فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

تصاوير منتخب
ذکر ایام هفته
تقویم روز
از قضاوت دست بکش تا آرامش را تجربه کنی

دانستنی ها

*کثیف ترین اشیایی که از توالت عمومی هم آلوده تر هستند را بشناسید !

لوازم کمک ورزشی باشگاه‌ و پارکها

صفحه کلید دستگاه‌ خودپرداز

دستگیره ‌مترو و اتوبوس

منوی رستوران‌

تلفن محل کار

*گوش نوزادتان را تا قبل از ۶ ماهگی سوراخ نکنید./سیستم ایمنی نوزاد تا این زمان هنوز بصورت کامل مجهز نشده و این احتمال وجود دارد که نتواند با عفونت احتمالی سوراخ کردن گوش مبارزه کند.

*****************************

19 آذر

*عکس بالا: دستگاه ۷۷ کیلویی دیالیز که در ۴ ساعت ۲۵۰ لیتر خون رو تا ۶۸% تمیز میکنه !عکس پایین: کلیه ای ۳۰۰ گرمی که خداوند به ما هدیه داده در طول روز ۲۵۰۰ لیتر خون رو تا ۱۰۰% تمیز میکنه ! * جالبـــــه بدونید که 🤔

*مناسب‌ ترین و زود‌ هضم‌ترین و خون‌ سازترین شکل پخت تخم مرغ بصورت عسلی است، برای تهیه تخم مرغ عسلی باید ابتدا آب را جوشانده سپس تخم مرغ را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در آن بجوشانید

*****************************

*توماس ادیسون هزار ماده مختلف را برای ساختن رشته لامپ امتحان کرد. هیچ کدام از این مواد رضایت بخش نبودند. دستیار ادیسون گله می کرد که: همه کارمان بیهوده بود و چیزی یاد نگرفتیم. ادیسون با اعتماد زیادی گفت: ما راه درازی را طی کردیم و کلی چیز یاد گرفتیم. اکنون ما می دانیم که هزار ماده وجود دارد که نمی توانیم در ساختن یک لامپ خوب از آنها استفاده کنیم.

*نان سنگک بهترین انتخاب برای بیماران مبتلا به چربی خون و بیماریهای قلبی است !نان سنگک از معدود نانهایی است که با سبوس تهیه میشود و میزان فیبر موجود در آن در مقایسه با دیگر نانها بیشتر است

*****************************

*سیب، پیاز و سیب زمینی دارای مزه یکسانی می باشد و تنها به واسطه بوی آنهاست که طعم های متفاوتی می یابند!

*دانشمندان مدعی‌اند به علت کاهش دوره‌ای سرعت چرخش زمین، ۲۰۱۸ سال پر زلزله‌ای خواهد بود!

سال ۱۳۵۰ در ایران ۵ روز بطور مداوم برف باریده که به عنوان پر کشته ترین بوران در کتاب گینس ثبت شده است !۴۰۰۰ نفر کشته – ۸ متر ارتفاع برف

*در سال ۲۰۰۲ یک گروه تروریست چچنی به تئاتری در مسکو حمله کردند که در آن ۱۳۰ نفر کشته شدند. یک نفر توسط تروریست ها کشته شد و ۱۲۹ نفر دیگر توسط نیروهای ویژه که تلاش به نجات آنها داشتند!

*****************************

✨تعداد رو به افزایشی از رستوران های چین، از مواد مخدر سنتی مانند تریاک در غذاهای خود استفاده میکنند تا باعث بازگشت مشتریان خود به رستوران خود شوند!

✨درخت سیبی که نیوتون پای آن، نیروی جاذبه را کشف کرد، هنوز هم در شهر محل تولد او در نزدیکی لینکلن شایر وجود دارد.

*****************************

✨ *مغز زنان در هنگام بارداری کوچکتر می شود و پس از به دنیا آمدن نوزاد، معمولا چند ماه طول می کشد تا به اندازه اصلی خود بازگردد.

✨”توکیو” دارای بیشترین افراد میلیونر دنیا است، “لندن” بیشترین مولتی میلیونرها و “نیویورک” بیشترین میلیاردرهای جهان را در خود جای داده است!

*****************************

✨طبق آزمایشات انجام شده، نشستن کنار آتش می تواند از کشیدن سیگار برای بدن مضرتر باشد! بعضی مطالعات وجود ۳۰ برابر ماده سرطان زا را در دود چوب نشان داده اند تا دود تنباکو!

✨تحقیقات نشان می دهد، خانه هایی که رو به آب باشند استرس و فشار روانی را کاهش می دهند. علت این مساله آرامبخشی رنگ آبی است. این اثر هیچگونه ارتباطی با سن، درآمد و کشور ندارد.

*****************************

✨عظمت کهکشان ها به حدی است که درصورتی که کهکشان راه شیری را به اندازه قاره آمریکا تصور کنیم، خورشید ما در مقابل آن، هم اندازه یک گلبول سفیدخون خواهد بود!

✨هزار سال پیش نارنج از جاده ابریشم از ایران به چین میرود و چینیها با پیوند آن نوع شیرین‌تری را تولید میکنند که سالها بعد توسط پرتغالیها به خاور میانه صادر میشود. در واقع نارنج جد پرتقال است!

*****************************

✨در زمان هجوم کاشفان طلا به کالیفرنیا، یک لباسشویی که صاحبش مردی چینی بود به قدری گَرد طلا به هنگام شستن لباس کاشفان به دست آورد که پس از مدتی توانست به یک سرمایه دار بدل شود!

✨طبق تحقیقات ثابت شده افرادی که عادت به در آغوش گرفتن همدیگر دارند، به وجود یکدیگر معتاد می شوند! این افراد در صورت دوری از هم، علائم افراد در حال ترک مواد مخدر را تجربه خواهند کرد!

*****************************

✨ورزش کردن باعث افزایش حجم مغز و بهبود عملکرد آن می شود. بعد از ۴۰ سالگی در هر دهه مغز ۵ درصد کوچکتر شده که منجر به افسردگی و آلزایمر شود! ورزش کردن از تحلیل مغز در اثر کهولت جلوگیری میکند.

✨محققان دانشگاه ایندیانا موفق شدند با دستکاری ژنتیکی برای یک سوسک چشم سومی ایجاد کنند که میتواند ببیند!البته در اصل میخواستن جلوی رشد شاخک های سوسک رو بگیرن که اتفاقی چشم سوم دراومد!

*****************************

✨متامفتامین ماده اصلی روانگردان شیشه بار اول با نام قرص پرویتین در ج ج ۲ به سربازان آلمانی داده شد!

این قرص سربازان را چند روز بدون خستگی بیدار نگه میداشت و موقتا رنج جنگ را از یادشان میبرد!

✨یک شرکت راه آهن در ژاپن بخاطر حرکت ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻗﻄﺎﺭﻫﺎﯾﺶ، ۲۰ ﺛﺎﻧﯿﻪ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﺍﺯ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻘﺮﺭ، ﺍﺯ ﻣﺴﺎﻓﺮﺍﻥ ﻋﺬﺭﺧﻮﺍﻫﯽ کرد!این قطار بجای ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه، ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه راه افتاد!

*****************************

✨تابلوی ۵۰۰ ساله عیسی مسیح که توسط لئوناردو داوینچی نقاشی شده در نیویورک به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت! این بالاترین قیمتی است که تا به حال برای یک اثر هنری پرداخت شده است.

✨کمپانی لامبورگینی جدیدترین اتومبیل خود را به پاپ تقدیم کرد تا آن را برای خیریه به مزایده بگذارد. پاپ در سال ۲۰۱۴ نیز یک هارلی دیویدسون را به قیمت ۲۸۴ هزار دلار (ده برابر قیمت اصلی) فروخت!

*****************************

✨در گله گرگها ۳ گرگ اول پیر یا بیمار هستند تا از گله عقب نمانند، ۵ گرگ بعدی قویترنها هستند ، بقیه اعضای عادی گروه و گرگ آخر ، رهبر گروه (گرگ نر آلفا) است تا بتواند مسیر و خطرات را کنترل کند.

✨محققان میگویند سفیدی های چسبیده به پوست پرتقال و نارنگی بهترین ماده برای ایمن شدن در برابر سرطان پوست، دشمن دیابت و التهاب اند و بهتر از هر دارویی کلسترول خون را پایین می‌آورند!

*****************************

✨گذاشتن لیوان آب کنار استکان قهوه ترک یک رسم بجا مانده از ترکان عثمانی است. اگر مهمان ابتدا قهوه را برمی داشت میزبان میفهمد مهمان غذا خورده و اگر آب را بر می داشت باید برای او غذا می آورد.

✨چه مُسکنی، برای چه دردی؟?ژلوفن: ضدالتهاب، ضدسردرد ?ایوپروفن: آرتریت، ضد تب، درد بعد کشیدن دندان ?استامینوفن کدئین: ضد سرفه، مسکن درد متوسط?مفنامیک اسید: درد قاعدگی، درد دندان

*****************************

✨کودکان متولد سال ۲۰۱۷ هیچ گاه نیازی به گرفتن گواهینامه رانندگی نخواهند داشت ! براساس پیش بینی دانشمندان خودروهای هوشمند حداکثر ظرف ۱۰ الی ۱۵ سال آینده در اکثر کشورهای جهان فراگیر می شوند.

✨انسان ۲۱ روز زمان نیاز دارد تا یک عادت جدید بسازد یا آن را ترک کند، اگر شما هم بتوانید ۲۱ روز را بدون چیزی سپری کنید دیگر بدان نیاز نخواهید داشت.

*****************************

✨جالب بدونید ، قوها به وفاداری معروف بوده و در تمام زندگیشان تنها یک شریک دارند ، اگر شریکشان بمیرد دیگری هم به زودی با قلب شکسته می میرد!

✨امضاى ساده شکسپیر اگر گوشه ى کتابى پیدا بشه و دستخط خود شکسپیر باشه حداقل ۲۰ میلیارد تومن ارزش داره اعتبار یعنى همینکه ۴ قرن از مرگت بگذره اما امضات هنوز ۲۰ میلیارد ارزش داشته باشه

*****************************

✨خوردن ” تره ” برای معالجه تمامی عفونت ها مفید است و فشار خون را پایین می آورد !برای رفع ترش کردن غذا و سوءهاضمه رفع چاقی و تسکین درد مفاصل و نقرس مفید است!

✨جالب بدونید فیلها وقتی همسرشان را از دست میدهند آنقد افسرده میشوند که لب به غذا نمیزنند و یک گوشه نشسته انقدر اشک میریزند تا از شدت گرسنگی می میرند.

*****************************

✨در ۸می ۲۰۱۶ در آلمان هوا بسیار آفتابی به همراه باد بود ، میزان تولید انرژی برق تجدید پذیر به قدری زیاد شد که قیمت ها منفی شدند و دولت به مردم پول پرداخت میکردند تا برق مصرف کنند !

✨در آمریکا کتابی برای کودکان چاپ شده تحت عنوان “۱۰۱ فیلمی که قبل از بزرگ‌ شدن باید ببینید” و یکی از فیلم‌ های آن، “بچه ‌های آسمان” مجید مجیدی است.

*****************************

✨آهن سیرابی مانند گوشت قرمز برای رفع کمخونی مناسب است و هر ۱۰۰gr سیرابی ۵ میلی‌گرم آهن داردهمچنین باعث تقویت معده، بهبود افسردگی، بلندی قد، پرپشتی مو میشود و برای مبتلایان به MS مفید است.

?معنی فرزند چیست ؟در زبان پهلوى فرزند از ترکیب دو واژه (فر) به معنای شکوه و (زند) به معنای زندگی تشکیل شده است …مواظب شکوه زندگیتان باشید.

*****************************

✨چرا ایرانیها به “پاپ کرن” می گویند “چس فیل”؟

اولین شرکت وارد کننده ذرت بوداده، شرکتی انگلیسی به نام “چسترفیلد” بود و مردم آن را چس فیل تلفظ می کردند. این نام به مرور روى این ذرت باقى ماند.

✨جالب بدونید علت خوشمزگی بال مرغ، چربی زیادی است که در آن قسمت‌ها انباشته شده است و چون مواد شیمیایی و سمی می توانند در چربی حل شوند لذا با خوردن این قسمت خود را دچار بسیاری بیماری ها می کنید.

*****************************

✨طبق تحقیقات روانشناسان، هر چه انسان پیرتر می شود، خاطرات منفی به مقدار بیشتری از ذهنش پاک شده و خاطرات مثبت پررنگ تر می شوند. این پدیده طبیعی به “اثر مثبت” معروف است.

✨به طور میانگین بزرگسالان روزی ۳۰بار و جوان‌ترها روزی ۱۵۷ بار تلفن همراه خود را چک می‌کنند! بسیاری از افراد آخرین چیز قبل از خواب و اولین چیزی که بعد از بیدار شدن می‌بینند تلفن همراهشان است!

?در گذشته بر خلاف امروز آبی رنگی دخترانه و صورتی رنگی پسرانه بوده است!

آبی از رنگ لباس مریم باکره گرفته شده بود و صورتی ورژنی ملایم و بچگانه بود از رنگ قرمز که رنگی مردانه به حساب می‌آمد!

*****************************

✨یک آمار جالب نشان میدهد که درصد زیادی از افرادی که به سن ۱۰۰ سالگی و بیشتر رسیده اند ، متولدین ماههای شهریور ، مهر و آبان می باشند !

✨قهوه ای که می نوشید نوع شخصیت شما را تعیین می کند. تحقیقات نشان داده کسانی که قهوه سیاه و تلخ می خورند صبور و کله شق هستند و افرادی که قهوه با خامه و شکر می خورند بخشنده و راحت طلب ترند.

✨فیلمنامه فیلم “بچه های آسمان” ساخته مجید مجیدی در متون درسی کتاب آموزشی دبیرستانهای ژاپن تدریس میشود. این فیلم سینمایی در مدارس ایالت نیومکزیکو آمریکا نیز به عنوان یک واحد درسی تدریس می شود.

*****************************

✨می دونستید اندازه خوراک هرکس در دست او نهفته است (☝️) ، دیگه نیاز به گرفتن رژیمای سخت نیست 🙂

۱ کف دست گوشت
۱ مشت برنج
۱ بندانگشت روغن
۱ کف دست میوه،سبزی
۱ مشت آجیل

✨میزان یادگیرى شما در حالت هاى متفاوت
۱۰% وقتى میخوانید
۲۰% وقتى میشنوید
۳۰% وقتى میبینید
۵۰% وقتى میبینید و میشنوید
۷۰% وقتى بحث میکنید
۸۰% وقتى تجربه میکنید
۹۵% وقتى به دیگران یاد میدهید

*****************************

✨وقتی که عطسه میکنید مردم به شما «عافیت باشه» می گویند:یعنی” سلامت باشه ” به این دلیل که وقتی عطسه می کنید قلب شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه می ایستد و منظور از سلامتی قلب شماست.

✨طبق پژوهش های روانشناسی، افرادی که در دوران کودکی به “کله شق” بودن و “یکدندگی” معروف بوده اند، معمولا در آینده شغلی خود درآمد مناسبتری نسبت به دیگر افراد خواهند داشت.

*****************************

✨در آمریکا هر دلار تا زمانیکه ۵۱ درصدش سالم باشد قابل استفاده است و هر فروشنده ای باید آن را بپذیرد!

✨محققان استنفورد فهمیدند راه رفتن قدرت ایده پردازى را منفجر مى کند. آنها سطح ایده پردازى را در حال راه رفتن و نشستن اندازه گرفتند. به طور متوسط ۶۰% ایده پردازى هنگام راه رفتن افزایش مى یابد.

*****************************

✨ترشح بیش از حد بزاق قبل از استفراغ به این علت است که بدن به طور طبیعی با ترشح بزاق از تاثیر مضر اسید معده بر روی مخاط دهان و دندانها جلوگیری می کند.

✨آهن موجود درتخمه آفتابگردان باجوانه گندم ،جگر و زرده تخم مرغ رقابت میکند. تخمه آفتابگردان بمب اسیدفولیک و آهن است و یک مشت از آن ۹۰% نیاز روزانه به ویتامین E را تامین می کند.

*****************************

✨طبق مطالعات روانشناسی، در صورتی که به خودتان تلقین کنید که شب گذشته را خوب خوابیده اید حتی اگر خواب خوبی نداشته اید، مغزتان خستگی را احساس نمی کند. به این پدیده “خواب جایگزین” گفته می شود.

✨اگر اطرافیان شما را درونگرا و یا برونگرا نمیشناسند پس میانگرا هستید. افراد میانگرا در حد تعادل از بودن در گروه ها و روابط اجتماعى لذت میبرند اما دور بودن از جمعیت نیز آنها را خوشحال میکند.

*****************************

✨پژوهشها ثابت کرده هرگاه چیزی را بیشتر برای کسی توضیح دهید و سعی در قانع کردن او داشته باشید آن شخص کمتر قانع شده و بر نظرات خود پافشاری خواهد کرد. به این پدیده “اثر نتیجه معکوس” گفته می شود.

✨وقتى شخصى به شما خیره مى شود، مغزتان مى تواند نگاه آن شخص را حس کند! نکته ى عجیب تر این است که وقتى شما خواب هم باشید باز هم این اتفاق رخ مى دهد!

*****************************

✨کره ای ها به طور ژنتیکی با مشکل بوی ناخوشایند عرق روبرو نیستند. ۹۹ درصد کره ای ها ژن عامل ایجاد بوی عرق، موسوم به ABCC11 را ندارند. در نژادهای دیگر تنها ۲ درصد از مردم فاقد این ژن هستند.

✨کشور روسیه، دارای ۱۱ منطقه زمانی مختلف است. وقتی در یکی از این مناطق، ساعت ۷ صبح است در منطقه دیگر ۶ عصر می باشد.

*****************************

✨شرکت SONY در حال ساخت لنز چشمی است که قابلیت عکسبرداری و فیلمبرداری دارد. با یکبار پلک زدن محکم میتوانید از آنچه می بینید عکس بگیرید و با دوبار پلک زدن فیلمبرداری کنید.

✨کره شمالی تنها یک پیتزافروشی دارد که خرید از آن برای خانواده رهبر این کشور و اطرافیانش آزاد بود. امسال خرید برای عموم آزاد شده ولی به علت گران بودن پیتزاها عملا کسی نمیتواند پیتزا بخورد.

*****************************

✨هفت دشمن کلیه ها را بشناسید:

۱- نوشابه ها۲- مصرف زیاد نمک۳- مصرف زیاد کافئین۴- مصرف داروهای مسکن۵- مصرف زیاد پروتئین۶- مصرف الکل ۷- نگه داشتن ادرار

✨آنتی بیوتیک های طبیعی کدامند؟?سیر?سرکه سیب?زغال اخته?عسل?شلغم?عصاره هسته انگور?روغن درخت چای

*****************************

✨فقط سه دسته از جانداران برای جنگیدن ارتش تشکیل می‌دهند. انسان‌ها، کلاغ‌ها و مورچه‌ها.

✨آیامی دانستید:درکشور سوییس اگر کسی سه مرتبه در آزمون رانندگی مردود شود باید یک جلسه روانکاوی شود تا علت مردودی وی مشخص شود؟!

*****************************

✨باطری های قلمی سریع فرسوده می شود! اگر از وسیله استفاده نمی کنید حتما آن ها را خارج کنید.

✨جویدن بیش از حد آدامس ماهیچه های صورت را اذیت کرده و باعث پیری پوست می شود.

*****************************

✨مردمک چشم در صورت دیدن تصاویر خوشایند گشاد میشود و با دیدن تصاویر استرس زا و چندش آور تنگ می شود. بنابراین از روی تغییر اندازه مردمک می توان به حالات روحی فرد پی برد.

✨برای جلوگیری از سرایت آلودگی، مسواکتان را کنار مسواک های دیگران قرار ندهید و به طور جداگانه نگهداری کنید.
و مکان مسواک زدنتان حدود ٢ متر از توالت دور باشد.

*****************************

✨آیامیدانستید… شنا کردن در آب شما را از استرس ها خالی می کند، ماهیچه های شما را قوی و مقاوم می کند، ریه های شما را بازیابی می کند و بدن شما را در مقابل فشارها منعطف تر می کند؟

✨نخستین زن مسلمان با یونیفرم و روسری کار خود را در اداره پلیس ایالت میشیگان آمریکا آغاز کرد.

265248_573

*****************************

✨اولین گوشی تلفن همراه که موتورولا آن را در سال ۱۹۷۳ تولید کرد، یک کیلوگرم وزن داشت و برای ۳۰ دقیقه استفاده ۱۰ ساعت شارژ کردنش طول می کشید!

 iصثقفndex

✨دانستنی های جالب در مورد حرم امام رضا(ع)

 نکته۱
در سال ۲۰۳ و به قولى ۲۰۲ هجرى قمرى که حضرت رضا علیه السلام در طوس به شهادت رسیدند بدن مطهر آن امام همام را در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون خلیفه عباسى به خاک سپردند و نخستین بناى حرم مطهر همان بقعه هارون الرشید است که بعدها حرم را روى دیوارهاى قدیمى آن بنا نهادند و از آن به بعد طوس به مشهد الرضا تغییر نام یافت.

 نکته۲
در سال ۴۰۰ هجرى قمرى به دستور سلطان محمود غزنوى بناى بقعه و حرم تجدید بنا و مناره‎اى بر آن افزوده شد و پس از آن در زمان‎هاى مختلف اقداماتى به مرور صورت گرفته است.

 نکته۳
سنگ مرقد نخستین که برای مشخص نمودن مدفن امام بر زمین نصب شده، سنگ بنای ساخت ضریح هم بوده است. آنچه مسلم است تا قرن هشتم هجری قمری ضریحی بر مضجع شریف نصب نبوده است.

نکته۴
در ابتدا حرم مطهر به صورت بنایی ساده، با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود، چنانکه بقعه مطهر تنها یک در ورودی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئیناتی مختصر به سبک آن زمان بود.

 نکته ۵
مشهور است که از زمان صفویان گذاشتن ضریح بر مرقد امام مرسوم شده است و برخی احتمال دادند که ساخت ضریح از عصر تیموریان متداول گشته است.

نکته۶
۲۸ هزار لامپ در حرم امام رضا علیه السلام روشن می‎باشد، که اکنون علاوه بر ۲۸ هزار شعله برق، شش هزار لوستر نیز در ابعاد مختلف و با قدمت‎های طولانی مورد استفاده قرار گرفته است.

نکته۷
ضریح اول، ضریحی چوبی بوده، با تسمه‎های فلزی و پوششی از صفحات طلا و نقره. این ضریح در زمان شاه طهماسب صفوی یعنی سال ۹۵۷ هجری قمری ساخته و بر روی صندوق چوبی مضجع منور نصب می‎شود. در سال ۱۳۱۱ همزمان با تعویض صندوق به دلیل فرسودگی پایه‎ها ضریح برچیده شده، پوشش طلا و نقره و جواهرات آن از چوب‎ها جدا و به خزانه آستان قدس منتقل می‎شود.

 نکته۸
ضریح دوم، ضریحی بوده فولادی مرصع، معروف به ضریح نگین نشان. این ضریح در سال ۱۱۶۰ به دستور شاهرخ فرزند رضا قلی میرزا نوه نادرشاه ساخته و به وقف بر فراز مرقد شریف نصب می‎شود. ضریح فولادی یا ضریح نگین نشان سقف نداشته، پنجره‎ها و شبکه‎های چهار طرف آن دارای گوی و ماسوره‎هایی بوده است که با نگین‎های کوچک یاقوت و زمرّد تزیین یافته و تعداد آنها به ۲۰۰۰ بالغ می‎شده است. به دلیل وضعیت ویژه این ضریح ذیلاً به عین کتیبه آن اشاره می‎شود. «نیاز رحمت ایزد مستعان، و تراب اقدام زوّار این آستان ملک پاسبان، سبط سلطان نادر شاه الحسینی الموسوی الصفوی، بهادرخان به وقف و نصب این ضریح و قبه‎های مرصع چهار گوشه ضریح مقدس مبارک موفق گردید. ( سنه ۱۱۶۰قمری) »

 نکته۹
در زمان تولیت میرزا سعیدخان برای مصون ماندن نذورات داخل ضریح دوم ، شبکه و پوشش طلایی روی ضریح منور قرار می‎گیرد، و بدین ترتیب سقف آن پوشش می‎یابد. این ضریح به دلیل وقف دائمی بودن تا قبل از شروع عملیات جایگزینی و نصب اخیر ضریح مطهر جدید یعنی پنجمین ضریح بر مضجع شریف و زیر ضریح پیشین قرار داشت. ضمن عملیات اخیر محل نصب این ضریح تغییر یافت و به قسمت تحتانی حرم مطهر منتقل گردید.

نکته۱۰
در عصر پادشاهی فتحعلی شاه قاجار ضریحی فولادی و ساده به ابعاد (۳×۴) و ارتفاع ۲ متر ساخته و روی ضریح نگین نشان (ضریح دوم) نصب می‎شود که در اصل ضریح سوم محسوب می‎شود.

 نکته۱۱

سقف ضریح سوم با چوب‎های طلاکوب پوشش داشته و در سمت پایین ضریح در کوچک مرصعی قرار داشته است. به دلیل کوچکی و غیر مناسب بودن این ضریح پس از مدتی برداشته شده و به جای آن ضریح چهارم نصب می‎گردد. در حال حاضر این ضریح در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض تماشای بینندگان قرار دارد.

نکته۱۲
ضریح چهارم ضریح ملمع یا ضریح طلا و نقره، معروف به شیر و شکر است، این ضریح در سال ۱۳۳۸ بر روی ضریح نگین نشان یا ضریح دوم نصب می‎گردد.

 نکته۱۳
طراحی ضریح چهارم توسط مرحوم استاد حافظیان انجام یافته و تحت نظارت ایشان کار اجرا و قلمزنی توسط مرحوم استاد هنرمند حاج محمد تقی ذو فن اصفهانی انجام گرفت.

نکته۱۴
ضریح چهارم دارای ۰۵/۴ متر طول و ۰۶/۳ متر عرض و ۹۰/۳ ارتفاع و ۱۴دهانه به نشان چهارده معصوم بوده است. اضافه بر بهره‎برداری از طلا و نقره و جواهرات .

 نکته ۱۵
پایه‎ها، ستون‎ها، کتیبه‎های سیمین با نقش‎های مختلفی در نهایت مهارت قلمزنی شده بود. بین هر دو زاویه از پنجره‎های ضریح مقدس یک صفحه بیضی شکل از طلا، که مجموعاً به هیجده عدد می‎رسید و هر یک به وزن تقریبی پنجاه مثقال بود احادیثی درباره فضیلت زیارت حضرت رضا علیه السلام به خط حاج شیخ احمد زنجانی معصومی کتیبه نوشته شده است .

نکته ۱۶
بر روی هر یک از دهانه‎های ضریح مقدس، از سمت پیش روی مبارک اسمی از اسمای چهارده معصوم علیهم السلام بر صفحه‎ای فیروزه نشان از طلا و به خط ثلث و به قلم مرحوم حاج شیخ احمد زنجانی معصومی مکتوب بود. در بالای صفحات بیضی شکل، کتیبه‎ای از نقره به طور برجسته، سوره مبارکه هل اتی را به قلم همان کاتب در برداشت.

نکته ۱۷
در چهار گوشه ضریح چهار خوشه انگور به عنوان نمادی از نحوه شهادت حضرت قرار داشت. بالای کتیبه سوره مبارکه «یس» و بر لب ضریح چهل و چهار برگ از نقره ملمع بین چهل و چهار گلدان ملمع نصب شده بود که بر روی صفحه مدور و محدب هر یک از آنها اسمی از اسمای حسنی الهی به طور برجسته و به خط ثلث و به رنگ سفید در زمینه لاجوردی مکتوب بود.

 نکته ۱۸
پس از گذشت بیش از چهل سال از نصب ضریح پیشین موجباتی همچون فرسودگی، و سست شدن پایه‎ها و ساختار ضریح و ساییدگی پوشش و روکش‎های نقره‎ای و طلایی آن، ساخت و نصب پنجمین ضریح را ضروری می‎نمود.

 نکته ۱۹
به دستور مقام معظم تولیت آستان قدس رضوی حضرت آیه الله واعظ طبسی، از سال ۱۳۷۲ مطالعات و بررسی‎های مقدماتی ساخت ضریح آغاز گردید، و به دنبال آن طرح‎های متعددی از طرف هنرمندان نامی کشور ارایه شد و نهایتاً توفیق طراحی ضریح نصیب استاد برجسته نگارگری کشور جناب آقای فرشچیان گردید.

 نکته۲۰
به منظور ساختن آخرین ضریح نخست بر اساس طرح موجود پایه‎ها و ساختار ضریح که ترکیبی از کار آهنگری و نجاری است توسط واحدهای مربوطه در آستان قدس رضوی در نهایت استحکام انجام گرفت و ساختاری مرکب از آهن و فولاد و چوب گردو برای نصب روکش‎ها و پوشش طلا و نقره ساخته شد.

 نکته۲۱
با آماده شدن طرح استاد فرشچیان کار قلمزنی و زرگری و به عبارت دیگر اجرای طرح که اساس کار ساخت ضریح و صورت پذیری آنست از تاریخ ۱۲/۱۱/۷۵ تحت نظارت عالیه هنری استاد فرشچیان شروع شد و از میان چند نفر از هنرمندان قلمزن همچنان توفیق کار قلمرنی ضریح مطهر، نصیب استاد خدادادزاده اصفهانی گردید.

نکته ۲۲
پس از چهار سال با کار بی وقفه روزانه و بعضاً شبانه و همچنین با کار متوسط روزانه شش نفر در کمال ظرافت و امتیاز هنری و در نهایت صلابت و استحکام کار قلمزنی پایان یافت و ضریح برای حمل و نصب آماده گردید. از ویژگی‎های ضریح مطهر جدید، ضخامت پوشش نقره‎ای آن است که حتی بعضاً به بیش از سه میلیمتر می‎رسد.

 نکته ۲۳
عملیات اجرایی برچیده شدن ضریح پیشین و نصب پنجمین ضریح از شامگاه روز شنبه ۲۱/۱۰/۷۹، پس از مراسم غبارروبی آغاز گردید، و با هماهنگی کامل نیروهای فنی – تخصصی مورد نیاز به طور متوسط روزانه هفتاد نفر در سازمانی منظم و منسجم با تقسیم کار و تعیین مسئولیت هر یک از بخش‎های عملیاتی و مدیران مربوطه طبق جدول زمان‎بندی شده، تحت مدیریت جناب آقای مهندس مهدی عزیزیان، مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم امام رضا علیه السلام به مدت پنجاه روز جریان خود را طی نمود. کار بنای عشق و کعبه مقصود، و فراز آمدن معبد خورشید در فضایی معنوی و شورانگیز آغاز شد.

 نکته ۲۴

محدوریت وقف به نصب بودن ضریح و عدم جواز شرعی انتقال آن از یک سو و از طرف دیگر، وجود موانع و مشکلات جدی فنی و معماری بر سر راه استحکام سازی پایه‎های نصب ضریح جدید موجب گردید تا پس از بررسی و مطالعات زیاد چاره کار به انتقال ضریح به قسمت زیرین حرم مطهر و نصب محاذی اطراف مضجع شریف دیده شود.

 نکته ۲۵
از جمله اقدامات اساسی دیگری که همزمان با نصب ضریح مطهر صورت پذیرفت، بتون ریزی و کف سازی و مفروش نمودن کف حرم مطهر با سنگ‎های مرمر بسیار نفیس همراه با کانال کشی و برقراری سیستم تهویه و هوا دهی زمینی و دیواری است، و نیز مرمت آیینه کاری‎ها و کاشی‎کاری‎ها و کتیبه‎های روضه منوره از جمله دیگر اقداماتی بود که در جریان عملیات نصب ضریح به آن مبادرت شد.

نکته ۲۶
سنگ پلاک پیشین مضجع، که مرکب از ۱۲ قطعه سنگ بود برداشته شده، به موزه مرکزی آستان قدس رضوی انتقال یافت، و به جای آن سنگ نفیس مرمر یکپارچه به طول ۲۰/۲ و عرض ۱۰/۱ و ارتفاع ۹۰ سانت که در نهایت جلا و صفا و زیبایی حجاری شده بود نصب گردید.

 نکته ۲۷
در اطراف ضریح مطهر به نشانه چهارده معصوم چهارده دهانه به شکل محراب طراحی و اجرا شده است. سیر نقش‎ها و جهت قوس‎های آن یکدیگر را همراهی و تکمیل کرده، و مدار یگانه آنها که نهایتاً به مرکز و نقطه واحدی می‎رسد، تداعی کننده اصل اصیل عرفانی مشاهده وحدت در کثرت و کثرت در وحدت می‎باشد، و نیز وحدانیت ذات باری‎تعالی و قائمیت و بازگشت پذیری کائنات و ممکنات را به او متجلی می‎سازد.

 نکته ۲۸
در هشت لچکی چهار گوش ضریح مطهر، به سبک هنر اصیل ایرانی، از گل آفتابگردان که نمادی از شمس الشموس که یکی از القاب امام رضا علیه السلام است نقش‎هایی تعبیه شده است. در اطراف ضریح مقدس گل‎هایی پنج و هشت برگی به نشانه خمسه طیبه و هشتمین امام طراحی و اجرا شده است.

نکته ۲۹
دو سوره مبارکه «یس» و «هل اتی»، در بالای ضریح مطهر به صورت کتیبه دور تا دور ضریح نوشته شده است. طول کتیبه بالایی یعنی سوره مبارکه «یس» دارای ۶۶/۱۷ و عرض ۱۸ سانتیمتر و طول کتیبه «هل اتی» ۷۶/۱۶ و عرض آن ۱۴ سانت می‎باشد، هر دو کتیبه و دیگر خطوط بیرونی و داخلی ضریح مطهر که مشتمل بر آیاتی از کلام الله مجید و اسمای حسنی الهی و نام‎های حجج خداوندی است، در کمال قوت و استحکام توسط خوشنویس نامی جناب آقای موحد نوشته شده است.

نکته۳۰
برای اولین بار پوشش داخلی ضریح مطهر، سقف و دیوارهای آن با نقش و نگارها و کتابت اسماء الهی، با خاتم‎کاری یه طرز بسیار بدیع و زیبا تزیین یافته است. طراحی نقوش داخل ضریح مطهر، توسط استاد فرشچیان انجام یافته، و اجرا و یا خاتم‎کاری توسط استاد هنرمند کشتی آرای شیرازی و همکارانشان صورت پذیرفته است.

نکته۳۱
ضریح مطهر جدید حدود ۱۲ تن وزن داشته، ضخامت پوشش نقره‎ای و طلایی آن و اتصال روکش‎های بدون پیچ یکی از ویژگی‎های این ضریح است. طول ضریح ۷۸/۴ و عرض آن ۳۷/۳ و ارتفاع آن با محاسبه سنگ پایه ۹۶/۳ متر می‎باشد.

 نکته۳۲
حرم مطهر مجموعه‎ای است تقریباً مدور، که مرکز آن مضجع منور امام ابوالحسن الرضا علیه السلام قرار دارد. همچنین حرم مطهر که گنبد درخشان و طلایی برفراز آن قرار دارد، تقریباً در مرکز بناهای آستان مقدس واقع شده، و از نقطه نظر معماری و هنری بسیار بدیع و استوار، و زیبا و دل انگیز است.

 نکته۳۳
سالانه در این حرم مطهر بیش از ۷۰۰ هزار مُهر نماز مورد استفاده و جایگزین مُهرهای شکسته و کثیف می‎شود.

 نکته۳۴
نام‎های حرم مقدس امام رضا علیه السلام به ترتیب ذیل می‎باشد:

آستان ملائک پاسبان – ارض اقدس – بقعه مبارکه – حرم مطهر – روضه رضویه – روضه مقدسه – روضه منوره – عتبه عالیه – قبله هفتم – کعبه آمال – مرقد ملکوتی – مرقد منور – مضجع شریف – معین الضعفاء.

 نکته ۳۵
سقف حرم دارای دو پوشش است، پوشش اول: که از زیر مشهود است، به صورت مقعر و مقرنس بوده، ارتفاع آن از سطح حرم تا نقطه پایانی سقف ۸۰/۱۸ متر می‎باشد، و پوشش دوم: همان لایه خارجی گنبد مطلی است.

نکته ۳۶
حرم مطهر تقریباً به شکل مربع بوده، و مساحت آن پس از توسعه‎یی که پس از انقلاب اسلامی انجام شد، به ۱۳۹ متر مربع بالغ شده است، سطح حرم با سنگ مرمر مفروش گردیده، و تمام ازاره دور حرم با کاشی‎های ممتاز و ظریف چینی مانند، با رنگ‎های بسیار دلپذیر، مشهور به کاشی‎های سنجری مزین شده است، بر روی این کاشی‎ها آیات قرآن و احادیث معصومین علیهم السلام با خط رقاع و ثلث، همراه با نقش‎های اسلیمی نوشته و تزئین یافته است.

 نکته ۳۷
از طریق چهار صفه یا ممر حرم مطهر، با رواق‎های اطراف اتصال یافته، و زائرین از طریق آنها حضور حضرت تشرف حاصل می‎نمایند. پیش از این، در ضلع جنوبی حرم مطهر (پیش روی مبارک)، دو محراب بسیار نفیس و ممتاز از جنس کاشی چینی نصب بوده، که پس از توسعه به لحاظ قدمت و نفاست، به موزه آستان قدس منتقل شده است.

 نکته ۳۸
حرم مطهر در اوایل قرن ششم یعنی دوران سلطان سنجر سلجوقی، با کاشی‎های بسیار نفیس تزیین یافته، و وجود تاریخ ۶۱۲ هجری قمری، که بیانگر دوران سلطنت سلطان محمد خوارزم‎شاه می‎باشد، گویای اقدامات و فعالیت‎هایی است، که در این زمان، در زمینه توسعه و مرمت ابنیه حرم مطهر انجام یافته است.

نکته ۳۹
حرم پاک امام، اضافه بر جلال معنوی و جذبه روحانی، و زیبایی و شکوه معماری، مزین به برخی از نفایس و مآثر ارزشمند است، تعدادی از هدایای بزرگان و حکمرانان گذشته، در قاب‎هایی تعبیه شده، در مکان‎هایی از حرم مطهر، در برابر دید زائران قرار دارد. این جواهرات و نفایس که در هشت قاب چیده شده، شامل ۱۰۴ قلم اشیای مختلف است. قدیمی‎ترین آنها سلیمانیه‎هایی است، با دور نقره، مربوط به ۵۵۰ سال قبل، و دیگر شمشیری جواهر نشان و خنجر الماس نشان، و مروارید و تسبیح و انگشترهایی از الماس و برلیان درشت.

 نکته۴۰
گنبد حرم از آجر ساخته شده، و سپس روی آن را با الواح مسی، که روکشی از طلا دارد پوشانده‎اند، تذهیب این گنبد برای آخرین بار در سال ۱۰۱۰ تا ۱۰۱۶، در زمان شاه عباس صورت گرفته، و به طوری که از گفته‎های محققان بر می‎آید، رویه و سطح این گنبد پیش از آن کاشی‎کاری بوده است.

*****************************

گیاهانی که در قرآن از آن یاد شده!

همه می دانیم پاره‌ای از اعضای پیکره شکوهمند طبیعت همچون درخت، جنگل و مرتع و به طور کلی گیاهان نقش حساس‌تری در زندگی انسان دارند. اگر پوشش گیاهی از بین برود، زندگی آدمی نیز رو به نابودی می ‌رود.

خرما (رطب) درخت خرما (نخل)

کلمه نخل، نخله و نخیل در بیست آیه از قرآن آمده است. در هشت آیه نخل به تنهایی ذکر شده و در دوازده آیه دیگر در جمع میوه ‌‌هایی مانند زیتون، انار و انگور ذکر گردیده است. افزون بر کلمه نخل، نام نوعی خاص از درخت خرما به نام «لینه» در سوره حشر آمده است. از رطب نیز در سوره مریم یاد شده است. واژه «قطمیر» به معنای چیز بی‌ اهمیت که در لغت به معنای پوست نازک بین خرما و هسته آن است، دو بار، واژه «نوی» به معنای هسته هر میوه ای از جمله خرماست، کلمه «عرجون» به معنای چوب هلالی شکل خرما که خشک شده و به شکل داس درآمده و نیز واژه «مسد» به معنای لیف خرما از دیگر واژه‌های در ارتباط با خرماست که در قرآن به کار برده شده است.

نوشیدنی درست شده از خرما را نیز قرآن رزق نیکو نامیده و آدمیان را به اندیشه در خوشه‌های به هم‌ چیده خرما و گونا‌گونی انواع آن فرا خوانده و از آنان خواسته است از اسراف  و زیاده‌ روی بپرهیزند. همچنین باغ‌ های سرسبز خرما را از آیات الهی به شمار آورده و خرما را میوه بهشتی معرفی کرده است.

خیار (قثاء)

خداوند در ماجرای بنی‌ اسرائیل که به یک غذا قناعت نکردند، از خیار یاد کرده است.

 ریحان

قرآن دو بار از آن یاد کرده است: یک بار در شمار نعمت‌های الهی در دنیا و دیگر بار به عنوان نعمت بهشتی که به مقربان داده می‌شود. علامه طباطبایی می‌نویسد: ریحان در این آیه به معنای رزق و روزی است و گفته شده مقصود، گیاه خوشبوی بهشتی است که به سراغ چنین انسانی می‌ آوردند و او پس از استشمام آن جان می‌دهد.

زقوم

درختی در دوزخ است که قرآن سه بار از آن یاد کرده و میوه‌های آن را به سر شیاطین تشبیه کرده و آن را غذای گنهکاران معرفی کرده است که همانند مس درون شکم‌ها می‌جوشد. این درخت از اعماق جهنم می‌روید که گمراهان و تکذیب‌ کنندگان شکم خود را از آن انباشته می‌کنند.

 زنجبیل

یک بار از آن یاد شده و آن را آمیزه نوشیدنی بهشتیان معرفی کرده است. دهخدا ضمن اینکه زنجبیل را چشمه بهشتی معرفی می‌کند، آن را به شراب نیز ترجمه و نیز بیان می‌کند زنجبیل ریشه گیاهی معروف است که در مازندران، عمان، یمن و هندوستان یافت شده و بوی آن معطر و مطبوع بوده و طعمش گرم است.

 زیتون

شش بار در قرآن به کار رفته است. یک بار غیر مستقیم به درختی اشاره شده که در کوه سینا می‌روید و روغن می‌دهد. نام این درخت دو بار به تنهایی و پنج بار همراه با دیگر میوه‌ها همچون خرما، انار، انگور و انجیر به کار رفته است.قرآن رویش زیتون را از نشانه‌‌های خداوندی معرفی کرده و درخت زیتون مبارک دانسته شده و به آن سوگند یاد شده است.

سدر

قرآن چهار بار از این واژه و نیز واژه سدره استفاده کرده است. یک بار در بیان سرگذشت قوم سبأ که در اثر ناسپاسی باغ‌ هایشان نابود شد و تنها مقداری سدر برایشان باقی ماند. دیگر بار سخن از بهشت و بهشتیان است که در سایه درخت سدر در بهشت قرار می‌گیرند و دو بار نیز در سدره ‌المنتهی آمده است.

 سیر(فوم)

در ماجرای بنی‌اسرائیل و درخواستشان از حضرت موسی از آن یاد شده است.

 طوبی

یک بار در قرآن بیان شده است که بهشتیان از آن بهره‌مندند. اگرچه طوبی به معنای بهترین یا پاکیزه‌ ترین می‌باشد و شاید مفهوم آن این است که بهشتیان از بهترین و پاکیزه ‌ترین نعمت‌ها، دوستان، زندگی و بهترین الطاف الهی برخوردارند.

عدس

در ماجرای بنی‌اسرائیل از آن یاد شده است.

 کدو (یقطین)

در ماجرای نجات حضرت یونس(علیه السلام) از شکم ماهی از آن نام برده شده که پس از بیرون آمدن از شکم ماهی، بر فراز سرش بوته کدویی رویاند تا از تابش آفتاب در امان باشد.

 گز(أثل)

یک بار در قرآن و در ماجرای قوم سبأ آمده که پس از سیل ویرانگر از باغ‌های با طراوت آنان جز مشتی گیاه تلخ و اندکی گز و سدر نماند.

 مسواک(خمط)

یک بار در قرآن آمده است. فاروقی می‌نویسد: در ماجرای سیل قوم سبأ که باغ‌هایشان نابود شد، تنها درختان تنومند اراک یا مسواک(خمط) و گز(اثل) و سدر (سدر لبنانی) باقی ماند.برخی خمط را گیاهی با میوه‌های تلخ و برخی درخت مسواک معرفی کرده‌اند.

موز(طلح)

یک بار در قرآن آمده و بیان شده که بهشتیان از درخت موزی که میوه‌اش بر یکدیگر چیده شده، برخوردارند.

*****************************

 “دانستنی هایی در مورد قرآن”

✨آیا می دانید : بهترین نوشیدنی که در قرآن ذکر شده ( شیر ) می باشد.

✨آیا می دانید : بهترین خوردنی که در قرآن ذکر شده ( عسل ) می باشد.

✨آیا می دانید : حضرت سلیمان نخستین شخصی بود که بسم الله الرحمن الرحیم را نوشت.

✨آیا می دانید : حضرت ادریس (ع) اولین شخصی بود که لباس دوخت و خط نوشت.

✨آیا می دانید : پرنده ای که در دربار حضرت سلیمان (ع) خدمت می کرد (هدهد) نام داشت.

✨آیا می دانید : به حیوانی که از طرف خدا وحی شد زنبور بود. (آیه ۶۸ سوره نحل)

✨آیا می دانید : سلمان فارسی اولین شخصی بود که سوره حمد را به زبان فارسی ترجمه کرد.

✨آیا می دانید : تنها ماهی که در قرآن آمده است،« رمضان » است.

✨آیا می دانید :  تعداد آیاتی که درباره « تورات » است ۱۰۲۵عدد می باشد.

✨آیا می دانید :  کلمه « امام » به صورت مفرد و جمع،۱۲ بار در قرآن کریم تکرار شده است.

✨آیا می دانید :واژه « نفع » و « فساد » هر کدام در قرآن مجید ۵۰ بار ذکر شده است.

✨آیا می دانید : کلمه های « دنیا » و « آخرت » هر دو در قرآن کریم ۱۱۵ بار ذکر شده است.

امار بازديد
اوقات شرعي