در این دنیا هیچ پناهی پیدا نکنم و هیچ کس من را نپذیرد، با یزید بن معاویه بیعت نمی کنم.» و این تصمیمی بود که سیدالشهدا علنی اعلام کرد.

وی برنامه دوم سید الشهدا را افشاگری عنوان کرد و گفت: امام قصد داشت تا به گوش جامعه اسلامی برساند که شرایط فعلی نظام حاکمیت، وضعیت خوبی ندارد. سید الشهدا در سخنرانی های خود اشاره می کند که «ای مردم، مگر نمی بینید که حق اعمال نمی شود و باطل روز به روز در جامعه اسلامی گسترش می یابد.»

آیت الله نورمفیدی با بیان این که امام می گوید من زندگی را در این شرایط ذلت و مرگ را شرافت می بینم، تصریح کرد: نکته سومی که امام دنبال آن بود مسئولیت مسلمان در چنین شرایطی بود.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) فرمود مسئولیت افراد این است که همه فریاد بزنند و صدایشان بلند شود. در عین حال این جمله را هم می گوید که چه کسی از حسین سزاوارتر است که در چنین شرایطی بلند شود و برای تغییر اوضاع اقدام کند. اما بعد می فرمایند هرکسی ببیند و کاری انجام ندهد، این آدم همانجایی می رود که آن ستمگر می رود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با انتقاد از انتشار برخی مطالب غیرواقع در باره ائمه و بخصوص اهداف قیام امام حسین (ع) در فضای مجازی، بیان کرد: در فضای مجازی دیدم که می گفتند امام حسین دنبال جنگ نبود و می خواست صلح کند. این درست است که هدف امام جنگیدن نبود، اما آیا می توان گفت که امام حسین (ع) می خواست در مقابل نظام ظالم سر فرود آورد، در حالی که به یارانش گفته بود « هر کسی جانش را در کفت دستش گذاشت و می خواهد در راه خدا کشته شود با من بیاید».

وی اظهار کرد: سیدالشهدا وقتی آن شرایط پیش آمد به مردم عراق گفت که شما خواستید آمدم و اگر نمی خواهید بر می گردم ولی این جمله به آن معنا نیست که امام حسین (ع) می خواست دست روی دست بگذارد. تصمیم اساسی سید الشهدا این بود که مقابل نظام حاکم بایستد و افشاگری کند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: اگر امام حسین (ع) به کربلا رفت، برای این بود که فردا در تاریخ نگویند مردم امام را خواستند و زمینه هم فراهم بود ولی خودش نرفت. آن ها اگر در کربلا هم امام را می پذیرفتند، قطعا در صحنه دیگری سیدالشهدا را آرام نمی گذاشتند.

وی تاکید کرد که اگر برای جوانان شبهات پیش آمد حتما بپرسند و جست و جو کنند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه، با یادآوری حرکت کاروان کربلا در ظهر روز ۱۱ محرم به سمت کوفه، تصریح کرد:  سید بن طاووس که در قرن پنجم زندگی می کرده کتابی دارد به نام «لهوف» و در کتاب خود آورده است در کربلا دشمن خیمه ها را آتش زد و در این هنگام خانم ها پا برهنه و با چشم گریان از خیمه بیرون آمدند و آن ها را به صورت اسیر از خیمه ها حرکت دادند، کاروان درخواست داد از کنار مقتل شهدا عبور کنند و وقتی چشم کاروان به شهدا افتاد فریاد از آن ها بلند شد.

وی اظهار کرد: دختر علی بر پیکر امام حسین فریاد می زد و با قلبی پر از غصه و صدایی محزون صدا می زد ای پیامبر (ص) که ملائکه آسمان بر تو درود می فرستند، ببین صحنه را، این حسین تو است که جایش روی زانوی تو بود ولی اکنون بر زمین افتاده و پیکرش پر از خون است و بدنش تکیه تکیه شده است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که زینب (س) در اینجا یاوری نداشت و همه بزرگان او شهید شده بودند، به تشریح اظهارات حضرت زینب در کربلا پرداخت و اظهار کرد: آن حضرت بر پیکر امام حسین (ع) رسید و فریاد می زد که «پدرم فدای این کشته می شد. کشته ای که سپاهش را غارت کردند. پدرم فدای این عزیزی که ریسمان های خیمه او را  به هم ریختند. پدرم فدای این عزیزی که جان من فدای او بشود. پدرم فدای آن تشنه ای که با لب تشنگی به شهادت رسید. پدرم فدای این برادر عزیزی که از موهای سپیدش خون می چکد. پدرم فدای آن عزیزی که جد او فرستاده خدا است.»

وی تصریح کرد: زینب (س) برنامه اش را از گودال قتلگاه و کنار جسد ابی عبدالله آغاز کرد و آنچنان موثر بود که برخی از سپاه دشمن هم به گریه افتادند.

آیت الله نورمفیدی در پایان خطبه اول خاطرنشان کرد: امیدوارم خداوند متعال به همه توفیق دهد امام حسین (ع)را بیشتر و بهتر بشناسیم و با شناخت و معرفت بر امام حسین اشک بریزیم زیرا قطعا اشکی که با معرفت ریخته شود آتش جهنم را خاموش می کند.

وی در خطبه های دوم نماز جمعه، با یادآوری این که امروز سالروز شهدات امام زین العابدین(ع) در سال ۹۵ هجری قمری است، گفت: امام زین العابدین (ع) پس از شهادت امام حسین (ع) مسئولیت بسیاری سنگینی بر عهده داشت زیرا بعد از واقعه کربلا چنان خفقانی حاکم شده بود که اصلا کسی جرات نمی کرد به خاندان پیغمبر (ص) نزدیک شود.

وی تصریح کرد: امام زین العابدین(ع) در چنین شرایطی بودند. آن امام بزرگوار در قالب دعا و با کادر سازی فعالیت های خود را شروع کرد و آرام آرام جمعیت زیادی را اطراف خود جمع نمود.

امام جمعه گرگان افزود: مسئولیت امام زین العابدین (ع) بعد از شهادت امام حسین(ع) شروع شد. آن ها اسیرهایی بودند که مصیبت دیدند، اما در عین حال مسئولیت بزرگی داشتند. اول این که باید دشمن را رسوا و مردم را آگاه می کردند.

وی با تاکید بر این که اگر کاروان اسرا نبود، اهداف کربلا همانجا دفن می شد، گفت: ابن زیاد می خواست به زینب آتش بزند و گفت دیدی خداوند با برادرت چه کرد، اما زینب (س) جواب داد من جز زیبایی چیزی ندیدم و با این جواب او را به آتش کشاند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: جنایات کاران می خواستند بر حادثه کربلا پرده بیندازند و از اهداف مهم کاروان کربلا این بود که جلوی این دسیسه را بگیرند. آن ها می گفتند حسین دنبال قدرت است و می خواستند پرده پوشی کنند، ولی اسرا توانستند پرده ها را کنار بگذارند. زینب (س) گاهی مانند آتشفشان طوفان به پا می کرد و گاهی هم از شدت غم اشک می ریخت ولی همه کارهای او حساب شده بود.

امام جمعه گرگان در پایان خود و دیگران را به تقوای الهی دعوت کرد.

۱۳۹۵/۰۷/۱۶

وی با تاکید بر این که زمام داری با عنوان جانشینی رسول خدا (ص) کار کمی نیست، افزود: مساله ای که برای امام حسین (ع) اهمیت داشت این بود که حاکمیت اسلامی به کجا کشیده و چه کسی بر جانشینی رسول خدا تکیه زده است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: آن زمان یزید از چند نفر می خواهد بیعت بگیرد و یکی از آن ها امام حسین (ع) بود و می گوید اگر بیعت نکرد سرش را از تن جدا کنید.

وی ادامه داد: بر اساس دستور یزید، ولید که فرماندار مدینه بود، امام حسین (ع) را دعوت می کند و پیشنهاد بیعت می دهد. حضرت آنجا فرمودند، آن خانه محل رفت و آمد ملائکه بوده و در آن رسول خدا و حضور داشت، حالا از من می خواهید آنجا با یزید بیعت کنم.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: امام حسین (ع) در ادامه چهره یزید را بیان می کند و می فرمایند که یزید مشروب خوار است، انسان های بی گناه را می کشد و علنی و آشکارا فسق و فجور می کند. کسی که بر مسند زمام داری حاکم اسلامی تکیه بزند و عنوان جانشینی پیامبر را یدک بکشد، نباید این کارها را بکند. حال آیا من به عنوان امام حسین (ع) می توانم همچین چیزی را امضا کنم؟ اگر امضا کنم مردم فکر می کنند همه این چیزها و گناهان از اسلام است و فرمودند خلافت بر آل ابی سفیان حرام است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام حسین (ع) بعد از نماز ظهر در کربلا، خطبه ای خواند که در آن پیامبر فرموده اند اگر کسی سلطان جاعلی را ببیند که حلال خدا را حرام و ظلم و ستم می کند، بعد چیزی نگوید و در مقابل سلطان جاعل نفس در نکند، خداوند آن فرد را جایی می برد که آن سلطان را برده است.

وی اظهار کرد: حضرت اشاره به یزید و بنی امیه می کند و می فرماید که آن ها بنده شیطان شده و بندگی خدا را رها کرده اند.

وی بیان کرد: امام حسین (ع)خطاب به مردم کوفه می فرمایند که خودتان من را دعوت کرده اید و اکنون اگر نمی خواهید بگوید تا برگردم اما این مساله به این معنا نیست که از مبارزه سر باز زده باشند زیرا در عین حال می گویند اگر هیچ کجا در این دنیا محلی برای پناه نیابم با یزید بیعت نمی کنم.

آیت الله نورمفیدی در ادامه به تشریح واقعه کربلا پرداخت و گفت: ۲۰ هزار لشکر در کربلا جمع شده اند تا مقابل ۷۲ نفر بایستند و این مساله ای ساده ای نیست. زیرا این تعداد نفر، این همه لشکر و ممنوعیت نمی خواهد. این قابل تامل است و می توان فکر کرد که قضیه از چه قرار است.

وی افزود: ابن زیاد به امام حسین (ع) نامه نوشت و گفت که شنیده ام وارد سرزمین حجاز شدی، ولی دو راه بیشتر نداری، یکی این که کشته شوی و دیگر این که دست بسته تسلیم ما شوی  و امام حسین (ع) وقتی این نامه را دید، آن را پرت کرد.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) روزی که از مکه حرکت کرد، خطبه ای خواند و فرمود که «من مشتاق مرگ هستم و می خواهم دیداری با پدران و مادران و گذشته ام داشته باشم. این میعادگاهی است که من خواه نا خواه آن را ملاقات خواهم کرد. دارم می بینم که تمام رگ های بدنم را گرگ ها قطعه قطعه خواهند کرد. هر کسی جانش را کف دستش گذاشت و خواست که در راه خدا جانش را بدهد همراه من بیاید.»

امام جمعه گرگان در ادامه توصیف واقعه عاشورا تصریح کرد: روزهای قبل از عاشورا روزهای سختی بود بخصوص این که دستور دادند آب را هم بر خاندان پیغمبر (ص) ببندند. وقتی که آب را بستند امام حسین (ع)، ابوالفضل (ع) را خواست و ۵۰ نفر را شامل ۳۰ نفر سواره و ۲۰ پیاده، همراه او فرستاد تا از فرات آب بیاورند. ولی ابن سعد ۵۰۰ نفر را مامور کرد تا کسی برای امام حسین (ع) آب نبرد.

وی ادامه داد: در این نقطه درگیری شد و هنگام درگیری ۲۰ نفر پیاده آب را به سلامت رساندند. اما روز عاشورا فریاد العطش فرزندان امام حسین (ع) به آسمان رسید. این فریادها دل حضرت و ابوالفضل را آتش زد. ابوالفضل عنوان سقا گرفته بود و روز عاشورا رفت آب بیاورد اما دست های او را قطع کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: وقتی دست حضرت ابوالفضل (ع) را قطع کردند، گفت من از دین عقب نشینی نمی کنم. اما به نظر من یک غم در دل ابوالفضل ماند و آن سختر از قطع دست او بود. این حسرت آبی بود که قرار بود به سربازان برساند و گلوی تنشه آن ها را سیر آب کند ولی نتوانست.

آیت الله نورمفیدی در خطبه های دوم نماز جمعه گرگان هم اظهار کرد: ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را در پیش داریم. عزاداری های ما باید همه ابعاد عاشورا را داشته باشد و به رنگ کربلا شود.

وی با بیان این که  الان عزاداری های ما فقط رنگ مصیبت کربلا را دارد، تصریح کرد: کربلا فقط مصیبت نبود بلکه همه اسلام بود. کربلا توحید، ایثار گذشت و بسیاری از نکات اخلاقی را داشت.

امام جمعه گرگان با بیان این که مصیبت بخشی از عاشورا بود و باید ما همه ابعاد عاشورا را نمایش دهیم، گفت: باید با عزاداری نشان دهیم کربلا یعنی مردانگی، توحید، بندگی خالص خدا، مهر و محبت حتی با دشمن و باید این ها را به دنیا نمایش دهیم.

وی ادامه داد: باید بگوییم گریه هم نشانه بزرگی، معرفت و دلباختگی به انسان هایی است که جان خود را در راه خدا دادند. باید نشان دهیم آن هایی که گریه می کنند هم انسان های برجسته ای هستند و باید در عزاداری های ما و شعرهایی که می خوانیم کربلا را مجسم کنیم.

آیت الله نورمفیدی با یادآوری این که هفته اول محرم، هفته امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار کرد: امام حسین (ع) حرکت خود را بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر بنا کرد و نباید سطح این فریضه بزرگ را با کشاندن به خیابان ها پایین آورد.

وی اضافه کرد: وقتی امام حسین (ع) حرکت خود را حتی با این که طفل شیرخوارش در دستانش پرپر شد بر امر به معروف بنا کرد نشان می دهد که این فریضه چقدر مهم است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از این که جامعه از اصل امر به معروف و نهی از منکر فاصله گرفته است، گفت: امام حسین (ع) در که خطبه ای درباره امر به معروف می خواند، می گوید که امر به معروف و نهی از منکر دعوت به اسلام به راستین و ناب محمدی و مخالفت با ظالم و رد ستم های آن ها در جامعه است.

وی امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه ای همگانی عنوان کرد و گفت: همه باید از معروف اسلامی دفاع و از منکر منع کند.

امام جمعه گرگان در ادامه به مساله سرشماری اشاره کرد و افزود: نباید نگران سرشماری بود و ربطی به درآمد و پول ندارد. این مساله به نفع ما و مردم است و باید با ارائه آمارها صحیح که بسیار ابتدایی است به دولت کمک کرد تا بتواند برای آینده کشور برنامه ریزی درست و صحیح داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: گلستان در اوایل سرشماری رده ۲۹ بود ولی در این چند روزی به رتبه ۱۳ رسیده است و باعث تعجب مسئولان شده است. مردم شرکت کرده اند و امیدوارم همه شرکت کنند.

۱۳۹۵/۰۷/۰۹

امام جمعه گرگان با بیان اینکه امام حسین (ع) برای مبارزه با ظلم و جنایت و حمایت از شخصیت، شرافت و کرامت انسانی، قیام کرد، گفت: عزاداری های ماه محرم باید معرف شخصیت آن حضرت باشند.

 آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، امام جمعه گرگان، امروز (۹ مهر) در خطبه های نماز جمعه این شهر افزود: امام حسین (ع) از مرزهای دینی و اعتقادی عبور کرد و دیگر به شیعیان اختصاص ندارد، بلکه عالم بشریت، حتی آنهایی که اسلام را نمی شناسند، تحت تاثیر شخصیت آن حضرت هستند.

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) تمام سرمایه خود را برای مبارزه با ظلم، استکبار و انحراف، به میدان آورد، خاطرنشان کرد: انسان، موجودی مسئولیت پذیر است، کاری که سیدالشهدا انجام داد، تمام بشریت را تحت تاثیر قرار داد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح گرد: گاندی، عاشق امام حسین (ع) بود، طبق نظر خودش، هندوستان را با درس گرفتن از مکتب آن حضرت، از زیر استعمار انگلیس نجات داد.

آیت الله نورمفیدی افزود: به خاطر احترامی که در هندوستان برای امام حسین (ع) قائل هستند، روزهای تاسوعا و عاشورا، این کشور، تعطیل است.

وی با بیان اینکه اشک ریختن در عزاداری امام حسین (ع) فلسفه خاص خودش را دارد، تاکید کرد: در این مجالس نباید فقط به فکر اشک ریختن باشیم، اگر شخصیت امام (ع) به درستی معرفی نشود، فایده ای ندارد.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر عظمت امام حسین (ع) درست در فکر و ذهن کودکان بنشیند، وقتی بزرگ شوند، در مقابل القائات منفی، کمتر تاثیر می پذیرند.

به گفته آیت الله نورمفیدی، امام حسین (ع) و مکتب عاشورا، مهم ترین سپری است که می تواند فرزندان ما را در آینده محافظت کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه هفته آینده، هفته نیروی انتظامی است، اظهارکرد: بخش مهمی از امنیت کشور، برعهده نیروی انتظامی قرار دارد برهمین اساس، ماموران این نیرو در نقاط مختلف کشور، حضور دارند.

امام جمعه گرگان افزود: طبق آمار اعلام شده، در شش ماه نخست امسال، ۱۸۲ مورد تصادف منجر به فوت در استان گلستان اتفاق افتاد که ۸۹ درصد آن مختص موتورسواران بود که به توصیه های ایمنی توجه نکردند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه اینها، نیروی کار بودند که می توانستند در عرصه کار و تولید، خدمت کنند بر توجه جدی به توصیه های ایمنی نیروی انتظامی تاکید کرد.

وی در ادامه با گرامیداشت ۱۳ مهرماه، سالروز تبعید امام خمینی (ره) از عراق به فرانسه گفت: زمانی که امام (ره) به نجف تبعید شد نه تنها مبارزه را رها نکرد، بلکه دروس فقهی را هم شروع کرد که خیلی از حوزویان نجف، انگشت حیرت به دهان گرفتند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: با تبانی رژیم شاهنشاهی، حکومت بعث عراق، مانع فعالیت سیاسی امام (ره) در نجف شد و بعد از آن هم وی را به فرانسه تبعید کردند و تا زمان حضور در این کشور، شبانه ورز، فعالیت سیاسی می کرد.

آیت الله نورمفیدی همچنین در خطبه اول نماز با بیان بخش هایی از نهج البلاغه گفت: محور دنیا و آخرت ما مسلمانان، قرآن است، بنابراین باید از اهمیت آن با زبان حضرت علی (ع) آشنا شویم.

وی افزود: آن حضرت در نهج البلاغه در وصف قران فرمودند قرآن نصیحت کننده ای است که هیچگاه خیانت نمی کند و راهنمایی است که منجر به انحراف نمی شود.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: طبق توصیه قرآن، هر کسی باید در جایگاه واقعی خود قرار گیرد، متاسفانه در این دنیا، کمتر کسی در جایگاه واقعی خودش هست.

آیت الله نورمفیدی همچنین نهم مهرماه، سالروز همدردی و همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی را گرامی داشت.

۱۳۹۵/۰۷/۰۲

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه اظهار کرد: امیر المومنین در خطبه های قبلی فرمودند انسان اگر می خواهد به سعادت ابدی برسد باید با هوای نفسانی خود مبارزه کند و نفس سرکش را بکشد.

وی با بیان ای که اگر انسان بتواند در راه مبارزه با نفس خود موفق شود و به نفس اماره میدان ندهد به سعادت ابدی می رسد، افزود: البته مبارزه با نفس مسیر سختی است زیرا پیامبر (ص) هم فرموده اند بهشت مسیر سختی دارد و انسان برای رسیدن به بهشت باید از سختی ها عبور کند ولی برای جهنم درگیر شهوات می شود.

امام جمعه گرگان ضمن اشاره به خطبه های نهج البلاغه، با بیان این که حضرت علی (ع) در خطبه های خود تاکید کرده اند که انسان باید به خود سوءظن داشته باشد و خیال نکند که بی عیب و کامل است، بیان کرد: انسان در سایر زمینه ها هم باید اینطور باشد. به طول مثال در زمینه علم و دانش نباید بگوید من هرچه نیاز بوده به دست آورده ام بلکه همیشه خود را نیازمند دانستن بداند. اگر این گونه باشد جلو می رود اما اگر فکر کند چون دانشگاه رفته نیازی به علم ندارد، این آدم را متوقف می کند.

وی با تاکید بر این که انسان باید همیشه خود را دارای نقص ببیند، ادامه داد: حضرت علی (ع) می فرمایند ما باید به خود سوء ظن داشته باشیم و ببینیم اینجایی که رسیده ایم کافی است یا باید جلوتر برویم. لذا باید منزل به منزل جلو رفت و اگر انسان این گونه حرکت کند بالا می رود، اما در غیر این صورت راکد می ماند و حتی ممکن است آنچه به دست آورده از دست بدهد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: انسان اگر گفت من کجا و علی (ع) کجا، من کم دارم و باید خود را تکمیل کنم و به پیشرفت برسد موفق می شود. پیروان علی (ع) باید مانند او باشند و هر صبح و شام به خود بدگمان باشد.

آیت الله نورمفیدی در ادامه به توضیح معنی سوء ظن انسان به خود پرداخت و گفت: البته سوء ظن باید در جهت بهبود عیب ها باشد و باید گناهان و معصیت را از پیش روی خود بردارد. سوء ظن به معنی بدگمانی به دگیران یا خود نیست زیرا این مساله حتی باعث درجا زدن انسان و مرگ می شود.

وی اظهار کرد: انسان باید دائما ایرادات را از خود بگیرد و نفس خود را مرحله به مرحله کمال دهد. اگر هدف و همت انسان بلند باشد به موفقیت می رسد. ما اگر همتمان بلند نباشد به علی (ع) نمی رسیم.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که حضرت علی (ع) هم با آن کمال پیوسته دنبال بالا رفتن در درگاه الهی بود، بیان کرد: حرکت به سوی خدا آنقدر منزلت دارد که حضرت علی (ع) با آن کمال می گوید خداوندا چشم دلم را به دیدن جمالت روشن کن و تمام پرده ها را کنار بزن تا به تو وصل شوم.

وی اضافه کرد: آن انسان ها هم همتشان متوقف نیست. حتی پیامبر (ص) می فرمایند خداوندا آنطور که باید تو را نشناختم و آنطور که باید تو را بندگی نکردم.

وی با تاکید بر این که همت اهل بیت (ع) و رسول خدا (ص) باید در وجود همه ما باشد و هیچ وقت ایست نکنیم، اضافه کرد: حضرت علی (ع) در خطبه ها می فرمایند به دنیا آنطور نگاه کنید که گویی همیشه در حال کوچ هستید و نباید توقف کنید. آن هایی که اهل کوچ هستند به آنجایی که می ایستند دل نمی بندند، لذا مومنان هم باید اینگونه به دنیا دل نبندند و دائم در حال حرکت باشند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که دنیا جای ایستادن، توقف و دل بستن نیست، گفت: امیرالمومنین (ع) می فرمایند دنیا مسجد بندگان خدا و محل عبادت است. لذا اینگونه نیست که دنیا نفی شده باشد بلکه کلاسی است برای پیشرفت انسان و بالاتر رفتن و رسیدن به خدا.

وی اظهار کرد: دنیایی که من را به سمت خودش بکشد و من را جذب کند بسیار بد است.

امام جمعه گرگان در خطبه های دوم نماز هم با بیان این که هفته اول مهر و هفته دفاع مقدس فرا رسیده است، گفت: در دفاع مقدس با همه  سختی هایی که جنگ برای ایران داشت، چیزهایی بسیاری هم برای ملت و انقلاب ما به ارمغان آورد.

وی با قرائت آیاتی از قران، افزود: قرآن می گوید شاید برخی چیزها برای شما خوش آیند نباشد اما به نفع شما است. در همین راستا شاید جنگ برای ما خوش آیند نبود اما سربازان ما نگذاشتند انقلاب به دست باطل بیفتد و کسی برای ما مشکل ایجاد کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: توانمندی ملت در دفاع مقدس به کرسی نشست و ثابت شد. به همین دلیل اگر ملت در مقابل سختی ها صبر کرد آثار بسیاری داشت.

وی گفت: در روزهای اول چیزهای ساده ای را محتاج بودیم اما آن سختی ها باعث شد امروز به جایی برسیم که موشک ها و صنایع دفاعی ما برای خیلی ها ایجاد وحشت کرده است. زیرا از توامندی های دفاعی ایران واهمه دارند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: یکی از پیام های مهم دفاع مقدس این است که ملت ها اگر بخواهند می توانند و هیچ وقت نباید این پیام را فراموش کرد. همیشه باید مد نظر داشته باشیم که دردفاع مقدس چه کردند و ما چه به دست آوردیم.

وی بیان کرد: هر زمان ما جنگی داشتیم بخشی از کشور ما از ما جدا شد. اما در دفاع مقدس که هشت سال هم طول کشید یک وجب از خاک کشور به دشمنان نرسید.

آیت الله نورمفیدی افزود: اگر قرار باشد وقتی با مشکلات رو به رو شدیم عقب بکشیم به جایی نمی رسیم. این اصل برای همه جامعه مانند کاسب و مهندس و پزشک ،صادق است.

وی با اشاره به دیداری که چندی قبل فرماندهان سپاه با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند، بیان کرد: ایشان در این دیدار نکاتی را تذکر دادند و یکی از نکات این بود که برخی این فکر را القا می کنند که اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید دنبال پیشرفت نظامی خود نباشیم و آلمان و ژاپن را مثال می زنند.

وی ادامه داد: دو کشور آلمان و ژاپن بعد از جنگ جهانی ارتش خود را رها کردند و برخی مدعی هستند این دو کشور چون ارتش را رها کردند پیشرفت کردند اما آیا این مثال درست است؟ رهبر معظم انقلاب اسلامی مفصلا در این باره توضیح دادند.

امام جمعه گرگان گفت:. آلمان و ژاپن قدرتی بودند اما بعد از جنگ جهانی دوم که همه چیز را از دست دادند ناچار شدند که آنچه متفقین تحمیل کردند بپذیرند زیرا متفقین نمی خواستند آن ها سر بلند کنند و در حد آن ها قرار بگیرند.

وی افزود: آلمان و ژاپن چون همه چیز خود را از دست دادند پذیرفتند که ارتش نداشته باشند. اما چه کسی است که نخواهد قوی باشد. امروز در این دنیا اگر قوی باشی دیگران ملاحضه می کنند اما اگر قوی نباشی مانند یک گرگ تو را می خورند همانطورکه در سوریه و کشورهای همسایه مقابل چشم ما خود می بینیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: دنیا دارد نشان می دهد اگر ملتی ضعیف باشد با آن چه می کنند. ما حتی دستور قرآنی داریم که گفته است خودتان را قوی کنید تا دشمنان هوس حمله نکنند. ما که نمی خواهیم به کشوری حمله کنیم بلکه باید دشمن را ترساند تا هوس حمله نکنند.

وی ادامه داد: منطقی که می گوید اگر می خوایم پیشرفت کنیم دنبال قدرت نظامی نباشیم باعث شکست کشور می شود. واقعیت هایی امروز جهان این درس می دهد که تا جایی ممکن باید خود را قوی کنیم تا کسی هوس تعرض به کشور را پیدا نکند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری درباره سرشماری نفوس و مسکن هم که به زودی در کشور آغاز می شود، گفت: سرشماری اگر دقیق باشد برای برنامه ریزی های آینده کشور لازم است اما برخی خانواده ها می ترسند زیرا تصور می کنند که می خواند با سرشماری چیزی را از آن ها بگیرند.

وی با ذکر مثالی توضیح داد: اگر مهمانی داشته باشید و ندانید مهمان های شما چند نفرهستند سردر گم می شوید. اما اگر بدانید دقیقا چند نفر هستند می توانید برنامه ریزی خوبی برای پذیرایی داشته باشید.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: خانواده ها نترسند و اطلاعات دقیق به ماموران سرشماری بدهند. اگر اطلاعات دقیق نباشد برای برنامه ریزی های دولت مشکل ایجاد می شود.

وی در پایان خود و دیگران را به تقوای الهی دعوا کرد.

۱۳۹۵/۰۶/۲۶

بهورزان نیاز به توجه بیشتر دارند

امام جمعه موقت گرگان با گرامیداشت ۱۲ شهریور، روز بهورز، گفت: بهورزان در نقاط مختلف و حتی صعب العبور، به دلیل برف و یخبندان و مناطق گرمسیر، در حال خدمت رسانی هستند و از این نظر نیازمند توجه بیشتر هستند.

حجت الاسلام قاسم لیوانی، امام جمعه موقت گرگان، امروز (۱۲ شهریور) در خطبه های نماز جمعه این شهر ضمن تسلیت شهادت امام جواد (ع) اظهار داشت: تا زمانی که مامون زنده بود، خاندان عباسی به امام جواد(ع) احترام می گذاشتند اما پس از مرگ مامون، به علت بدگویی اطرافیان، به دستور معتصم، ایشان در بغداد زندانی شد و طبق روایت های متفاوت در نهایت به دست یکی از اطرافیان معتصم به شهادت رسید.

وی افزود: در بیانی از امام جواد (ع) آمده است که گریه زیاد، زینت ترس از پروردگار است، کم خوابی و طمع نداشتن، زینت قناعت محسوب می شود، منت نگذاشتن، زینت کارهای خوب به شمار می رود و خضوع وخشوع در نماز هم زینت نماز است.

امام جمعه موقت گرگان، سیزدهم شهریور ماه مصادف با اول ذیحجه، سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زاهرا (س)، را گرامی داشت و با بیان اینکه این ازدواج درس های زیادی برای ما دارد، همتا بودن، تقسیم کار، همسرداری، تربیت فرزندان، مهریه سبک، جهیزیه به اندازه نیاز، دوری از گناه در جشن عروسی و پرهیز از تشریفات بیهوده را درس های این ازدواج برشمرد.

وی افزود: امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب (س) و حضرت ام کلثوم (س) حاصل تربیت حضرت فاطمه هستند که تاریخ هر چه درباره آنها بنویسد، کم است.

به گفته حجت الاسلام لیوانی، متاسفانه جامعه به دلیل چشم و همچشمی و دوری از تربیت اهل بیت(ع)، مهریه های سنگین به اندازه سال تولد دختران انتخاب می کنند که به هیچ عنوان پسندیده نیست.

امام جمعه موقت گرگان با بیان اینکه جشن های عروسی نباید موجب ترویج گناه و فساد باشند، اظهارکرد: متاسفانه عروس های ما ادعای شیعه بودن دارند با وضعیت نامناسب در برابر مردان نامحرم ظاهر می شوند.

حجت الاسلام لیوانی افزود: جشن های عروسی که به راه می اندازند اینگونه است که بعد از صرف شام در هتل، محرم و نامحرم با وضع بسیار بد شروع می کنند به رقاصی و عروس هم با وضع بسیار نامناسب در بین نامحرمان ظاهر می شود.

وی در بخش های دیگری از سخنان خود، یاد و خاطره ۱۷ شهریور، سالروز شهادت مردم تهران به دست رژیم ستمشاهی در میدان ژاله و ۱۸ شهریور، سالروز شهادت زائران مظلوم بیت الله الحرام به دست دست رژیم آل سعود، را گرامی داشت.

امام جمعه موقت گرگان ۱۸ شهریور، روز جهانی مبارزه با بی سوادی، را گرامی داشت و با بیان اینکه دین مبین اسلام توصیه های زیادی به فراگیری علم دارد، گفت: علم یک ابزار است، اگر در دست انسان متعهد و مومن قرار گیرد، از آن استفاده خوب و اگر به دست انسان های بی دین و بی منطق بیفتد از آن سو استفاده می کند.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، اظهار کرد: امروز روز زیارتی مخصوص حضرت رضا (ع)است و مطلوب است سلام خالصانه و از صمیم قلب خود را نثار آن حضرت کنیم.
وی افزود: پیامبر بزرگ اسلام (ص) فرمودند آیا می خواهید به شما خبر دهم که سخی ترین انسان ها و موجودات در عالم کیست؟ بخشنده ترین، ذات اقدس الهی است و بعد از ذات اقدس الهی بخشنده ترین فرزندان عالم هم من (خود رسول اکرم) هستم و بعد کسی است که دنبال علم و دانش برود و در جهت خدمت به انسان ها و سعادت آن ها، آن علم را نشر دهد.
امام جمعه گرگان بیان کرد: بعد از این هم بخشنده ترین انسان ها، انسانی است که جان خود را در راه رضای خدا ببخشد و در این راه شهید شود.
وی با اشاره به هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: هر دو بزرگوار مصداق حدیث رسول خدا (ص) هستند. زیرا من از اول انقلاب با این دو شهید آشنایی داشتم.
وی افزود: آن روزهای خفقان نظام شاهنشاهی که هر دو با هم در آموزش و پرورش مشغول بودند، در آن روزها ایمان و خداخواهی و خدا دوستی را در نسل جوان گسترش می دادند و تبلیغ و ترویج دین می کردند.
امام جمعه گرگان در خطبه دوم نماز جمعه گرگان، گفت: رسم دولت این است که در ایام هفته دولت مسئولان بالارتبه کشور در استان ها حضور پیدا می کنند تا با مشکلات استان ها از همه نظر آگاهی پیدا و به هیئت دولت منتقل کنند.
وی با اشاره به حضور وزیر کشور در استان، ادامه داد: وزیر کشور آمده اند تا از نزدیک با مشکلات استان آشنا شوند تا مشکلات مورد توجه دولت قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان اضافه کرد: شخص رئیس جمهور از شخصیت های قبل از انقلاب و پیروی امام و رهبری هستند. آن روزها که کسی جرات نمی کرد اسم امام را ببرد، اولین بار رئیس جمهور محترم عنوان «امام خمینی» را استفاده کردند.
وی با بیان این که هیئت دولت انقلاب را درک کرده و می شناسند و با تمام وجود به انقلاب و کشور پایبند است، افزود: یکی از دستاوردهای بزرگ دولت برجام است.
وی تصریح کرد: دولت مقابل کشورهای قدرتمند دنیا نشست و با آن ها مذاکره کرد و دنیا فهمید که ایران دنبال بمب اتم نیست و کشوری است که برای خودش اصولی دارد.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: دنیا فهمید ایران دارای منطق است و این امر جایگاه ایران را ارتقا داد در حالی که قبلا ایران را منزوی می دانستند.
وی تصریح کرد: راه گشایی هایی که بعد از برجام اتفاق افتاد بسیار مهم است. قضیه برجام باعث شد درهای بسته به روی کشور باز شود.
آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: رئیس جمهور مطرح کردند که قبل برجام دیگران بودند که برای ما تصمیم می گرفتند چقدر نفت  بفروشیم اما امروز این مشکل حل شده است.
وی بیان کرد: این نکته را باید توجه داشت که همه مشکلات را برجام حل نمی کند بلکه موانع و مشکلات پیش روی ما برداشته است.
امام جمعه گرگان با تاکید بر این که نقد دولت خوب است ولی برخی حرف ها نقد نیست، اضافه کرد: این که برخی می گویند برجام خیانت است بی انصافی است. مقام معظم رهبری هم فرمودند که من در برجام از بد عهدی ها انتقاد می کنم وگرنه مسئولان ما زحمات زیادی کشیدند.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: چرا برخی با حرف های بی دلیل دل مردم را خالی می کنیم. مسئولان زحمت کشیده اند اما اکنون برخی می گویند این ها خیانت است.
وی با تاکید بر این که باید حداقل به فرمایشات مقام معظم رهبری گوش کرد، اظها کرد: ایشان گفتند انتقاد من از بدقولی های آمریکا است نه از مسئولان کشور خودمان.
وی طرح تحول سلامت و مهار تورم را از اقدامات خوب کشور عنوان کرد و گفت: قبلا قیمت ها لحظه به لحظه تغییر می کرد اما امروز این تورم مهار شده است.
آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: تورم مهار شده اما رکود یک مساله خانمان سوز است و امیدواریم این رکود هم زودتر برطرف شود و چرخ اقتصاد زودتر حرکت کند.
وی با بیان این که امیدواریم رونق زودتر ایجاد شود، تصریح کرد: در استان هم باید مسئولان توضیح دهند که چه کارهایی در سال های گذشته انجام شده و بودجه های خرج شده به چه صورت است.
وی با تاکید بر این که دشمن می خواهد دل مردم را خالی کند، افزود: مسئولان باید کارهای خود را توضیح دهند تا چراغ امید در دل مردم روشن شود.
آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: ما بر اساس عقیده انتظار، به امید اعتقاد داریم و باید دلمان پر از امید باشد. باید مشکلات با دست پر  قدرت مسئولان دلسوز نظام و عنایت ذات اقدس الهی از پیش پای ملت برداشته شود.

IMG_9536 IMG_9524

می خواهند چهره نورانی و پاک حضرت امام و چهره وابستگان ایشان را مخدوش نموده و جمهوری اسلامی را تخریب کنند  

 به دلیل بازتاب های زیادی که در داخل و خارج از کشور داشته است و ممکن است در اذهان عموم مردم مخصوصا نسل جوان ما سوالاتی به وجود بیاید لازم می دانم نسبت به این موضوع دو نکته را عرض کنم . نکته اول این است که این واقعه چرا اتفاق افتاد ؟ در آن سال قطعنامه ۵۹۸ (پایان جنگ) به امضا رسید . پس از قطعنامه ، رژیم بعث عراق منافقین را تجهیز و تشویق کرد که به ایران اسلامی حمله کنند . این مزدوران جنایتکار عملیات فروغ جاویدان را ترتیب دادند . از غرب کشور با نیرو و تجهیزات به کشور حمله کردند و اعلام کردند که سه روزه تهران را فتح خواهند کرد . امید این گروه به منافقینی بود که در داخل کشور هواداری آنها را می کردند که زمینه سازی حضور منافقین را به عهده بگیرند و نظام اسلامی را ساقط کنند. منافقینی که در زندان بودند به محض دریافت پیام عملیات فروغ جاویدان دست به شورش زدند و عده ای هم تصمیم به فرار و الحاق به متجاوزین به کشور را گرفتند . چنین غائله ای را علیه کشور علیه انقلاب علیه مردم و علیه خون شهدا شکل دادند . حضرت امام (ره) این فقیه پاک و مطهر تا آنجایی که ما می شناختیمش ذره ای در وجودش هوای نفس نبود. رضای خدا و شریعت اسلام برای امام مهم بود . امام بر اساس مبانی فقهی و فتوای اکثریت فقهای اسلامی تصمیم گرفتند تکلیف محاربین و مفسدین روشن بشود .حتی شخص آقای منتظری که این نوار منتسب به ایشان است از منظر فقهی فتوایی شدید تر از حضرت امام داشتند.

کشوری که این همه شهید تقدیم کرده برای حفظ انقلاب ، دست روی دست بگذارد که منافقین بیایند و همه چیز را نابود کنند؟

به دستور حضرت امام عملیات مرصاد انجام شد و عملیات منافقین شکست خورد . من در آن زمان اسلام آباد را از نزدیک دیدم که چگونه این منافقین سفاک و خونریز مردم عزیز ما را تکه تکه کرده و شهید کرده بودند . خوب است جوانان این مسائل را بدانند و فضای آن زمان را درک کنند . از داخل هم برخی از منافقینی که وارد عرصه شده بودند محکوم به اعدام شدند .البته ممکن است در اجرای احکام اعدام خطایی صورت گرفته باشد . نکته دوم اینکه مانوری که رسانه های بیگانه پس از سی سال بر روی این حادثه می دهند به این دلیل است که ایران اسلامی امروز در جهان و کشور های منطقه جایگاه والا و خوبی پیدا کرده است و سیاست آمریکا و عامل او یعنی عربستان سعودی تضعیف شده است . برای اینکه موقعیت ایران را خراب کنند . این تلاش را انجام می دهند چون می خواهند چهره نورانی و پاک حضرت امام (ره) و چهره وابستگان ایشان را مخدوش نموده و جمهوری اسلامی را تخریب کنند . در شرایطی که منافقین با عربستان سعودی همدست شده اند خیال می کنند با اینگونه اقدامات می توانند دوباره به صحنه برگردند اما کور خوانده اند منافقین منفور تر از آنند که مردم ما به آن ها توجه کنند . اخیرا در فرانسه منافقین گردهمایی برگزار کرده اند و در آنجا ترکی الفیصل حضور پیدا کرده و حمایت قاطع عربستان از منافقین را اعلام کرده است . این نشانگر نهایت پستی و رذالت این گروه است که به دامن رژیم آدمکش و جنایتکار آل سعود پناه برده است و با اسرائیل همدست شده است.

 _دوم شهریور آغاز هفته دولت است. در رابطه با خدمات ارزنده دولت تدبیر و امید هفته آینده سخن خواهم گفت اما یک نکته را متذکر می شوم . همه باید انصاف را رعایت کنند . هم خوبی ها را ببینیم هم نسبت به اشکالات انتقاد سازنده کنیم اما متاسفانه برخی خدمات دولت را نمی بینند و نسبت به آن بی انصافی می کنند.

 _ روز پزشک را به همه پزشکانی که جایگاه خودشان را می دانند تبریک عرض می کنم . در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده است که جامعه سه رکن دارد فقیه با تقوا ، پزشک حاذق و وظیفه شناس و امیر خیرخواه و دلسوز . پزشکان نباید جایگاه خود را فراموش کنند و بجای توجه به درمان بیماران و خدمت به مردم صرفا به دنبال کاسبی باشند . از عموم پزشکان که در مسئله درمان یار و همراه بیماری های مردم هستند تشکر و قدردانی می کنیم .

 _ چهارم شهریورماه روز کارمند است وظیفه سنگینی بر عهده کارمندان است و امیدواریم کارهای اداری را به صورت درست و دقیق انجام دهند. کارمندان از دولت حقوق می گیرند و برای اینکه این حقوق حلال وبا برکت باشد، باید وظایف خود را به درستی انجام دهند و کوتاهی نکنند . با ارباب رجوع هم به خوبی برخورد شود و بی دلیل کار ها را عقب نیندازند. البته از مسئولین انتظار داریم به  مشکلات اقتصادی کارمندان توجه کنند .

 _در فصل تابستان با کمبود آب و برق مواجهیم برای جلوگیری از قطعی همه باید در مصرف صرفه جویی کنیم که دستور اسلام نیز چنین است .

 

یک دیدگاه

امار بازديد
اوقات شرعي